В Іраку хочуть дозволити видавати заміж дівчат віком від 9 років
Джерело: The Guardian
Іракські законодавці запропонували проєкт закону, який дозволить видавати заміж дівчат віком від 9 років. Це викликало протести по всій країні.
На відміну від сусідньої Саудівської Аравії, в Іраку немає системи чоловічої опіки, яка вимагала б від жінок дозволу чоловіка, батька чи чоловіка-опікуна, щоб зробити важливий життєвий вибір, наприклад одружитися.
Однак пропозиція, яку цього тижня іракські законодавці ухвалили у першому читанні, надасть право релігійним групам приймати рішення у сімейних справах, зокрема щодо одруження, розлучення та догляду за дітьми.
“Це катастрофа для жінок. Мій чоловік та моя сім’я проти дитячих шлюбів. Уявіть, якщо моя донька вийде заміж, а її чоловік захоче видати заміж мою онуку у дитинстві. Новий закон дозволить йому це зробити. А мені не дали б заперечити. Цей закон легалізує зґвалтування дітей”, – сказала Рая Фанк, координаторка коаліції груп, які проти законопроєкту.
Під час протестів, організованих коаліцією цього тижня у різних містах Іраку, прихильники нового законопроєкту звинуватили опонентів у тому, що вони “повторюють наративи Заходу”.
З 1950-х років в Іраку заборонено одружуватись до 18-річчя. Проте дослідження ЮНІСЕФ показало, що 28% іракських дівчат виходять заміж до повноліття.
З 2021 року в політичній системі Іраку домінує Координаційна структура – політична коаліція угруповань, пов’язаних з Іраном. Вони прийняли кілька законів, орієнтованих на шаріат, зокрема закон про встановлення релігійних свят та криміналізацію ЛГБТК+.
Надія Махмуд, співзасновниця іракського жіночого альянсу Aman, зауважила, що після протестів в Іраку у 2019 році, ця коаліція почала розуміти, що роль жінок у суспільстві посилюється.
“Вони відчули, що феміністські, гендерні та жіночі організації, а також громадянське суспільство та активістські рухи становлять загрозу їхній владі та статусу… і почали їх обмежувати та пригнічувати”, – сказала вона.
Блок з 25 іракських депутаток намагаються зупинити голосування за законопроєкт у другому читанні, але вони стикаються з сильною опозицією.
“На жаль, депутати-чоловіки, які підтримують цей закон, говорять по-чоловічому, питаючи, що поганого в тому, щоб одружитися з неповнолітньою? Їхнє мислення обмежене. Вони не беруть до уваги, що вони є законодавцями, які визначають долю людей… а радше слідують своєму чоловічому мисленню, щоб дозволити все це”, – сказала парламентарка Алія Насіф.
Противники закону побоюються, що у випадку його ухвалення їхніх дітей чекає суворе майбутнє.
“У мене є одна донька і я не хочу, щоб її, як мене, примушували вийти заміж у дитинстві”, – сказала протестувальниця Ажар Джассім, яка була змушена покинути навчання та вийти заміж у 16 років.
- В Іраку провели масову страту, під час якої одночасно виконали смертні вироки десятьом засудженим за тероризм.
Парк бронеавтомобілів українського війська поповнився ще одним зразком бронетехніки, створеним за технологією MRAP. В оборонному відомстві кодифікували та допустили до експлуатації у військах бронеавтомобіль Roshel Senator MRAP виробництва Канади.
Сполучені Штати Америки перекинули на острів Шемія біля узбережжя Аляски кілька підрозділів повітрянодесантних військ та реактивні системи залпового вогню HIMARS, у відповідь на зростання військової активності Росії та КНР довкола регіону.
Президент Володимир Зеленський зреагував на повідомлення про затримання українського боксера Олександра Усика в аеропорту Кракова у вівторок, 17 вересня. Запевнив, що спортсмена вже відпустили.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 вересня. З початку доби відбулося 139 бойових зіткнень, з яких 34 досі тривають.
Ввечері 17 вересня російські війська масовано атакували Запорізьку область. Внаслідок обстрілу загинуло двоє осіб та пʼятеро отримали поранення, повідомив голова Запорізької ОВА Іван Федоров.