США запропонували гарантії безпеки країнам, які готові розгорнути війська в Україні – ЗМІ

Джерело: The Telegraph

За повідомленням ЗМІ, Сполучені Штати у приватному порядку запропонували гарантії безпеки для “коаліції охочих” – країн, які готові розгорнути свої війська в Україні у випадку підписання мирної угоди.

Джерела видання повідомили, що американські посадовці “відчинили двері” для надання розвідувальної та логістичної підтримки іноземних військ в Україні, які слідкуватимуть за дотриманням миру.

Водночас невідомо, чи втрутиться американська армія, якщо раптом іноземні війська в Україні зазнають нападу з боку росіян. Саме це питання є найбільш критичним у реалізації плану миротворчих сил.

Ідею “коаліції охочих” просувають президент Франції Емманюель Макрон та прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. У межах їхньої пропозиції війська інших країн будуть розгорнуті в Україні для того, аби не порушувалась мирна угода між Україною та Росією.

Поки надавати допомогу Україні після припинення війни погодились понад 30 країн, хоча й не всі з них готові розмістити війська.

Головне питання полягало у підтримці Сполучених Штатів. Навряд чи американський президент Дональд Трамп погодиться відправити свої війська в Україну, відтак Європа сподівається на інші гарантії безпеки для своїх солдатів.

Публічно Трамп відхиляв заклики надати такі гарантії безпеки, стверджуючи, що найкращою гарантією буде угода з Україною про рідкісно земельні метали, мовляв, американські громадяни, які працюватимуть в Україні, зупинять РФ від нового вторгнення.

Проте у приватних розмовах посадовці США останніми тижнями чітко дали зрозуміти, що готові підтримати ініціативу союзників щодо “коаліції охочих”. Зокрема США згодні ділитись з союзниками розвідданими та забезпечити логістичну підтримку на землі, у повітрі, та у морі.

При цьому деякі британські посадовці наголосили, що важко прогнозувати, яку допомогу зрештою ухвалить Трамп.

Оперативні обговорення щодо “коаліції охочих” були розділені на чотири так звані “відра” військової діяльності – “небо”, “море”, “земля” та “регенерація”.

Перший і другий варіанти передбачатимуть патрулювання європейськими союзниками повітряного простору над Україною та Чорним морем, щоб переконатися, що Росія не порушує мирних умов.

Третій варіант стосується військ, розміщених на землі в Україні.

Очікується, що військова підготовка українських солдатів у Великій Британії переміститься до західної України. Подальше розгортання британських солдатів поза межами цієї обмеженої участі все ще розглядається, наполягають британські джерела.

Також очікується, що після будь-якого мирного врегулювання лінію фронту з Росією займатимуть лише українські солдати, а не західні війська.

Утримання західних військ якомога далі від лінії фронту обмежить шанси втягнення НАТО в конфлікт.

Четвертий напрямок планів коаліції, “регенерація”, стосується того, як українські військові, які зараз вважаються найбоєздатнішою силою в Європі, можуть підтримуватися в довгостроковій перспективі.

Дехто на Даунінг-стріт вважає це найважливішим елементом стримування Росії від чергового вторгнення.

Потрібно буде вирішити, чи можуть європейські союзники продовжувати постачати зброю Україні після припинення вогню, і чи санкціонують США продаж своєї зброї Києву.

За британськими планами, ці чотири різні елементи не обов’язково розгортати одночасно. Відразу після будь-якої угоди про припинення вогню, ймовірно, українські солдати самі забезпечуватимуть стримування, а пізніше до них приєднається коаліція.

З часом може бути додана підтримка європейських літаків, кораблів та військ на землі.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Видання The Economist назвало літній наступ Росії на Україну “найсмертоноснішим” для російських військ за всю історію повномасштабної війни.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вважає, що можливості для мирного врегулювання війни Росії проти України більше не існує.