Супутникові знімки показують, що РФ планує під’єднати Запорізьку АЕС до своєї енергосистеми

Джерело: The New York Times

Росія будує лінії електропередач на окупованому південному сході України, щоб під’єднати Запорізьку атомну електростанцію до власної електромережі.

У звіті міжнародної неурядової природоохоронної організації Грінпіс містяться супутникові знімки, які показують, що з початку лютого Росія побудувала понад 50 миль (80 км) ліній електропередач і опор між окупованими українськими містами Маріуполь і Бердянськ, уздовж узбережжя Азовського моря.

Виходячи з місця і напрямку робіт, Грінпіс заявив, що проєкт спрямований на з’єднання нових ліній електропередач з великою підстанцією поблизу Маріуполя, яка під’єднана до Запорізької АЕС

“План Путіна щодо перезапуску Запорізької АЕС залежить від забезпечення нових ліній електропередач — це перший фізичний доказ цих планів”, — сказав Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики Грінпіс України.

Точні плани Москви залишаються незрозумілими. Існують питання щодо того, чи прагне вона запустити станцію під час бойових дій чи після досягнення перемир’я. У будь-якому випадку, зазначають експерти, Росії доведеться побудувати ще кілька ліній, щоб під’єднати ЗАЕС до власної енергосистеми, а це займе певний час.

З чотирьох 750-кіловольтних ліній, які колись з’єднували завод з українською електромережею, дві проходять через підконтрольну Україні територію. Дві інші, на окупованій Росією території, були пошкоджені в результаті бойових дій, і лише одну, можливо, відремонтували.

За словами Берні, однією з можливих цілей Москви є підключення Запорізької АЕС до електромережі Ростовської області Росії, яка межує з окупованими територіями на сході України.

Супутникові знімки, отримані Грінпіс, показують нові лінії електропередач, які будуються через поля поблизу Маріуполя, а також характерну трикутну форму опор електропередач. На останніх знімках, зроблених з 11 по 22 травня, видно, що ці лінії розширюються приблизно за 11 кілометрів від підстанції, пов’язаної із ЗАЕС.

Джерело: The New York Times

Перезапуск Запорізької атомної електростанції пов’язаний зі значними ризиками, кажуть експерти в галузі енергетики. Після більш ніж трьох років війни критично важливе обладнання не замінювали, а багато досвідчених українських співробітників покинули АЕС. Руйнування Каховської ГЕС у 2023 році позбавив станцію основного джерела води для охолодження реакторів і відпрацьованого палива.

Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що “будь-які спроби російських представників перезапустити енергоблоки можуть призвести до непередбачуваних наслідків”.

Французький сатиричний журнал Charlie Hebdo подав до суду через публікацію фейкових карикатур, що нібито зображують обкладинки видання, проте містять малюнки з висміюванням допомоги Україні та президента Володимира Зеленського.

Видання Politico ознайомилося з текстом розпорядження держсекретарем США Марко Рубіо, згідно з яким американські посольства по всьому світу повинні зупинити призначення візових співбесід для тих, хто звертається за студентською візою.

Українська співачка Jerry Heil спільно з солісткою нідерландського гурту Within Temptation Шарон ден Адель випустили відеокліп на композицію “Sing like a siren”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 27 травня. З початку доби відбулося 166 бойових зіткнень.

27 травня МЗС Литви викликало представника посольства Росії у Вільнюсі та вручило йому ноту протесту через воєнні злочини, які чинить російська армія в Україні.