В ISW прокоментували масштабні збої інтернету в Росії 30 січня
Джерело: ISW
Аналітики Інституту вивчення війни зреагували на масовий збій в російському інтернеті 30 січня.
Напередодні увечері російські пропагандистські ЗМІ повідомили, що кілька великих російських компаній зазнали збоїв 30 січня,серед яких, російські телекомунікаційні гіганти Яндекс, Мегафон, МТС, Ростелеком і Білайн; банки ВТБ, Сбербанк, Альфабанк; компанії споживчих товарів Avito, Wildberries, Ozon, Lamoda; і соцмережі VK.
Російське міністерство цифрової трансформації повідомило, що причина збоїв – технічна проблема з глобальною системою безпеки доменних імен (DNSSEC) спричинила збій у роботі доменів .ru.
Водночас російська антицензурна організація Net Freedoms Project та інші опозиційні видання зазначили, що збої – це намагання Росії створити свою систему “суверенного Інтернету”, і пов’язали збій DNSSEC зі спробами перевести всіх російських користувачів Інтернету на сервер російської національної системи доменних імен (DNS), окремо від глобальної мережі Інтернет.
Фахівці нагадали, що у листопаді 2019 року на території РФ набув чинності закон, мета якого – створення незалежної російської інтернет-системи, захищеної від зовнішніх гравців.
Цей закон зобов’язує російських інтернет-провайдерів володіти технологічними засобами для протидії цим загрозам, і російський уряд, ймовірно, буде використовувати цю технологію для посилення стеження та цензури в російському інформаційному просторі.
Ще одна ймовірна причина збоїв – намагання Кремля посилити контроль над російським інформаційним простором незадовго до виборів президента у березі. Ці зусилля підтримують розвиток системи “суверенного Інтернету”.
Ще 18 січня російські ЗМІ повідомляли про збій у месенджері Telegram. 19 січня стався збій у роботі телеком-оператора Beeline. 23 січня в Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Нижньому Новгороді та Ростові-на-Дону виникли збої в роботі YouTube.
Російський державний цензор Роскомнадзор перевірив блокування всіх основних платформ обміну повідомленнями на російському Далекому Сході 23 січня, а російське опозиційне видання СОТА повідомило, що Роскомнадзор заблокував доступ до Інтернету в Республіці Саха 24 січня, щоб зупинити заворушення після етнічно мотивованого вбивства.
8 січня Генпрокуратура Росії повідомила, що заблокувала понад 200 тисяч інтернет-ресурсів за нібито просування “фейків” і “дискредитацію” російських військових, а також підготувала законопроєкт, який дозволяє Роскомнадзору швидко блокувати інформацію, яка не відповідає російському закону про цензуру.
Також Кремль замінює заблоковані сайти на власні аналоги. До прикладу, Вікіпедію замінили на “Рувікі”, а інтернет-гігант Яндекс 23 січня зробив додатковий крок, щоб відокремити свій російський підрозділ від міжнародного.
- За даними української розвідки у Москві кібератаки зазнав провайдер, який забезпечував інтернетом держструктури РФ.
- Фахівці української організації Blackjack здійснили успішну кібератаку на російське державне підприємство, яке виконує усі будівельні підряди до міноборони РФ.
Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.
17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії.
У ресторані “Ottantotto 88” працівниця щоразу обливала водою папугу, як тільки він починав говорити. Зоозахисна організація UAnimals звернулися до поліції, втім, правоохоронці відмовилися встановити факт знущання над птахом.
Міністерство закордонних справ Польщі висловило протест Росії у зв’язку з атакою на польську фабрику в Україні 16 липня. Польська сторона заявила, що це є порушенням міжнародного права.
Британський суд заборонив зірці “Гаррі Поттера”, акторці Еммі Вотсон сідати за кермо впродовж пів року через перевищення швидкості.