В США помер український науковець та автор понад 65 винаходів Любомир Романків

Джерело: “Пласт”

У США на 93-му році життя помер український вчений та інженер Любомир Романків, автор понад 65 винаходів у галузі електроніки, зокрема магнітних головок для жорстких дисків комп’ютера. 

Він також був активним учасником скаутських організацій і займався громадською діяльністю щодо українських організацій за кордоном.

Любомир Романків народився 1931 року в Жовкві на Львівщині. У 1944 році він разом з батьками емігрував до Канади.

“Коли я приїжджаю в Україну, я відчуваю, що я у своїй країні, де я народився і де все мені рідне. Я виїхав з України, коли мені було 13 років. Коли ввечері радянські війська прийшли до Жовкви, вже вночі з’явилися списки тих, кого мали розстріляти наступного ранку”, – говорив вчений.

В школі він став членом скаутської організації “Пласт” і після еміграції не полишав її лав. Згодом Романків став одним зі співорганізаторів “Пласту” в Едмонтоні. Зокрема, він був ініціатором придбання пластового дому в цьому місті. Вчений також брав участь у відновленні скаутських організацій в Україні.

Він є автором понад 150 наукових праць і 65 патентів, був директором відділу електрохімічної технології й магнетизму Дослідного центру корпорації ІВМ. 

За свою роботу Романків отримав 13 різних наукових нагород. Найвидатнішою з них є медаль Перкіна, найвища нагорода Товариства американських хіміків. Також вчений був кавалером ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня. У березні 2012 року був введений до Зали національної слави США і є одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом), удостоєних такої честі.

Романків брав активну участь і в багатьох інших організаціях. Був членом Світового конгресу вільних українців, Наукового товариства імені Шевченка та Академії інженерних наук України.

Естонія, слідом за Латвією та Литвою, заборонила в’їзд транспортних засобів з білоруськими номерними знаками, незалежно від причин перебування власника або користувача в Естонії чи Європейському Союзі.

За дорученням Головнокомандувача генерал-полковника Олександра Сирського у Збройних Силах України почали впровадження комплексної програми дій “Збереження життя військовослужбовців”.

Українські війська продовжують оборонну операцію на Лівобережжі Дніпра у Херсонській області, зокрема мовиться про території в районі села Кринки. Раніше низка ЗМІ розповсюдили інформацію про відхід українських сил з плацдарму у Кринках.

Згідно з даними поліції, станом на сьогодні, під час оборонної операції в селі Кринки на Лівобережжі Херсонщини зникли безвісти 788 українських військових у період з жовтня 2023-го по кінець червня 2024 року.

Згідно з наказом коменданта Херсонської області від 28 березня 2024 року, у регіоні впроваджено особливий режим в’їзду та виїзду на територію області.