Угода між Україною та ЄС про лібералізацію вантажних перевезень збільшила експорт на 30%

Джерело: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

Угода про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС дозволила збільшити український експорт вантажівками щонайменше на 30%.

Україна представила ключові показники виконання угоди про вантажні перевезення з Європейським Союзом під час другого засідання Спільного комітету угоди за участі країн ЄС та Європейської комісії.

 “Угода про лібералізацію вантажних перевезень, так званий “транспортний безвіз” – це один із ключових результатів підтримки нашої держави з боку ЄС у сфері транспорту та забезпечення експортної логістики, а, значить, нашої економіки. Завдяки угоді експорт товарів саме вантажівками у напрямку країн ЄС зріс на 30% у цьому році, якщо порівнювати із 2021, коли діяла дозвільна система перевезень. Поруч з цим, угода – це основний елемент “Шляхів солідарності” для підтримки експорту зернових в умовах відсутності стабільних альтернативних шляхів та морської блокади”, – наголосив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Також він підкреслив, що порушення умов угоди, зокрема блокада польськими протестувальниками пунктів пропуску, завдала негативного впливу українській економіці та експорту.

 “Повне розблокування кордону та недопущення подібних ситуацій у майбутньому має стати принципом економічної безпеки нашого регіону”, – підсумував віцепрем’єр-міністр з відновлення.

Ключові результати виконання угоди, підписаної 29 червня 2022 року:

  • Експорт українських товарів дорогами до ЄС зріс на 40% у 2022 році у порівнянні з попереднім роком, та на 30% у 2023 році у порівнянні з 2021;
  • Імпорт товарів до України з ЄС зріс на 11% у 2022 році та на 25% у 2023 році, порівнюючи із 2021 – до підписання угоди;
  • На 48% більше товарів експортовано до країн ЄС дорогами за півтора року дії угоди, ніж за аналогічний період до її підписання. Імпорт за цей період зріс на 44%.

Нагадаємо, угоду про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС підписано 29 червня 2022 року терміном на один рік. У 2023 році її продовжили ще на рік – до 30 червня 2024 року.

Ключовий зміст угоди – можливість українських перевізників виконувати перевезення до країн ЄС без дозволів, як це вимагалось до підписання. Зі свого боку, перевізники країн ЄС мають таку ж можливість, імпортуючи товари до України.

Глава МЗС Андрій Сибіга провів зустріч з державним секретарем США Марком Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом в Анталії.

Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 14 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 128 бойових зіткнень.

Країни НАТО обговорюють нову ціль оборонних витрат — 5% валового внутрішнього продукту до 2032 року. Як повідомляють дипломатичні джерела, ініціативу мають розглянути міністри закордонних справ країн Альянсу на зустрічі 14–15 травня. Кінцевою метою є узгодження нових стандартів до саміту в Гаазі у червні.