В Україні запроваджують підготовку протезистів-ортезистів – МОЗ

Джерело: МОЗ України

З огляду на виклики повномасштабної війни в Україні запроваджують підготовку протезистів-ортезистів.

У відомстві пояснили, що через війну, розв’язану Росією, кількість поранених зростає щодня. Багато людей внаслідок таких поранень потребують протезування. Саме тому запровадження як професії протезиста-ортезиста, так і системи підготовки цих фахівців є вкрай важливим для системи реабілітації у сфері охорони здоровʼя.

30 січня 2024 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило перелік спеціалізацій підготовки здобувачів вищої освіти ступеня магістра за спеціальністю 224 “Технології медичної діагностики та лікування”. Раніше ця спеціальність не передбачала спеціалізацій, відтепер включає дві:

  • 224.01 Лабораторна діагностика (для підготовки лікарів-лаборантів);
  • 224.02 Протезування-ортезування (для підготовки протезистів-ортезистів).

Підготовка протезистів-ортезистів здійснюватиметься на магістерському рівні за спеціальністю “Технології медичної діагностики та лікування”, що відповідає Міжнародній стандартній класифікації освіти (The International Standard Classification of Education, ISCED).

Проте перелік і наказ, що його затверджує, – це лише невелика частина того, що вже зроблено для запровадження професії “протезист-ортезист” в Україні:

  1. Відповідно до статті 10 Закону України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я”, протезиста-ортезиста віднесено до фахівців з реабілітації.
  2. Професію “протезист-ортезист” внесено до національного Класифікатора професій.
  3. Затверджено та внесено до Реєстру кваліфікацій професійний стандарт “протезист-ортезист”, в якому визначено кваліфікаційні вимоги до професії.
  4. Посаду “протезист-ортезист” включено до Переліку посад професіоналів у закладах охорони здоров’я.
  5. Запроваджено спеціальність “Протезування-ортезування”, що включена до Номенклатури спеціальностей професіоналів у галузі охорони здоров’я, а також затверджено цикли спеціалізації та тематичного удосконалення за цією спеціальністю.

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. 

Державна служба з етнополітики та свободи совісті винесла припис про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації УПЦ Московського патріархату.

На Закарпатті прикордонники викрили схему переправлення військовозобов’язаних чоловік до Румунії. В одному з епізодів організатори намагалися під виглядом медичної евакуації переправити за кордон чоловіка призовного віку.

Правоохоронці викрили схованку з 24 приладами нічного бачення, котрі заступник командира військової частини на Дніпропетровщині списав як втрачені у бою.