В Ірані затримали студентку, котра роздяглася на знак протесту проти хіджабу

Джерело: euronews

Відео одиночної акції протесту поширилися в іранських соцмережах 2 листопада. На цих кадрах невідома жінка, котра роздяглася до спідньої білизна, крокує вулицею та сидить на кам’яному парапеті біля університету Азад у Тегерані.

Відео, зняті очевидцями, опублікував зокрема іранський студентський медіаканал Amir Kabir newsletter.

На іншому відео видно, як жінку заштовхують у машину чоловіка у цивільному та відвозять у невідомому напрямку. В Amir Kabir стверджують, що під час затримання дівчину побили. Відповідно до обов’язкового дрескоду в Ірані жінки зобов’язані носити хіджаб та особливий одяг у громадських місцях.

Amnesty International вимагає її звільнення.

Влада Ірану повинна негайно і беззастережно звільнити студентку університету, яка була жорстко затримана після того, як вона зняла одяг, протестуючи проти неправомірного застосування сили співробітниками служби безпеки, що вимагають обов’язкового носіння одягу в Ісламському університеті Азад в Тегерані, – заявила правозахисна організація на платформі Х.

Правозахисники наголошують, що “звинувачення у побиттях та сексуалізованому насильстві щодо неї під час затримання вимагають незалежного та неупередженого розслідування”.

У 2022 році Іран сколихнули загальнонаціональні протести після смерті 22-річної Махси Аміні, іранської громадянки курдського походження, затриманої поліцією за обвинуваченням у неправильному носінні хустки. Протести, під час яких жінки знімали хустки з голови, а іноді навіть спалювали їх, припинилися лише після репресій, внаслідок яких загинули понад 550 протестувальників. Понад тисячу мітингувальників тоді заарештували.

Хіджаб став обов’язковим для жінок Ірану з 1983 року, після Ісламської революції 1979 року.

Однак після масових минулорічних протестів, які виникли після смерті Масхи Аміні – яку затримали та арештували за порушення дрес-коду – дедалі більше іранських жінок почали порушувати правила носіння одягу.

Під час багатомісячних демонстрацій вбито кілька сотень осіб, серед яких – десятки силовиків, а тисячі осіб заарештовано.

У межах заходів із забезпечення дотримання заборони протягом минулого року влада закрила кілька підприємств за недотримання дрес-коду та встановила камери спостереження в громадських місцях для відстеження порушень.

У липні державні ЗМІ повідомили про посилення поліцейських патрулів, спрямованих на відлов тих, хто ігнорує закон, а у вересні парламент проголосував за законопроєкт, який посилить покарання для тих, хто порушує дрес-код.

У Пенсійному фонді повідомили про накопичення дисбалансів у пенсійній системі, котрі роблять систему несправедливою та непрозорою, і знижують як довіру до пенсійної системи, так і  мотивацію до сплати ЄСВ в суспільстві. Для виправлення ситуації вже напрацьовано три важливих законопроєкти, які мають сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення.

У Великій Британії вітрові турбіни вперше обігнали газові електростанції та стали основним джерелом електроенергії, хоча до амбітних цілей щодо створення екологічно чистої енергосистеми до 2030 року ще далеко. Вітрова енергія стала лідером у виробництві електроенергії, забезпечивши 29% генерації.

У Франції підтвердили, що кілька десятків українських солдатів дезертирували під час навчання у Франції, повідомив у понеділок офіційний представник французької армії.

Експертні команди Центру оцінювання розглядають звернення з усієї України — місце проживання чи реєстрації людини не має значення. До їх складу входять лікарі з різних державних закладів охорони здоров’я.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 січня. Від початку цієї доби відбулося 199 бойових зіткнень.