Супутникові знімки показують, що РФ планує під’єднати Запорізьку АЕС до своєї енергосистеми

Джерело: The New York Times

Росія будує лінії електропередач на окупованому південному сході України, щоб під’єднати Запорізьку атомну електростанцію до власної електромережі.

У звіті міжнародної неурядової природоохоронної організації Грінпіс містяться супутникові знімки, які показують, що з початку лютого Росія побудувала понад 50 миль (80 км) ліній електропередач і опор між окупованими українськими містами Маріуполь і Бердянськ, уздовж узбережжя Азовського моря.

Виходячи з місця і напрямку робіт, Грінпіс заявив, що проєкт спрямований на з’єднання нових ліній електропередач з великою підстанцією поблизу Маріуполя, яка під’єднана до Запорізької АЕС

“План Путіна щодо перезапуску Запорізької АЕС залежить від забезпечення нових ліній електропередач — це перший фізичний доказ цих планів”, — сказав Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики Грінпіс України.

Точні плани Москви залишаються незрозумілими. Існують питання щодо того, чи прагне вона запустити станцію під час бойових дій чи після досягнення перемир’я. У будь-якому випадку, зазначають експерти, Росії доведеться побудувати ще кілька ліній, щоб під’єднати ЗАЕС до власної енергосистеми, а це займе певний час.

З чотирьох 750-кіловольтних ліній, які колись з’єднували завод з українською електромережею, дві проходять через підконтрольну Україні територію. Дві інші, на окупованій Росією території, були пошкоджені в результаті бойових дій, і лише одну, можливо, відремонтували.

За словами Берні, однією з можливих цілей Москви є підключення Запорізької АЕС до електромережі Ростовської області Росії, яка межує з окупованими територіями на сході України.

Супутникові знімки, отримані Грінпіс, показують нові лінії електропередач, які будуються через поля поблизу Маріуполя, а також характерну трикутну форму опор електропередач. На останніх знімках, зроблених з 11 по 22 травня, видно, що ці лінії розширюються приблизно за 11 кілометрів від підстанції, пов’язаної із ЗАЕС.

Джерело: The New York Times

Перезапуск Запорізької атомної електростанції пов’язаний зі значними ризиками, кажуть експерти в галузі енергетики. Після більш ніж трьох років війни критично важливе обладнання не замінювали, а багато досвідчених українських співробітників покинули АЕС. Руйнування Каховської ГЕС у 2023 році позбавив станцію основного джерела води для охолодження реакторів і відпрацьованого палива.

Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що “будь-які спроби російських представників перезапустити енергоблоки можуть призвести до непередбачуваних наслідків”.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.

Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.