Стрілянина у Підмосков’ї ставить російські спецслужби у незручне становище – Reuters
Джерело: Reuters
Західні аналітики проаналізували, чому російські спецслужби не змогли попередити стрілянину у підмосковному ТЦ Crocus City Hall.
У виданні зауважили, що російські силовики ефективно затримують опонентів президента РФ Володимира Путіна, тоді як напад на торговий центр став для них несподіваним.
ФСБ РФ має багато інших справ – шукати “українських диверсантів” у Росії, затримувати противників режиму Путіна тощо.
Це, на думку колишніх співробітників розвідки США та західних аналітиків з питань безпеки, пояснює, чому вони проігнорували попередження про інші загрози, зокрема з боку ІДІЛ, яка взяла на себе відповідальність за атаку.
“Ви не можете зробити все. Ви посилюєте тиск на місцевих жителів і іноді не отримуєте необхідної інформації про потенційну терористичну атаку. Ось де вони зазнали невдачі”, — сказав Рейтер Деніел Хоффман, колишній старший оперативний офіцер ЦРУ, який працював начальником московської станції агентства.
Він додав, що ФСБ, ймовірно, занадто зайнята війною поти України та російською опозицією, а тому напад у Підмосков’ї “прослизнув крізь щілину”.
ФСБ заявила, що напад на концертний зал 22 березня був “ретельно” спланованим і що бойовики ретельно заховали свою зброю.
Путін 25 березня заявив, що напад здійснили радикальні ісламісти, але сказав, що Росія все ще хоче зрозуміти, хто його замовив, і сказав, що є багато питань до України.
Україна заперечує будь-яку причетність.
Відповідаючи на запитання, чи є напад провалом розвідслужби, Кремль відповів, що протистояння Росії із Заходом означає, що обмін розвідданими відбувається не так, як це було раніше.
“На жаль, наш світ показує, що жодне місто, жодна країна не може бути повністю захищена від загрози тероризму”, – заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
За його словами, російські спецслужби невпинно працювали на захист країни.
Та нещодавня стрілянина, під час якої щонайменше 139 осіб було вбито і 180 поранено, підірвала одну з давніх обіцянок Путіна перед російським народом: забезпечити стабільність і безпеку. Це також сколихнуло деяких жителів російської столиці, які в основному були ізольовані від війни в Україні.
За підозрою у скоєнні стрілянини затримали 11 осіб. Після допиту один затриманих був без вуха, а інший – в інвалідній колясці. Пєсков не став відповідати, чи катували затриманих.
Аналітики безпеки заявили, що те, як було здійснено напад і втечу, свідчило про попередню рекогносцировку місця події, а російські ЗМІ опублікували записи з камер відеоспостереження, на яких видно, як один з озброєних нападників прийшов раніше.
7 березня посольство США в Москві оголосило американцям попередження про безпеку, повідомивши, що воно “відстежує повідомлення про те, що екстремісти мають найближчі плани націлитися на великі зібрання в Москві, включаючи концерти”.
19 березня, за три дні до нападу, Путін виступив із промовою перед керівниками ФСБ, у якій відкинув, за його словами, “провокаційні” застереження Заходу щодо терористичного акту.
“Всі ці дії нагадують відвертий шантаж і намір залякати і дестабілізувати наше суспільство”, – сказав Путін.
Ніна Хрущева, професорка міжнародних відносин у The New School у Нью-Йорку, сказала, що ФСБ, схоже, тримала на радарах “Ісламську державу”.
Однак, додала вона, через твердження Путіна про те, що захід веде екзистенційну боротьбу з Росією, спецслужби РФ не довіряли попередженням США.
“У світі Путіна, де це екзистенційна боротьба між Росією та Заходом, який хоче підірвати Росію та знищити її, звичайно, він не повірить у це, тому що звідки він знає зі свого власного досвіду КДБ, що Америка не створює операцій під чужим прапором”, – сказала вона.
Джон Сайфер, який служив у Росії під час своєї кар’єри в Національній секретній службі ЦРУ, сказав, що вважає, що ФСБ, можливо, втратила пильність, оскільки була надто зайнята зосередженням на політичних та інших загрозах Путіну та його уряду.
“Служби безпеки більше прагнуть захистити Кремль, ніж захистити людей”, — сказав Сайфер, який передбачив, що тепер Путін використає атаку, щоб виправдати якісь нові дії або проти Заходу та України.
Ще одне попередження надійшло 2 березня на півдні Росії, коли спецпризначенці ФСБ вбили шістьох озброєних осіб, яких вони ідентифікували як членів “Ісламської держави”.
7 березня ФСБ заявила, що запобігла нападу на синагогу в Москві, організованому осередком “Ісламської держави”, і що нападники були вбиті в перестрілці.
Ріккардо Валле, дослідник джихадистських рухів, сказав, що інцидент 2 березня мав викликати попереджувальні вогні.
“Я думаю, що той факт, що силовики виявили, що в Росії існує мережа “Ісламської держави”, причому потужна, яка здатна отримати зброю і чинити сильний опір спецназу, — це повинно було викликати тривогу в московських силовиків. Можливо, так і сталося, але вони не змогли вчасно запобігти нападу”, — сказав він
За його словами, з попередніх заяв і нападів ІДІЛ, зокрема на посольство Росії в Кабулі у 2022 році, також стало зрозуміло, що у прицілі групи була Росія.
Що передувало?
Увечері 22 березня, в Підмосков’ї озброєні люди влаштували стрілянину в ТЦ Crocus City Hall.
В цей час там розпочинався концерт гурту “Пікнік”. За словами очевидця, невідомі влаштували стрілянину у холі та у самій залі перед початком концерту. Нападники також застосували вибухівку, спричинивши масову пожежу. Пізніше росЗМІ повідомили про другий вибух в ТЦ Crocus City Hall.
Згодом стало відомо, що терористична організація “Ісламська держава” взяла на себе відповідальність за стрілянину в московському ТЦ Crocus City Hall. Цю інформацію підтвердили у США.
Також за даними росЗМІ, спецслужби РФ підтвердили, що США попередили їх про теракт.
Згодом ФСБ РФ повідомило про затримання у Брянській області 11 осіб, з яких 4 – ті, хто 22 березня вчинив стрілянину у ТЦ Crocus City Hall у Підмосков’ї. Затримані нібито тікали у бік українського кордону.
- Фахівці ISW вважають, що заяви російської влади про нібито причетність України до атаки на ТЦ Crocus City Hall у Підмосков’ї загрожують громадянам РФ.
Міністерство оборони виділить додаткові 1,1 мільярда гривень на закупівлю безпілотників.
Парламент Молодови проголосував за запровадження надзвичайного стану терміном на 60 днів через очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня. Надзвичайний стан почне діяти з 16 грудня.
В Бердичеві Житомирської області Державна виконавча служба арештувала у боржника 5 пар шкарпеток і виставила їх на аукціон.
Президент Франції Емманюель Макрон призначив лідера центристів Франсуа Байру новим прем’єр-міністром країни.
Минулої ночі приміщення Українського культурного центру в Тель-Авіві обклеїли провокативними листівками. Наразі ведеться розслідування, вандалів розшукують.