У Парижі презентували проєкт про руйнування культурної спадщини України в умовах війни

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України

Днями у Парижі відбувся захід “Культурна спадщина постраждалої від війни України”, під час якого представлено результати майже річної роботи з документування порушень міжнародного гуманітарного права у сфері захисту культурної спадщини, відповідно до Гаазької конвенції 1954 року та двох протоколів до неї.

До заходу, під час якого обговорили питання пошкоджень та руйнувань об’єктів культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Луганської, Донецької, Запорізької областей та Автономної Республіки Крим, долучилася представниця Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України Ліна Дорошенко.

Під час заходу виступили Кріста Піккат, директорка Управління з питань культури та надзвичайних ситуацій Секретаріату, та Еміне Джапарова, перша заступниця міністра закордонних справ України, голова Національної комісії України з питань ЮНЕСКО.

Після цього Ельміра Аблялімова-Чийгоз, Денис Яшний, Олександр Симоненко та Сергій Теліженко представили результати свого дослідження щодо моніторингу стану об’єктів культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.

Ліна Дорошенко, завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях, виступила із доповіддю про поточні виклики, визначивши важливість спільної роботи громадського сектору, органів влади та міжнародних партнерів у збереженні культурної спадщини України.  А також закцентувала на загрозах, які наразі існують для археологічної спадщини.

Завідувачка сектору також поінформувала про масштаби розграбування та знищення культурних цінностей російськими окупантами, кількість яких досі залишається невизначеною.

Проте МКІП продовжує фіксувати пошкодження об’єктів культурної інфраструктури та спадщини. Заплановано також впровадження навчальних програм для військових з метою дотримання норм міжнародного гуманітарного права та збереження культурних цінностей під час війни, і робота над збереженням культурних цінностей на територіях, що постраждали від руйнування дамби Каховської ГЕС.

Довідково. Захід “Культурна спадщина постраждалої від війни України” був організований у Парижі громадською організацією “Кримський інститут стратегічних досліджень” та Інститутом археології НАНУ за підтримки Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури та інформаційної політики України та за сприяння Інституту археології НАНУ. Координацією заходу займався заступник постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан.

За минулу добу російські війська здійснили 60 обстрілів прикордонних територій Чернігівської області, а також частин Сумської та Харківської областей, загалом пролунало 190 вибухів.

У місті Гуляйполе Запорізької області внаслідок атаки російського безпілотного літального апарата була пошкоджена автоцистерна Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Президент Володимир Зеленський має намір відвідати засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн” у Німеччині 9 січня.

Членство в НАТО є єдиною надійною довгостроковою гарантією безпеки, яку Україна може отримати проти майбутньої російської агресії, заявила міністерка закордонних справ Еліна Валтонен.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 січня. Від початку цієї доби відбулося 166 бойових зіткнень.