У Німеччині археологи знайшли «жирову фабрику» неандертальців віком 125 тисяч років

Джерело: CNN

На південь від німецького міста Галле, біля доісторичного озера, археологи виявили сліди систематичного добування тваринного жиру – масштабного процесу, яким, імовірно, керували неандертальці ще 125 тисяч років тому. Вчені охрестили знахідку “жировою фабрикою”, адже мова йде не про випадкову обробку туш, а про добре організовану роботу з видобутку жиру з кісток.

Розкопки на стоянці Ноймарк-Норд тривали кілька років. За цей час дослідники зібрали понад 120 тисяч фрагментів кісток та 16 тисяч крем’яних знарядь. Аналіз цих артефактів свідчить: неандертальці розбивали кістки великих тварин кам’яними інструментами, а потім варили їх годинами, щоб витопити жир. Його могли використовувати як джерело енергії, коли їжі бракувало.

Дослідники припускають, що стародавні люди використовували природні або імпровізовані “каструлі” – зі шкір, шлунків або кори дерев. У таких місткостях вони варили жирні бульйони, до яких могли додавати жолуді, сливу чи інші рослини – для поживності й смаку. Обвуглені залишки рослин були знайдені під час розкопок.

Джерело: CNN

На думку професора палеолітичної археології Лейденського університету Віла Робрукса, це ще одне спростування міфу про “грубу” натуру неандертальців: “Це не були примітивні істоти. Вони мислили стратегічно, планували наперед і майстерно виживали”.

Жирове виробництво, вочевидь, мало життєво важливу функцію. Вчені пояснюють: надмірне споживання білка без достатньої кількості жирів може викликати “білкове отруєння” – стан, зафіксований навіть серед європейських колонізаторів Північної Америки, відомий як “rabbit starvation”. Щоб уникнути його, неандертальці мусили компенсувати дефіцит жирів, видобуваючи їх із кісток навіть тоді, коли тварини були виснажені й худі.

У Ноймарк-Норді знайдено залишки понад 170 тварин – зокрема коней, турів та оленів. Всі – великі копитні, з довгими кістками, багатими на кістковий мозок. Дослідники припускають, що неандертальці обирали саме такі види через високий вміст жиру.

Джерело: CNN

Науковці, які не брали участі в дослідженні, також назвали відкриття переконливим. Зокрема, археолог Людовік Слімак з Франції заявив, що це – “чітке підтвердження того, що неандертальці не просто споживали кістковий жир, а й мали цілеспрямовану технологію його обробки”. Він додав, що знахідка підтверджує високий рівень адаптації неандертальців до навколишнього середовища.

На думку антрополога Брюса Гарді з коледжу Кеньон, розкопки в Ноймарк-Норді стали “найкращим прикладом добування жиру з кісток у кам’яному віці”. За його словами, поєднання знайдених артефактів і слідів термічної обробки може бути свідченням давньої “технологічної лінії” з виробництва кісткового жиру.

Росія пришвидшила комплектування своєї військової бази в Ґюмрі (Вірменія) з метою посилення військово-політичного тиску на країни Південного Кавказу.

Латвія передасть Україні новітні бронетранспортери Patria 6×6 у межах нового пакета військової допомоги.

Англійський футбольний клуб “Ліверпуль” вирішив підтримати родину форварда Діогу Жоти, який загинув в автокатастрофі 3 липня.

У Києві поліція затримала чоловіка, який зробив зауваження групі неповнолітніх і відкрив по них вогонь з травматичного пістолета.

У ніч проти 5 липня підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали удару по об’єкту воєнно-промислового комплексу країни-агресора — акціонерному товариству “ВНДІР-Прогрес” у місті Чебоксари, Чуваська Республіка РФ.