У Румунії євроскептичний націоналіст пообіцяв повернути у владу Джорджеску у разі перемоги
Джерело: Reuters
4 травня румунський політик ультраправих поглядів Джордже Сіміон наголосив, якщо йому вдасться перемогти на президентських виборах, він може повернути на керівну посаду ультраправого Келіна Джорджеску.
Євроскептичний націоналіст Сіміон лідирував в опитуваннях громадської думки перед першим туром виборів 4 травня через п’ять місяців після того, як початкове голосування в країні ЄС і НАТО скасували на тлі ймовірного втручання Росії на користь Джорджеску.
Політик пояснив, що націоналісти можуть сформувати більшість та обрати Джорджеску прем’єр-міністром або ж провести дострокові президентські вибори. Також він припустив, що у країні можуть провести референдум.
За словами Сіміона, є кілька способів як Джорджеску можна повернути до влади.
Зауважимо, явка виборців у Румунії перевищила 50%.
Виборчі дільниці закрилися о 21:00. Тож вже найближчим часом мають з’явитися перші результати екзитполу.
У Румунії проходить перший тур президентських виборів, які можуть різко змінити політичний курс країни. 38-річний Джордж Сіміон, лідер ультраправої партії AUR і самопроголошений “союзник Дональда Трампа”, впевнено очолює опитування.
Голосування відбувається після скасування результатів попередніх виборів у листопаді минулого року, коли Конституційний суд анулював їх через ймовірне масоване втручання з боку Росії. Розсекречені дані розвідки засвідчили кібератаки на виборчу систему, вплив через соцмережі та аномальні коливання підтримки проросійського кандидата Келіна Джорджеску, якого за кілька днів до голосування підтримували лише 5% виборців, але який несподівано вийшов на перше місце з 23%.
Нині Джорджеску усунуто від участі у перегонах. Проти нього відкрито розслідування за підозрою у фальсифікації фінансової звітності, використанні цифрових маніпуляцій та пропаганді фашистських ідей.
На тлі суспільного гніву через анулювання результатів виборів, Сіміон зміцнив свої позиції, обіцяючи “відродження нації” та прозорість. У вівторковому зверненні в TikTok, де він має понад 1,3 мільйона підписників, політик заявив: “Настав час відродження. Ми станемо сильнішими й об’єднаними”.
Сіміон не приховує амбіцій переглянути зовнішньополітичний курс Румунії. Він різко критикує ЄС, виступає проти військової допомоги Україні та закликає до створення європейського альянсу “в дусі MAGA” (гасло Трампа “Make America Great Again”). Водночас він демонстративно дистанціюється від Росії, на відміну від свого союзника Джорджеску.
Попри гучні заяви, AUR не має парламентської більшості, а сам Сіміон визнає, що навряд чи здобуде 50% голосів, необхідних для перемоги у першому турі. Найімовірніше, він вийде у другий тур, який заплановано на 18 травня, де його суперником стане або мер Бухареста Нікушор Дан, або колишній прем’єр Крін Антонеску, яких підтримують провідні партії — Соціал-демократична (СДП) та Націонал-ліберальна (НЛП).
Президент Румунії має потужні повноваження у сфері зовнішньої політики, безпеки, оборонних витрат і призначень у судову гілку влади. Глава держави також представляє країну на міжнародній арені та може впливати на ухвалення рішень у ЄС.
Сіміон заявив, що у разі перемоги оприлюднить записи зустрічей, на яких було ухвалено рішення про скасування листопадових виборів. Він також пообіцяв розкрити обсяги військової допомоги Україні, які, за його словами, “йдуть на шкоду румунським дітям і пенсіонерам”.
У листопаді Сіміон посів четверте місце, але нині впевнено лідирує з підтримкою близько 30%. Він відмовився від участі в теледебатах перед першим туром, назвавши скасування попереднього голосування “державним переворотом”.
- Адміністрація президента США Дональда Трампа відкликала допуск Румунії до американської програми безвізового в’їзду.
- Додамо, раніше Калін Джеорджеску назвав Україну “вигаданою державою”, а поділ країни між сусідніми державами “неминучим”.
- Представники лібералів, соціал-демократів і угорської партії UDMR, котрі входять до коаліції, домовилися, що перший тур президентських виборів у Румунії відбудеться 4 травня, а другий – 18 травня.
4 травня у Празі Володимир Зеленський спільно з главою Чехії Петром Павелом домовилися про продовження оборонної, політичної та гуманітарної підтримки України.
Ієромонах Макарій з Іваново-Вознесенської єпархії Російської православної церкви заявив, що освячення балістичних ракет не суперечить “принципам християнства”, якщо ці ракети “приносять користь людям”.
Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорій Іщенко оцінив, що Чорнобильська зона відчуження буде придатною для життя не менш ніж через 20 тисяч років.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 травня. Від початку цієї доби відбулося 201 бойове зіткнення.
Кабінет Міністрів затвердив положення про діяльність державного агентства ПлейСіті, а саме те, як воно працюватиме та чим займатиметься.