Україна надала допомогу сирійським повстанцям незадовго до їхнього наступу – WP
Джерело: The Washington Post
За даними ЗМІ, сирійській повстанці, перед тим, як почати наступ проти режиму Башара Асада, отримали підтримку від української розвідки.
За даними джерел WP, українська розвідка направила близько 20 досвідчених операторів БпЛА та близько 150 безпілотників у штаб-квартиру повстанців в Ідлібі близько 4-5 тижнів тому.
У західній розвідці вважають, що ця допомога зіграла “скромну” роль у поваленні режиму Асада, але її можна відзначити як частину ширших зусиль України завдати ударів по російських операціях на Близькому Сході, в Африці та всередині самої РФ.
Українська допомога Сирії була так званою “таємницею полішинеля”, хоча в адміністрації Байдена запевняли, що не знали про неї.
“Мотивація України очевидна: зіткнувшись з російським натиском всередині своєї країни, українська розвідка шукала інші фронти, де вона могла б дати у ніс Росії та підірвати її союзників”.
Україна давно повідомляла про свої наміри. Зокрема видання Kyiv Post ще 3 червня публікувало статтю з посиланням на джерела у ГУР, де вказувалось, що від початку року сирійські повстанці за допомогою українців завдали численні удари по військових об’єктах Росії у Сирії.
Та й у самій Росії кілька місяців скаржились на дії українських військових формувань у Сирії. Зокрема спецпредставник РФ у справах Сирії Олександр Лаврентьєв у листопаді заявив, що у них “дійсно є інформація про те, що українські фахівці з ГУР перебувають на території Ідлібу”.
Ще раніше, у вересні, схожу заяву робив глава МЗС РФ Сергій Лавров, який стверджував, що Україна здійснювала “брудні операції” у Сирії.
До того, як повстанці скинули Асада, офіційні особи РФ стверджували, що зв’язки України з угрупованням було спробою завербувати їх до війни проти Кремля.
Блискавичний наступ повстанців на Дамаск здивував Росію, але російські джерела при цьому намагались зменшити роль України.
Зокрема вони писали, що фахівці ГУР дійсно були в Ідлібі, але “недостатньо довго, аби навчити сирійців керувати БпЛА з нуля” і, мовляв, сирійські повстанці і без України мають свою програму безпілотників.
Операція у Сирії – не перший випадок, коли ГУР діє проти РФ за кордоном. У серпні цього року BBC повідомило, що Україна допомагала повстанцям у Малі влаштувати засідку на російських найманців ПВК “Вагнер”.
Тоді представник ГУР Андрій Юсов повідомив, що малійські повстанці отримали всю необхідну інформацію – і не тільки інформацію – яка дала їм змогу здійснити успішну операцію проти росіян.
У квітні 2023 року очільник ГУР Кирило Буданов пообіцяв, що Україна переслідуватиме росіян, які брали участь у війні проти України, у будь-якій точці світу.
Зазначається, що такі операції Буданова інколи тривожили адміністрацію президента США Джо Байдена.
- Для відступу з Сирії російські війська задіяли караван військово-транспортних бортів, на котрі вантажать залишки військ, озброєнь та військової техніки.
- Об’єднані сили сирійської опозиції за шість місяців до початку наступу інформували керівництво Туреччини про плани завдати масштабного удару військам режиму диктатора Башара Асада.
Президент Володимир Зеленський оприлюднив спільну заяву лідерів Франції, Німеччини, Польщі, Великої Британії та України за результатами зустрічі в Києві.
Суддя федерального суду Каліфорнії Сьюзен Іллстон 9 травня тимчасово заборонила близько 20 державним агентствам продовжувати широкомасштабні скорочення, ініційовані президентом США Дональдом Трампом. Заборона діятиме протягом двох тижнів.
Сполучені Штати погодили передачу Україні 125 далекобійних ракет та 100 ракет для зенітно-ракетних комплексів Patriot від Німеччини.
Колишнього міського голову Херсона, Володимира Миколаєнка, російські окупанти викрали у квітні 2022 року. Чоловіка планували обміняти, однак він відмовився, поступившись своїм місцем тяжкохворому полоненому.
Мільярдер й засновник Microsoft Білл Гейтс заявив, що планує передати “практично всі” свої статки на благодійність через свій фонд.