США офіційно підтвердили відновлення постачання озброєння Україні – CNN

Джерело: CNN

Сполучені Штати повністю відновили обмін розвідданими та постачання зброї Україні після зустрічі представників обох країн у Саудівській Аравії у вівторок. Україна знову отримує артилерійські снаряди, протитанкові засоби та боєприпаси для HIMARS у межах нових пакетів допомоги, схвалених адміністрацією Байдена.

За словами одного з американських посадовців, в Україну знову надходять артилерійські снаряди, протитанкова зброя та боєприпаси для реактивних систем HIMARS у межах пакетів військової допомоги.

Постачання зупинили після невдалої зустрічі в Білому домі між президентом США Дональдом Трампом, віцепрезидентом Джей Ді Венсом та главою України Володимиром Зеленським.

Частина цієї зброї перебувала на території Польщі, не перетинаючи український кордон. Ввечері у вівторок державний секретар Міністерства національної оборони Польщі Павел Залевський заявив, що військові вантажі, які зберігалися у Жешуві, знову почали рух у напрямку України.

Також американські контрактники, які перебувають в Україні для технічного обслуговування, навчання та підтримки складних видів озброєння, повернулися до роботи. Водночас невідомо, чи вони залишали країну під час призупинення допомоги.

Зауважимо, 11 березня у Джидді відбулися переговори делегацій Сполучених Штатів та України.

Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового, 30-денного режиму припинення вогню, який може бути продовжений за взаємною згодою сторін, за умови прийняття та одночасного виконання Російською Федерацією. Сполучені Штати доведуть до відома Росії, що взаємність з боку Росії є ключем до досягнення миру.

Своєю чергою, Сполучені Штати запевнили, що негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні.

Делегації також обговорили гуманітарні зусилля як частину мирного процесу, зокрема під час режиму припинення вогню, включно з обміном військовополоненими, звільненням утримуваних цивільних осіб та поверненням примусово переміщених українських дітей.

Обидві делегації погодилися визначити склад своїх переговорних груп і негайно розпочати переговори для досягнення стійкого миру, який забезпечуватиме довгострокову безпеку України. Сполучені Штати зобов’язалися обговорити ці конкретні пропозиції з представниками Росії.

Українська делегація наголосила, що європейські партнери мають бути залучені до мирного процесу.

Президенти обох країн домовилися якнайшвидше укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України, “щоб зміцнити економіку України та гарантувати довгострокове процвітання й безпеку України”.

Згодом заступник керівника Офісу президента Павло Паліса поінформував про отримання підтвердження стосовно відновлення військової допомоги США одразу після завершення переговорів у Саудівській Аравії.

  • Росія втрачає більше військ, ніж Україна. Тому для США зараз дивний час, щоб нав’язувати Україні нерівноправний мир, вважають у The Economist.
  • Саудівська Аравія може інвестувати кошти на відновлення України після війни. Відповідних домовленостей досягнули під час зустрічі Володимира Зеленського та наслідного принца Мухаммеда бін Салмана в Джидді 11 березня.
  • Кремль не має наміру йти на поступки у переговорах щодо припинення воєнних дій проти України. Джерела інформують про три основні пункти, за якими Москва не сприймає компромісу. Це питання про окуповані території, членство України в НАТО та присутність військ країн Північноатлантичного альянсу у миротворчій місії.

У Москві розпочався демонтаж двох Z-інсталяцій біля посольства США. Робітники почали розбір конструкцій, серед яких панно з написом “Мы вместе” у кольорах російського прапора, та один із символів повномасштабної російської агресії проти України – ZVO.

Міноборони допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України наземний роботизований комплекс “Лють” українського виробництва, призначений для виконання широкого спектра завдань у складних умовах. Зокрема, для ведення спостереження та вогневої підтримки дій наших підрозділів. 

14 березня президент Володимир Зеленський надав українському пілоту F-16 Олексію Месю звання Героя України посмертно.

Канцлер ФРН Олаф Шольц спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном пообіцяли Україні подальшу військову підтримку після оприлюднення результатів телефонної розмови Дональда Трампа з Путіним.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 березня. Загалом від початку цієї доби відбулося 120 бойових зіткнень.