У Середземному морі росіяни утримують два носії «Калібрів» – ВМС ЗСУ

Джерело: ВМС ЗСУ

Станом на ранок 9 січня у Чорному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні два носії крилатих ракет “Калібр”.

Відтак, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває два ворожі кораблі, носії крилатих ракет “Калібр” відсутні.

Тим часом у Середземному морі на бойовому чергуванні три ворожі кораблі, серед яких два носії крилатих ракет “Калібр”, загальним залпом до 16 ракет.

В Азовському морі на бойовому чергуванні – один ворожий корабель, ракетоносії відсутні.

За добу, в інтересах РФ, прохід Керченською протокою здійснили:

  • до Азовського моря – 16 суден, з них 4 рухались з протоки Босфор;
  • до Чорного моря – 25 суден з них 2 продовжили рух у напрямку протоки Босфор.

У ВМС ЗСУ наголошують, що РФ продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 р. (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації (AIS).

Радник з нацбезпеки Майк Волтц повідомив, що сформована команда Дональда Трампа готова обговорити ініціативу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана стосовно припинення вогню у російсько-українській війні. 

Генерал Олександр Тарнавський призначений командувачем оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) “Донецьк”, замінивши на цій посаді генерала Олександра Луценка. Рішення про зміну керівництва було прийняте після активізації російських наступів у районі Покровська.

14 грудня російські військові прорвалися до селища Новий Комар (Волноваський район, Донецька область), використовуючи колону із дев’яти бойових машин піхоти та одного танка. За даними спостерігачів, техніка рухалася через поля південніше Роздольного, після чого щонайменше 50 військовослужбовців РФ висадилися в селі.

З 16 грудня в Україні почнуть діяти оновлені графіки відключення електроенергії, які уніфікують для всієї країни. За даними ДТЕК, ці зміни дозволять збільшити кількість часу зі світлом для споживачів.

У Керченській протоці вранці 15 грудня зазнали аварії два російські танкери “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”. Внаслідок сильних хвиль корпуси суден розламалися навпіл, що призвело до витоку мазуту у воду.