Вчені відкрили планету, де вітри надзвукової швидкості

Джерело: Reuters, дослідження в Astronomy & Astrophysics

Вчені-астрономи відкрили планету WASP-127b, на якій вітри на екваторі досягають швидкості 33 000 км на годину. Це втричі швидше, ніж на планеті може поширюватися звук.

Для порівняння, у верхніх шарах атмосфери Землі є швидка смуга повітря, яка називається реактивним потоком, там вітер дме зі швидкістю понад 442 км на годину. А в Сонячній системі найшвидші вітри фіксували на Нептуні — вони досягають близько 2000 км на годину.

Що це за планета?

WASP-127b – велика газоподібна планета, розташована в нашій галактиці Чумацький Шлях приблизно за 520 світлових років від Землі на щільній орбіті навколо зірки, схожої на наше Сонце. Надзвукові реактивні вітри, що кружляють навколо планети на її екваторі, є найшвидшими у своєму роді на будь-якій відомій планеті.

Діаметр планети приблизно на 30% більший за Юпітер, найбільшу планету Сонячної системи. Але її маса становить лише близько 16% маси Юпітера, тому вчені називають планету однією з “найпухкіших” (тобто найменш щільних), які коли-небудь спостерігалися.

“WASP-127b – газова планета-гігант, а це означає, що вона не має скелястої або твердої поверхні під своїми атмосферними шарами. Натомість під атмосферою, яку ми спостерігаємо, знаходиться газ, який стає щільнішим вглиб планети”, – сказав астрофізик і співавтор дослідження Девід Конт.

Як і Юпітер, WASP-127b складається переважно з водню і гелію, але його атмосфера також містить сліди більш складних молекул, таких як чадний газ і вода, які були виявлені в цьому дослідженні.
Вважається, що той факт, що гаряча денна сторона Юпітера сильно опромінюється, є основним чинником атмосферної динаміки.

Як вчені дізнались швидкість вітру?

Дослідники відстежували швидкість молекул в атмосфері планети за допомогою інструменту під назвою CRIRES+ на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії, що базується в Чилі.

Вони проводили спостереження за допомогою методу “транзиту”, спостерігаючи за змінами яскравості зорі-господаря, коли планета проходить перед нею, з точки зору спостерігача на Землі.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.