У Німеччині лідери ХДС/ХСС та СДПН підписали коаліційну угоду

Джерело: Ntv.de

5 травня у Німеччині офіційно сформували новий уряд. Країна отримала п’яту в історії Федеративної Республіки союз християнських демократів (ХДС/ХСС) і соціал-демократів (СДПН).

У Берліні лідери трьох партій — Фрідріх Мерц (ХДС), Маркус Зьодер (ХСС) та Ларс Клінгбайль (СДПН) — підписали коаліційну угоду у 144 сторінки під назвою “Відповідальність за Німеччину”.

У новому уряді буде 18 міністрів: десять чоловіків та вісім жінок. Серед новацій — створення Міністерства цифровізації та модернізації. Середній вік міністрів зріс із 50,4 до 53,1 року.

Вже 6 травня заплановано голосування в Бундестазі за обрання Мерца федеральним канцлером. Для перемоги йому необхідно здобути щонайменше 316 голосів — саме стільки становить абсолютна більшість у парламенті. Союз ХДС/ХСС та СДПН наразі має 328 мандатів, тож обрання Мерца вважається практично гарантованим.

Після голосування майбутній канцлер отримає офіційну грамоту з рук президента Франка-Вальтера Штайнмаєра в палаці Бельвю. Після чого весь уряд на чолі з канцлером має принести присягу у Бундестазі.

Коаліція “практичних рішень”

Фрідріх Мерц заявив, що новий кабінет має на меті “зосереджено та відповідально повернути Німеччину на шлях реформ і інвестицій”. За його словами, Європа чекає на активнішу роль Німеччини у спільних проєктах.

Кандидат у віцеканцлери від СДПН Ларс Клінгбайль наголосив на важливості командної роботи й озвучив гасло для нової коаліції: “Німеччині потрібно менше адміністраторів і більше діячів”. Лідер ХСС Маркус Зьодер закликав до “повної потужності для Німеччини” та запровадження “німецького темпу” у реалізації реформ.

Цю коаліцію вже охрестили “коаліцією рішень” (Arbeitskoalition). Через відносно невелику перевагу у парламенті (лише 52% мандатів) новий союз формально вже не вважається “великою коаліцією”, як це було в 1960-х чи 2000-х роках.

Серед основних викликів нового уряду:

  • Відновлення економіки, що демонструє ознаки слабкості;
  • Обмеження нерегулярної міграції;
  • Стабілізація бюджету;
  • Зовнішньополітичне переосмислення ролі Німеччини після зміни курсу США та з огляду на загрози з боку Росії.

Перші результати своєї діяльності уряд обіцяє продемонструвати вже до літа.

  • Мерц назвав російський ракетний по місту Суми у Вербну неділю “серйозним воєнним злочином”. Тому, наголосив, Україні потрібна сильна допомога у воєнному протистоянні.
  • У відповідь на зростаючі загрози з боку дезінформаційних кампаній Німеччина створила спеціальну робочу групу. Ініціатива є наступним кроком у реалізації першої стратегії національної безпеки правлячої коаліції. У стратегії Росія була виділена як головна загроза безпеці країни.
  • У Росії, очевидно, почали розробляти стратегію впливу на майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца.

5 травня усі 133 кардинали, котрі мають право голосу на конклаві з обрання нового Папи Римського, вже прибули до Риму. Таємне голосування розпочнеться у середу пообіді за зачиненими дверима Сікстинської капели. Право обирати нового понтифіка мають кардинали віком до 80 років.

Ввечері 3 травня поблизу ліцею №5 міста Житомира 12-річний хлопець вдарив ножем 11-річну дівчину. За словами правоохоронців, цьому передувала суперечка.

5 травня Міноборони Литви повідомило про масштабну оборонну ініціативу протягом наступного десятиліття. Країна має намір виділить 1,1 мільярда євро на посилення східного кордону з Росією та Білоруссю.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді провів окремі зустрічі з керівниками Військово-повітряних сил та Військово-морських сил країни на тлі підготовки можливих дій у відповідь на нещодавній теракт у Пахалгамі. Джерела видання інформують, що нині індійські Військово-повітряні та Військово-морські сили привели у підвищену бойову готовність.

Американська співачка Lady Gaga встановила нині абсолютний рекорд серед виконавець, зібравши понад 2,1 мільйона фанатів на безплатному концерті на пляжі Копакабана в Ріо-де-Жанейро, побивши минулорічний рекорд Мадонни.