У Німеччині археологи знайшли «жирову фабрику» неандертальців віком 125 тисяч років

Джерело: CNN
На південь від німецького міста Галле, біля доісторичного озера, археологи виявили сліди систематичного добування тваринного жиру – масштабного процесу, яким, імовірно, керували неандертальці ще 125 тисяч років тому. Вчені охрестили знахідку “жировою фабрикою”, адже мова йде не про випадкову обробку туш, а про добре організовану роботу з видобутку жиру з кісток.
Розкопки на стоянці Ноймарк-Норд тривали кілька років. За цей час дослідники зібрали понад 120 тисяч фрагментів кісток та 16 тисяч крем’яних знарядь. Аналіз цих артефактів свідчить: неандертальці розбивали кістки великих тварин кам’яними інструментами, а потім варили їх годинами, щоб витопити жир. Його могли використовувати як джерело енергії, коли їжі бракувало.
Дослідники припускають, що стародавні люди використовували природні або імпровізовані “каструлі” – зі шкір, шлунків або кори дерев. У таких місткостях вони варили жирні бульйони, до яких могли додавати жолуді, сливу чи інші рослини – для поживності й смаку. Обвуглені залишки рослин були знайдені під час розкопок.

Джерело: CNN
На думку професора палеолітичної археології Лейденського університету Віла Робрукса, це ще одне спростування міфу про “грубу” натуру неандертальців: “Це не були примітивні істоти. Вони мислили стратегічно, планували наперед і майстерно виживали”.
Жирове виробництво, вочевидь, мало життєво важливу функцію. Вчені пояснюють: надмірне споживання білка без достатньої кількості жирів може викликати “білкове отруєння” – стан, зафіксований навіть серед європейських колонізаторів Північної Америки, відомий як “rabbit starvation”. Щоб уникнути його, неандертальці мусили компенсувати дефіцит жирів, видобуваючи їх із кісток навіть тоді, коли тварини були виснажені й худі.
У Ноймарк-Норді знайдено залишки понад 170 тварин – зокрема коней, турів та оленів. Всі – великі копитні, з довгими кістками, багатими на кістковий мозок. Дослідники припускають, що неандертальці обирали саме такі види через високий вміст жиру.

Джерело: CNN
Науковці, які не брали участі в дослідженні, також назвали відкриття переконливим. Зокрема, археолог Людовік Слімак з Франції заявив, що це – “чітке підтвердження того, що неандертальці не просто споживали кістковий жир, а й мали цілеспрямовану технологію його обробки”. Він додав, що знахідка підтверджує високий рівень адаптації неандертальців до навколишнього середовища.
На думку антрополога Брюса Гарді з коледжу Кеньон, розкопки в Ноймарк-Норді стали “найкращим прикладом добування жиру з кісток у кам’яному віці”. За його словами, поєднання знайдених артефактів і слідів термічної обробки може бути свідченням давньої “технологічної лінії” з виробництва кісткового жиру.
- У Genome Biology and Evolution опублікували дослідження, де стверджувалося, що люди, які рано прокидаються, можуть бути нащадками неандертальців. Вчені виявили, що ДНК неандертальця, яка залишається в сучасній людині через схрещування, має значний і спрямований вплив.
Сполучені Штати Америки, ймовірно, розмістили ядерну зброю у Великій Британії вперше з 2008 року, як сигнал для глави РФ Володимира Путіна щодо незмінної прихильності Вашингтона до безпеки Європи.
Представники громадських організацій та медіа у спільній заяві закликали Верховну Раду України відновити онлайн-трансляцію пленарних засідань на телеканалі “Рада” та завчасну публікацію порядків денних цих засідань.
Російська влада запровадила повну заборону на експорт бензину, щоб охолодити паливний ринок, де ціни з початку року зросли на 30% і майже досягли історичних максимумів. До 31 серпня вивіз бензину з Росії заборонили навіть компаніям‑виробникам.
28 липня уряд призначив заступницю міністра економіки Тетяну Бережну тимчасово виконувачкою обов’язків міністерки культури та стратегічних комунікацій.
Росія вже вичерпала радянські запаси озброєння. Згідно зі звітом Київського економічного інституту (KSE), потік військової техніки зі складів РФ на передову впав до рівня, що був до 2022 року.