Українські полярники зафіксували в Антарктиці найхолоднішу за шість років зиму

Джерело: Національний антарктичний науковий центр 

В Антарктиці українські полярники зі станції “Академік Вернадський” зафіксували найхолоднішу зиму за останні шість років.

Як розповіли в НАНЦ, “ще в липні метеорологи прогнозували, що зима 2024 буде прохолодною та малосніжною. Адже в травні в океані західніше Антарктичного півострова встановилася холодна водна маса. Відтоді вона не лише втрималася, а й поширилася на всю західну Антарктику”.

Фото: НАНЦ

“Тож ця зима не підтримала тренд своїх попередниць щодо потепління й плюсових температурних аномалій та стала найхолоднішою за останні 6 років”, – ідеться у повідомленні.

За словами полярників, хоча найнижча температура опустилася лише до -14,7°С, але періоди похолодань були виразно довготривалими. Попередні осінні місяці теж були холоднішими за теперішню норму.

Фото: НАНЦ

Снігу біля станції накопичилось порівняно небагато: 180 см проти 300 см 2022 року. Це досить закономірно для прохолодних зим, коли тут частіше панують сухі повітряні маси з континенту.

“А от морського льоду навколо “Вернадського” утворилося багато, що дуже важливо. Така крига не дозволяє океану віддавати тепло в повітря й водночас нагріватися від сонячного проміння. Крім того, її активно використовують антарктичні тварини”, – додали в НАНЦ.

Фото: НАНЦ

За словами полярників, торішня зима відзначилася мінімальною кількістю льоду біля “Вернадського” та Антарктиці загалом, що мало негативний вплив на екосистему.

Зараз же – завдяки поширенню холодної водної маси біля станції – не спостерігають суттєвого потепління, тож очевидно льодовикам довкола буде доволі комфортно цього літа.

Також у вересні метеорологи зафіксували абсолютний рекорд швидкості вітру за весь час спостережень: 42,5 м/с.

У НАНЦ нагадали, що зима 2022 року була найтеплішою за всю історію спостережень, а 2023 – принесла “спекотну” аномалію: температура в липні сягнула рекордних +8,7 градуса.

  • Метеорологи зафіксували новий антирекорд на горі Фудзі: вперше за 130 років до кінця жовтня на її вершині відсутній сніговий покрив. Зазвичай гора, яка є найвищою точкою Японії (3776 м), вкривається снігом на початку жовтня, що цього року не сталося.

Протягом минулого місяця Сили оборони України виконали 115 вогневих завдань за напрямком DeepStrike, тобто вглиб території ворога.

Чи може шматок сиру перед сном зіпсувати ніч? Дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Psychology, виявило зв’язок між деякими харчовими продуктами – зокрема сиром і солодощами – та нічними кошмарами. Найсильніший ефект зафіксували в людей з харчовою алергією чи непереносимістю лактози.

Правозахисниця Амаль Клуні та її чоловік, актор Джордж Клуні не публікують фото своїх восьмирічних двійнят Елли та Александра і взагалі уникають зайвої уваги до родини. Причина проста – обидва працюють з темами, які пов’язані з серйозними правопорушниками, і не хочуть, щоб їхні діти з’являлися у публічному просторі.

Найближчого вівторка, 9 липня, Україна опиниться серед найспекотніших країн Європи, повідомила синоптикиня Наталка Діденко. Водночас температура повітря по країні буде дуже контрастною – від приємної прохолоди на заході до справжнього пекла на сході.

У Чумацькому Шляху виявили сім зірок, що випромінюють тепло в інфрачервоному діапазоні, яке наразі неможливо пояснити жодним відомим природним процесом. Вчені припускають, що ці сигнали можуть бути слідами гіпотетичних “сфер Дайсона” – технологій, які використовують всю енергію зорі.