Вчені розробили ШІ, здатний читати думки людей

Джерело: Science Alert

Австралійські дослідники створили технологію на основі штучного інтелекту під назвою DeWave, яка може перетворювати беззвучні думки у текст.

Фахівці протестували процес читання думок на більше 20 піддослідних. Учасники читали мовчки, вдягнувши “спеціальну шапочку”, яка записувала їхні мозкові хвилі за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ) і розшифровувала їх у текст.

“Це дослідження – це новаторська спроба перекладу необроблених хвиль ЕЕГ безпосередньо в мову, ця подія знаменує собою значний прорив у цій галузі”, – прокоментував комп’ютерний науковець з Технологічного університету Сіднея Чін-Тенг Лін.

За словами вчених, DeWave досягнув близько 40% точності, що на 3% краще, ніж попередній стандарт перекладу думок із записів ЕЕГ. Мета дослідників полягає у підвищенні точності до 90%.

Зокрема технологія перетворює хвилі ЕЕГ на код, який потім можна зіставити з конкретними словами на основі того, наскільки вони близькі до записів у “книзі кодів” пристрою.

“Це перша програма, яка використовує методи дискретного кодування в процесі перекладу з мозку в текст, впроваджуючи інноваційний підхід до нейронного декодування. Інтеграція з великими мовними моделями відкриває нові горизонти в нейронауках і ШІ”, – зауважив Лін.

Лін разом з командою використовували навчені мовні моделі, які включали комбінацію системи BERT з GPT. Вони протестували їх на наборах даних, які науковці отримали, відстежуючи рух очей і активність мозку під час читання тексту піддослідними.

Це допомогло системі навчитися співвідносити хвильові патерни мозку зі словами, після чого DeWave навчали далі за допомогою великої мовної моделі з відкритим вихідним кодом складати речення зі слів.

Цікаво, що найкраще DeWave впорався з розшифровкою дієслів. Іменники перекладалися, як правило, парами слів, які означали приблизно те саме, але не були точним перекладом. Наприклад, замість “автор” пристрій декодував слово “чоловік”.

За словами одного з авторів дослідження Ікуна Дуаня, така помилка відбувається через те, що семантично схожі слова можуть викликати схожі хвильові патерни в мозку.

“Попри труднощі, наша модель дає значущі результати, поєднуючи ключові слова і формуючи схожі структури речень”, – наголосив він.

Сестра короля Великої Британії Чарльза III принцеса Анна стала іконою стилю для молодого покоління.

26-річного колишнього наукового співробітника OpenAI Сучіра Баладжі знайшли мертвим у своїй квартирі в Сан-Франциско.

Корнелію Дудайте, представницю збірної Литви з функціональних видів спорту, дискваліфікували з чемпіонату світу, що проходить в столиці Угорщини з 13 по 15 грудня, через футболку з написом “Make Russia small again” (“Зробімо Росію маленькою знову”).

Уряд Норвегії виділив кошти на підготовку українських пілотів та технічного персоналу F-16 в 2025 році.

У Канаді все частішою причиною смерті стає евтаназія, однак у більшості випадків добровільно піти з життя обирають ті, у кого діагностовано невиліковні захворювання.