В Україні планують впроваджувати найсучасніші технології для збереження культурної спадщини – Мінкульт

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України
Для збереження об’єктів культурної спадщини Україна залучатиме досвід провідних світових компаній та впроваджуватиме найсучасніші технології.
Вчора, 1 вересня, у Національному заповіднику “Софія Київська” відбулась робоча зустріч тимчасового виконувача обов’язків міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва, генерального директора Заповідника Нелі Куковальської та представників швейцарської компанії “Біодрай”, які за допомогою інноваційних технологій забезпечили захист собору “Софії Київської” та решти будівель ансамблю від руйнівних наслідків перезволоження фундаментів та стін.
Відтак, у 2020 році завдяки допомозі меценатів були придбані швейцарські інноваційні системи осушення стін “Біодрай”.
Система за своєю суттю – це невелика пасивна антена, прикріплена до стіни. Після її встановлення надлишкова вода повертається назад у ґрунт.
По всьому світу встановлено понад 4500 таких системи у понад 20 країнах, серед яких Швейцарія, Великобританія, Італія, Чехія та Канада.

Зображення: Мінкульт
Завдяки використанню системи за невеликий час на найвизначнішій пам’ятці України вдалося зупинити фізичну деградацію на молекулярному рівні та запобігти руйнуванню несучих частин, викликаних надмірною вологістю, і привести її до природного стану.

Зображення: Мінкульт
“Збереження культурної спадщини – один з головних наших пріоритетів. І це стосується не лише руйнувань, яких зазнають пам’ятки культури внаслідок злочинних ракетних ударів РФ, але через вплив природних чинників, зокрема вологість споруд. Тому ми будемо залучати досвід провідних світових компаній та впроваджувати найсучасніші технології у цій сфері задля збереження нашої культурної спадщини”, – зазначив Ростислав Карандєєв.

Зображення: Мінкульт
Під час зустрічі також мовилося про вирішення проблем перезволоження фондосховищ для безпечного збереження евакуйованих колекцій, убезпечення невід’ємних елементів та збільшення стійкості будівель до вибухових хвиль або вібрацій. Сьогодні цього нагально потребують велика кількість музейних, архівних та культурних інституцій.
З метою вирішення цієї проблеми було ініційовано проєкт “1000 років вперед. Культурна спадщина”. Проєкт підтримали ключові діячі, спеціалісти та експерти у сфері управління та збереження культурної спадщини.
- Станом на 25 липня 2023 року, через повномасштабну війну Росії проти України пошкоджень зазнали 763 об’єкти культурної спадщини. З них об’єктів національного значення – 105, місцевого значення – 595, щойно виявлених – 63.
- У Львівській області оцифровують храм Святого Архистратига Михаїла, що знаходиться в селі Стара Скварява.
За роки повномасштабної війни 67 українських священників, пасторів та монахів стали жертвами вбивств або катувань з боку російських окупантів. 620 релігійних об’єктів було знищено, більшість із них християнські.
Президент Володимир Зеленський, після доповіді головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського, заявив, що так зване “великоднє перемир’я” Росії не поширюється на Курську та Бєлгородську області РФ, а також що обстріли на деяких інших фронтових напрямках не припинилися.
Увечері 19 квітня, після того, як Путін оголосив про так зване “великоднє перемир’я”, російські війська обстріляли кілька населених пунктів Херсонської області.
Після трьох років полону мати й син, Маргарита та Руслан Виноград, несподівано зустрілися під час сьогоднішнього обміну полоненими.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 107 бойових зіткнень.