Угода між Україною та ЄС про лібералізацію вантажних перевезень збільшила експорт на 30%
Джерело: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України
Угода про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС дозволила збільшити український експорт вантажівками щонайменше на 30%.
Україна представила ключові показники виконання угоди про вантажні перевезення з Європейським Союзом під час другого засідання Спільного комітету угоди за участі країн ЄС та Європейської комісії.
“Угода про лібералізацію вантажних перевезень, так званий “транспортний безвіз” – це один із ключових результатів підтримки нашої держави з боку ЄС у сфері транспорту та забезпечення експортної логістики, а, значить, нашої економіки. Завдяки угоді експорт товарів саме вантажівками у напрямку країн ЄС зріс на 30% у цьому році, якщо порівнювати із 2021, коли діяла дозвільна система перевезень. Поруч з цим, угода – це основний елемент “Шляхів солідарності” для підтримки експорту зернових в умовах відсутності стабільних альтернативних шляхів та морської блокади”, – наголосив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
Також він підкреслив, що порушення умов угоди, зокрема блокада польськими протестувальниками пунктів пропуску, завдала негативного впливу українській економіці та експорту.
“Повне розблокування кордону та недопущення подібних ситуацій у майбутньому має стати принципом економічної безпеки нашого регіону”, – підсумував віцепрем’єр-міністр з відновлення.
Ключові результати виконання угоди, підписаної 29 червня 2022 року:
- Експорт українських товарів дорогами до ЄС зріс на 40% у 2022 році у порівнянні з попереднім роком, та на 30% у 2023 році у порівнянні з 2021;
- Імпорт товарів до України з ЄС зріс на 11% у 2022 році та на 25% у 2023 році, порівнюючи із 2021 – до підписання угоди;
- На 48% більше товарів експортовано до країн ЄС дорогами за півтора року дії угоди, ніж за аналогічний період до її підписання. Імпорт за цей період зріс на 44%.
Нагадаємо, угоду про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС підписано 29 червня 2022 року терміном на один рік. У 2023 році її продовжили ще на рік – до 30 червня 2024 року.
Ключовий зміст угоди – можливість українських перевізників виконувати перевезення до країн ЄС без дозволів, як це вимагалось до підписання. Зі свого боку, перевізники країн ЄС мають таку ж можливість, імпортуючи товари до України.
- Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністерство інфраструктури та регіонального розвитку Республіки Молдова погодили продовження угоди про лібералізацію вантажних перевезень між країнами до кінця 2025 року.
- Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України за результатами Змішаної комісії підписало протокол із Міністерством транспорту Королівства Норвегії про “транспортний безвіз” – можливість виконувати вантажні перевезення без дозволів.
- В Україні запустили нову послугу для міжнародних перевізників у межах проєкту “єЧерга” – можливість відстежувати всі онлайн-бронювання в особистому кабінеті.
Уряд Норвегії виділив кошти на підготовку українських пілотів та технічного персоналу F-16 в 2025 році.
Внаслідок збройної агресії РФ на Харківщині минулої доби постраждали вісім людей.
Головне управління розвідки повідомило, що війська КНДР незабаром можуть взяти безпосередню участь у боях.
У грудні, коли температура зашкалює за мінус, натовпи туристів заповнюють Селище Санта-Клауса — тематичний зимовий парк поблизу Полярного кола. Вони катаються на оленячих упряжках, смакують коктейлі в крижаному барі та навіть зустрічаються зі Святим Миколаєм у Рованіемі, що називає себе “офіційною столицею Санта-Клауса”.
Європейська комісія висловила критику на адресу телемарафону «Єдині новини», зокрема щодо його фінансування з державного бюджету та об’єктивності. Брюссель у жовтні офіційно озвучив занепокоєння цією ситуацією, що може мати значні наслідки для України.