УПЦ МП зобов’язали повернути державі палац Терещенків на Житомирщині – рішення суду

Джерело: пресслужба МКІП

15 січня Північно-західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу УПЦ МП на рішення Господарського суду Житомирської області, залишивши його без змін. Відтак УПЦ МП зобов’язано передати Палац Терещенків у власність державі.

Зауважимо, у серпні 2023 року Господарський суд Житомирської області повернув у державну власність будинок-садибу Терещенків.

МКІП виступило третьою стороною під час цього процесу, адже послідовно бореться за повернення у власність держави української історичної спадщини.

У відомстві нагадали, що палац Терещенків у селищі Червоне – це унікальна пам’ятка історії та архітектури Житомирщини.

Джерело: МКІП

Довідка. Палац Ґрохольських-Терещенків – палац в смт Червоне Бердичівського району Житомирської області, збудований в неоготичному стилі на замовлення польського шляхтича Адольфа Норберта Еразма Грохольського (1797—1863), що володів селом.

Згідно з заповітом Адольфа Грохольського, Червоне мало дістатися його другій дружині, Ванді з Радзивілів Грохольській. Але вдова невдовзі після смерті чоловіка виїхала за кордон, а Червоне продала. Федір Артемович Терещенко трохи перебудував палац, а неподалік звів власне джерело прибутків – цукровий завод. Пізніше в ньому Терещенко Федір Федорович розташував авіамайстерню.

Палац був оточений великим парком, який межував із садами. Їхня загальна площа становила 58 га. У власності Терещенків палац перебував до Жовтневого перевороту 1917 року.

Після перевороту в будівлі знаходився притулок для дітей. Проте, будинок підпалили. Пожежа 1928 року значно пошкодила будівлю, й хоча згодом зовнішній вигляд було відтворено, та інтер’єри втрачено назавжди.

До кінця XX століття тут містилося ПТУ. Після того, як ПТУ переїхало до нової будівлі, палац швидко занепав і став руїною.

Через кілька років після здобуття Україною незалежності колишній палац передали жіночому монастирю Святого Різдва Христового УПЦ МП.

Станом на 2021 рік будівля перебувала у напівзруйнованому стані.

Палац входить до реєстру культурної спадщини місцевого значення. За словами чиновників, якщо замок повернути у власність громади – можна буде домогтись того, щоб він став культурною спадщиною Національного рівня і відреставрувати його.

Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.  

NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.

Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.

Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.

90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.