Угорщина має намір оголосили про вихід з МКС – Free Europe

Джерело: Free Europe

Угорщина виходить з Міжнародного кримінального суду, про це запрошеним дипломатам повідомив міністр юстиції Бенсе Тузсон на зустрічі послів, що відбулася минулого тижня в Міністерстві закордонних справ і торгівлі.

​Офіційне оголошення можуть зробити під час візиту прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу до Будапешта.

ЗМІ дізналися подробиці про те, що станеться, якщо Угорщина відмовиться від членства в Міжнародному кримінальному суді. Відповідно до цього уряд подає до Національних зборів пропозицію про відкликання, після чого, якщо більшість приймає її, офіційно ініціює відкликання. За словами джерела, знайомого з ситуацією, весь процес може тривати до року.

У листопаді 2024 року МКС видав ордер на арешт Нетаньягу за звинуваченнями у воєнних злочинах, скоєних під час конфлікту в Газі. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовився виконувати цей ордер, назвавши рішення суду “політично вмотивованим” та запросивши Нетаньягу з офіційним візитом до Будапешта. ​

Рішення Угорщини викликало критику з боку міжнародних правозахисних організацій. Human Rights Watch закликала угорську владу дотримуватися своїх зобов’язань перед МКС та заарештувати Нетаньягу відповідно до виданого ордера. ​

Раніше, після видання ордерів на арешт Нетаньягу та колишнього міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта, Франція заявляла про готовність виконати свої зобов’язання як країна-член МКС. Проте ця позиція змінилася на тлі дипломатичних подій, зокрема після зупинення вогню в Лівані за підтримки Парижа.

Ізраїль, зі свого боку, назвав ордери МКС “безпідставними” і заявив про намір оскаржити їх. За словами представників ізраїльського уряду, якщо суд відхилить апеляцію, це покаже упередженість МКС стосовно Ізраїлю.

Ситуація викликала суперечки серед міжнародних правозахисників. Amnesty International France вважає, що французька позиція суперечить принципам Римського статуту, згідно з якими ніхто не має імунітету перед судом, включно з главами держав.

Раніше МКС постановив, що стаття 98 Римського статуту, на яку посилається Франція, є процедурним правилом і не гарантує імунітету від звинувачень у воєнних злочинах.

29 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд запровадить програму підтримки виробників бавовнику у трьох областях. Передбачена виплата становитиме 10 тисяч гривень за гектар.

29 квітня міністр інформації та мовлення Пакистану Аттаулла Тарар, посилаючись на підтверджені дані розвідки, повідомив, що Індія планує завдати військового удару протягом наступних 24–36 годин.

29 квітня, під час спілкування з журналістами президент США Дональд Трамп запропонував себе на посаду Папи Римського. Згодом він уточнив, що насправді не віддає нікому перевагу.

Пізно ввечері 29 квітня Дніпро також опинилося під масованим обстрілом російських дронів-камікадзе. Внаслідок ворожої атаки загинула одна особа.

В Естонії розпочалися національні навчання Kilp та Miljon Miksi щодо відпрацювання дій у кризових ситуаціях на кордоні з Росією, зокрема евакуації населення з Нарви та Сілламяе.