Сила нації: турнір пам’яті загиблого всесвітньо відомого чемпіона Олександра Пєлєшенка

Через початок повномасштабного вторгнення український важкоатлет Олександр Пєлєшенко залишив свою спортивну діяльність, аби стати на захист країни. Проходив службу в одній з бригад територіальної оборони Києва, далі був частиною 79-ї ОДШБр, з грудня 2022 доєднався до 47-ї ОМБр. Загинув спортсмен під час військової служби у травні минулого року.
В пам’ять про Олександра Пєлєшенка відбудеться турнір з важкої атлетики — змагання, що збере друзів, колег та атлетів різних рівнів підготовки, аби вшанувати силу, відданість та незламний дух героя.

Джерело: Особистий архів дружини
Пєлєшенко Олександр, уродженець Луганщини, до повномасштабного вторгнення заснував спортивну організацію “AVC”, яка складалася з семінарів з важкої атлетики у великих містах країни для аматорів та професіоналів, підготовки спортсменів до змагань та організацію турнірів. Під час кар’єри підкорив чимало п’єдесталів: встановив понад 60 рекордів України.

Джерело: Особистий архів дружини
Крім цього Олександр отримав звання: 3-кратний чемпіон України, срібний призер Чемпіонату Європи до 17 років у 2011 у Польщі, бронзовий призер Чемпіонату Європи до 20 років у 2012 в Ізраїлі, 5-кратний чемпіон України 2013-2018 рр., бронзовий призер Чемпіонату Європи у 2013 в Естонії, Чемпіон Європи 2016 у Норвегії, учасник Олімпійських Ігор у 2016 у Бразилії, де посів 4 місце, а також став Чемпіоном Європи 2017 у Хорватії, де встановив 2 європейські рекорди.
Після загибелі захисника у нього залишилась вагітна дружина Діана, яка через 7 місяців, в грудні 2024 народила сина Давида.

Джерело: Особистий архів дружини

Джерело: Особистий архів дружини
Дружина загиблого поділилася спогадами:
“Ситуація, в якій загинув Саша, дуже сумна. Він не загинув безпосередньо в бою, а під час переміщення з одного місця базування в інше на сході. Його госпіталізували до лікарні в Дніпрі. Я приїхала туди якомога швидше, в реанімацію. Думала, сподівалася, що все обійдеться. Вірила, що він виживе. Але 6 травня його серце зупинилося…
Це дуже важка, але водночас особлива історія. Бо навіть у такий складний і морально виснажливий період я отримала найбільше щастя – виносила і народила нашого сина Давида в грудні 2024 року. Це найголовніше.
Саша завжди мріяв про дітей. Дуже шкода, що ми так і не побачилися після того, як він дізнався про мою вагітність. Він так чекав на цю зустріч, сподівався приїхати в травні 2024-го… Я багато разів уявляла, як усе могло б бути…”.
79-та бригада Олександра тримала оборону в Донецькій області, поблизу Мар’їнки. Тривалий час після окупації міста та його поступового знищення, займався евакуацією важко поранених з поля бою. Далі активно виконував бойові завдання на лінії зіткнення на сході у складі 47-ї, брав участь у наступах на південному фронті. Весь час проходження військової служби Олександр був з собакою, якою нині опікується дружина Діана.

Джерело: Особистий архів дружини

Джерело: Особистий архів дружини
Після трагічних подій Діана вирішила закарбувати пам’ять чоловіка у щорічних змаганнях з важкої атлетики від заснованої ним організації “AVC”. Цей турнір про пам’ять чоловіка та батька, про історію досягнень, спорт і спадщину, яку Олександр залишив. Певний час власної спортивної діяльності Пєлєшенко був частиною Київського спортивного хабу на Печерську “Fitness by Grek”, які разом з Діаною готують турнір пам’яті у столиці 11 травня.
“Ще торік, після загибелі, мені прийшла думка, що до роковин смерті Саші будуть завжди ці змагання. Він проводив і започаткував таку спортивну організацію, як “AVC”, що саме і займалась подібними заходами для кросфітерів й важких атлетів.
У нього було татуювання на його тілі “Amat victoria curam”, яке означає: “Перемога любить старанність”. Це був його девіз по життю. У нього завжди була така сила, жага до життя і до спорту. І він завжди горів тим, щоб популяризувати спорт і важку атлетику, зокрема. Саша дуже багато вкладав сил, часу, коштів, зусиль в змагання, в семінари з важкої атлетики – це його любов”, — ділиться з Буквами дружина Діана.

Джерело: Особистий архів дружини
Безкоштовно матимуть змогу взяти участь в турнірі діти військовослужбовців, загиблих військових, учасники бойових дій та ветерани, а також вихованці Олександра Пєлєшенка з міста Городок. Для інших категорій учасників символічні внески складатимуть — 800 гривень з дорослого, 500 гривень — підлітки до 17 років.
“Ми працювали та дружили з Сашею з 2019 року, він — зірка і професіонал, людина амбіцій і сили. Саме він започаткував у нас в хабі “Кубок з важкої атлетики”, активно брав участь і організував наші перші та подальші змагання. Усю базу знань, навиків, організації — це все, що Саша передав нам. Ми разом активно просували важку атлетику в Україні, завжди на вищому рівні завдяки йому. Саша був людиною, який після власних міжнародних змагань прилітав до нас у зал і робив генеральне прибирання перед турнірами. Тепер наш борг зробити все, як вчив Саша, на його честь… І ми це зробимо”, — розповідає співзасновниця хабу “Fitness by Grek”, колега та подруга загиблого спортсмена Ліка Грек.
До анонсованого благодійного турніру залучені ЗМІ, десяток великих українських компаній, які допомагають спонсоруванню заходу та нагородженню учасників.
“Саша обіцяв, що знищить ворога і повернеться. Він хотів мати змогу бути з батьками, яких не бачив через окупацію рідної Луганщини, хотів бути частиною вільної країни, він і став нею. Став назавжди історією!” — додає колега Ліка, яка організовує захід.

Джерело: Особистий архів дружини
Долучитись до “AVC weightlifting” — турніру-памʼяті Заслуженого майстра спорту України з важкої атлетики, захисника України Олександра Пєлєшенка можна за посиланням або відвідати захід безкоштовно у Києві 11 травня у спортивному хабу “Fitness by Grek”.
Також вже анонсовані майбутні змагання від Федерації Важкої Атлетики, які передбачені національним календарем змагань, 21-23 серпня 2025 року у Хмельницькому.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 1 квітня. Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення.
Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.
31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.
Міноборони кодифікувало та допустило до використання у ЗСУ автоматичний гранатомет AGL-53 калібру 40 мм вітчизняного виробництва, котрий можна встановлювати на бойових машинах або легкому всюдихідному транспорті.
Через початок повномасштабного вторгнення український важкоатлет Олександр Пєлєшенко залишив свою спортивну діяльність, аби стати на захист країни. Проходив службу в одній з бригад територіальної оборони Києва, далі був частиною 79-ї ОДШБр, з грудня 2022 доєднався до 47-ї ОМБр. Загинув спортсмен під час військової служби у травні минулого року.В пам’ять про Олександра Пєлєшенка відбудеться турнір з важкої атлетики — змагання, що збере друзів, колег та атлетів різних рівнів підготовки, аби вшанувати силу, відданість та незламний дух героя.