Україна та Молдова збільшили максимальну потужність експорту електроенергії до ЄС

Джерело: Міненерго

Максимальну потужність експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС збільшили до 900 МВт. Це результат співпраці між операторами системи передачі, що входять до Регіону розрахунку пропускної спроможності Східної Європи (EE CCR) та Регіональним координаційним центром TSCnet.

Збільшення максимальної потужності експорту – важливий крок, який полегшить балансування української енергосистеми. А також дасть змогу українським електростанціям отримати додатковий прибуток, що дозволить спрямувати додаткові ресурси на ліквідацію наслідків російських обстрілів та підготовку до зими, – зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.

Експорт електроенергії з України здійснюється виключно за умов профіциту потужності в енергосистемі.

Термін чинності нового ліміту – до 1 серпня, оскільки надалі максимальна експортна потужність буде переглядатись щомісячно. У процесі щотижневої оцінки стану мережі – величину експорту може бути скориговано, відповідно до вимог операційної безпеки, – зауважив голова правління НЕК “Укренерго” Віталій Зайченко.

У відомстві нагадали, що з 1 травня максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС становила 650 МВт. Таким було рішення Експертної групи ENTSO-E з розрахунків комерційних обмінів електроенергією. Тепер рішення щодо дозволеної потужності експорту до Євросоюзу із зони Україна – Молдова буде розраховуватись операторами системи передачі, що входять до Регіону розрахунку пропускної спроможності Східної Європи. А саме – ОСП Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, України та Молдови.

Міністр енергетики Герман Галущенко 1 травня повідомив про збільшення максимальної потужності експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС до 650 МВт.

Міністр зауважив, що з березня 2024 року і дотепер максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови була визначена на рівні 550 МВт.

Нині Україна здійснює торгівлю електроенергією з усіма сусідніми європейськими країнами – Словаччиною, Румунією, Угорщиною, Польщею та Молдовою. Щовесни обсяги експорту зростають, тоді як імпорт – зменшується.

Галущенко додав, що посилення інтеграції до європейської енергосистеми — один з пріоритетів роботи Міністерства енергетики.

Збільшення максимальної потужності експорту позитивне для України — і як додаткова можливість балансування енергосистеми без обмежень генерації, і як інструмент отримання додаткового прибутку від зовнішньої торгівлі та наповнення державного бюджету, — наголосив глава відомства.

Довідка. ENTSO-E — європейська мережа операторів системи передачі електроенергії, що об’єднує 43 оператори у 39 країнах європейського континенту.

Це організація, яка об’єднує компанії, що займаються передачею електрики в різних європейських країнах. Вона допомагає забезпечити стабільне і безпечне постачання електричної енергії по всій Європі.

Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.

3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони. 

Російські цивільні літаки, які мали замінити Boeing і Airbus після запровадження західних санкцій, суттєво подорожчали, хоча серійне виробництво досі не розпочалося. Про це свідчить протокол наради у мінтрансі РФ за участю представників авіакомпаній, держкорпорації РФ “Ростех”, Об’єднаної авіабудівної корпорації (ОАК) та Росавіації.

Під час обстрілу російськими дронами по Полтаві 3 липня загинув 21-річний Олександр Ляшик, котрий працював у Полтавській ОВА.

У віці 67 років помер американський актор Майкл Медсен, відомий ролями у фільмах “Скажені пси” та “Убити Білла. Фільм 1”.