Справа Ірини Фаріон: змінено кваліфікацію злочину, матеріали передано до суду

Джерело: Національна поліція України

В’ячеславу Зінченку, фігуранту справи про вбивство громадської діячки Ірини Фаріон, висунули нові обвинувачення. Його підозрюють в умисному вбивстві з мотивів національної нетерпимості через виконання потерпілою громадського обов’язку, а також у незаконному поводженні зі зброєю.

Поліція встановила, що у 2022 році 18-річний мешканець міста Дніпро, підозрюваний у вбивстві відомої громадської діячки Ірини Фаріон, приєднався до групи в одному з месенджерів. Учасники цієї групи пропагували культ насильства, жорстокості, а також поширювали ідеї расової, національної та релігійної нетерпимості. У 2024 році він став учасником ще однієї групи, пов’язаної з російською неонацистською організацією.

“Під час перебування у цих групах у підозрюваного виникла особиста неприязнь до Ірини Фаріон через її активну позицію щодо захисту української мови та культури. На думку зловмисника, своїми діями вона розколювала народну єдність – через це у нього виник умисел на вбивство громадської діячки”, – зазначають у повідомленні Нацполіції.

Поліція повідомляє, що фігурант ретельно готувався до вчинення злочину. Він збирав конфіденційну інформацію про місце проживання та роботи жертви, стежив за нею, розробив детальний план вбивства та придбав вогнепальну зброю.

Злочинець підстеріг Ірину Фаріон 19 липня близько 19:20 на подвір’ї її будинку на вулиці Масарика у Львові. Він підійшов до жінки та здійснив один постріл у голову, після чого зник з місця події. Через кілька годин громадська діячка померла в лікарні від отриманого вогнепального поранення.

25 липня правоохоронці встановили місце перебування втікача та затримали його відповідно до ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України в місті Дніпро.

25 грудня слідчі поліції Львівщини змінили кваліфікацію злочину та скерували обвинувальний акт до суду. Обвинувачення за ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю) та п. 8, 14 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство у зв’язку з виконанням громадського обов’язку з мотивів національної нетерпимості) передбачає покарання у вигляді довічного позбавлення волі.

  • 8 жовтня Львівський апеляційний суд залишив під вартою 18-річного мешканця м. Дніпра, котрого підозрюють в умисному вбивстві Ірини Фаріон.
  • Галицький районний суд міста Львова продовжив запобіжний захід підозрюваному в умисному вбивстві мовознавиці Ірини Фаріон. Він перебуватиме під вартою до 12 січня 2025 року включно.
  • Мати підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон Олена Зінченко заперечує факт, що син міг стріляти у мовознавицю, запевняючи, що до Львова він приїхав для зустрічі з друзями.

Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.

У головному логістичному хабі НАТО — Александруполісі — затримали 59-річного етнічного грека з Грузії за підозрою у шпигунстві на користь Росії. В його телефоні знайшли фото і відео військових об’єктів та техніки.

Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина. 

Європейський Союз остаточно заборонив використання бісфенолу А (BPA) у всіх матеріалах, що контактують із харчовими продуктами. Відповідне рішення закріпили у Регламенті 2024/3190, який набрав чинності 20 січня 2025 року. Заборона стала результатом понад 20 років наукових досліджень і обговорень щодо впливу цієї речовини на здоров’я та довкілля.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.