Відчуваю солодкуватий запах, прокручую в голові, що в підвалі рештки – Катерина Ротаренко

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Пам’ять живих про полеглих – це нескінченний ланцюг зв’язку між теперішнім та майбутнім, який пронизує сучасність духом вдячності та нагадує про важливість продовження спадщини героїв для наступних поколінь. Натомість повернення тіла захисника додому є важливим етапом для родин та спільноти в процесі визначення значущості його подвигу. Так, групи, що здійснюють пошук загиблих та зниклих воїнів, несуть важливу місію для вшанування цієї пам’яті. Цей процес не лише встановлює обставини загибелі, але й надає можливість сім’ям мати право на гідне поховання героя під його іменем. Це чергове нагадування, що через прагнення Росії знищити Україну гинуть конкретні люди, а не анонімні “герої”. 

Пошукова робота це невпинне підкорення низки викликів: безперервні поїздки, безліч кілометрів у дорозі, розкопки в різних точках, переходи по позиціях та розбитій техніці, аналіз відпрацьованих бойових дій та розбирання завалів. Це вимагає детального розгляду і збору інформації, керування дронами, обходження небезпечних зон, а також пошук та аналіз слідів подій. У цьому складному процесі, який включає безліч етапів, важливою складовою є фотофіксація, і саме на цьому етапі працює Катерина Ротаренко, допомагаючи відтворити ймовірний хід подій. Дівчина працює у складі позаштатної пошукової групи РУ сил ТРО “Південь”, а також є учасницею Гуманітарного проєкту ЗСУ “НА ЩИТІ”. У своїй роботі Катерина зосереджується на фотофіксації останків та ексгумації загиблих, а також на обережному виконанні завдань, пов’язаних з прокладанням маршрутів експедицій та відпрацюванні точок.

Спогадами про ексгумацію в Ізюмі, де відбулась перша “зустріч зі смертю”, найтяжчими знахідками при тілі загиблого, етичними та правовими важелями важливості ексгумації росіян, а також про “війну дронів” й інші виклики, що ускладнюють завдання групи біля лінії зіткнення – в інтерв’ю для Букв ділиться військовослужбовиця пошукової групи Катерина Ротаренко. 

Фото: особистий архів Катерини

– Насамперед, які етапи передбачає пошукова експедиція – від моменту визначення її напрямку, перебігу пошукової роботи – до етапу доставки тіл полеглих? Адже важливо розуміти, якою ціною сьогодні дається можливість просто належно поховати полеглого.

– Перший етап

Наразі маємо наступну ситуацію: наша пошукова група – це зведена група, до якої входять ГО Воєнно-історичний центр “Пам’ять і слава”, частина досвідчених пошуковців з ГО мобілізувалися та було створено першу в Україні позаштатну групу пошукових та евакуаційних заходів при Регіональному управлінні Сил ТРО “Південь”. Пошуковці від ТРО “Південь” та ГО залучаються до виконання завдань Центральним управлінням Цивільно-військового співробітництва  Генштабу ЗС України. Тобто, ЦВС визначає зону пошуку і термін експедиції, а також надає дані (локації) для відпрацювання. 

Другий етап

До моменту виїзду групи є багато підготовчої роботи,  яка залишається за кадром. Адже оснащення групи відбувається завдяки роботі ГО ВІЦ” Пам’ять і слава”, яка залучає підтримку від фондів, інших ГО, бізнесу, місцевої влади та волонтерів. Забезпечити виїзд пошуковців у поле – це достатньо кропітка робота. Починаючи з палива для авто і самих авто, закінчуючи дрібним інструментом для ексгумації та рукавичок. 

Третій етап

Безпосередньо під час пошукової роботи наша група співпрацює з місцевим населенням, головами сільрад та поліцією. Робота на місці з людьми дає багато результатів. Однак, часто доводиться спростовувати інформацію від місцевих стосовно поховань, що також допомагає людям не додумувати історії та надає спокій, що на їх території немає загиблих. Я часто пояснюю людям, навіщо ми шукаємо загиблих росіян, і, коли вдається достукатися, вони діляться  інформацією, де є шанс їх знайти. 

Фото: особистий архів Катерини

Робота в полях і лісосмугах – проста і складна одночасно. Здавалося б, є точка, яку потрібно відпрацювати – приїхали, перевірили, відпрацювали та поїхали. Але в реальності – ні. У ході бойових дій неможливо зафіксувати, “хто” і “де” знаходиться на кожну хвилину. І де саме смерть дотягується до воїна. Тому під час пошуків також проводиться й аналітична робота на місці – розташування позицій, яким чином відбувався наступ чи відступ, хто там стояв, як довго, наскільки позиція обстріляна і багато інших деталей. Якомога більше потрібно зібрати інформації від бригади, яка зазнала втрат – це завдання управління ЦВС. 

Додатково залучаємо дрони: для обстеження території зверху та місць, куди через певні причини не можна під’їхати/підійти, зокрема і через мінну небезпеку. Аеророзвідка на сьогодні суттєво допомагає в пошуку. Дає можливість як розширити зону, так і виключити з пошуку, наприклад, деякі ділянки (поля). Робимо детальну перевірку підбитої техніки: зазвичай, уражена техніка має бойові комплекти на борту, які детонують, і в такому випадку від людини залишається дуже мало, тож знайти бодай уламок кісточки чи біологічний матеріал, придатні до ДНК-експертизи, дуже складно. 

Четвертий етап

Коли знаходимо тіло/а (рештки) відбувається процес евакуації або ексгумації з місця події. 

П’ятий етап 

Транспортування до органів судово-медичної експертизи. Передача тіл (решток). 

Фото: особистий архів Катерини

– Катерино, я правильно розумію, що Вашою першою значною експедицією, яку Ви називаєте “бойовим хрещенням”, стала ексгумація в Ізюмі? Наскільки картини побаченого вплинули на Ваше особисте усвідомлення реалій війни?

Звісно, експедиція до Ізюма була однією зі складних та впливових. Після неї я ухвалювала рішення, чи залишаюся шукати в полі, чи буду допомагати дистанційно. Наша група не брала участі в ексгумації масових поховань. Але і без цього було достатньо роботи. Коли з мирної спокійної Одеси заїжджаєш на щойно деокуповану територію це шокує. Розбиті, спалені, посічені та скривджені, деякі повністю безлюдні міста… Ті люди, що залишилися, живуть без світла, тепла, води та газу. Життя зупинилося. Але потрібно було сконцентруватися на роботі, тоді я робила перші кроки. Слухала, що казали досвідчені пошуковці, та допомагала. Там була моя перша зустріч зі смертю росіянин лежав на узбіччі дороги, його тіло понівечене, багнюка, дощ і нестерпний сморід, розбита техніка та домівки, танки та БМП, замурзані, ледь на ходу, пікапи військових проносилися повз. Ця реальність закарбувалася в мені тіло трясло, в горлі пересохло і мозок, який не хотів сприймати того, що побачили очі. Тоді я запитала себе: “Чи зможу виконувати таку роботу?”. Відповідь була так. Я домовилася сама з собою. І вже півтора року – в складі пошукової групи.

Фото: особистий архів Катерини

– Важливими напрямками Вашої діяльності також є Херсонщина та Донеччина. Чи можемо ми сформувати загальний “портрет” цих міст, крізь призму руйнувань та жертв, які Вам доводилось бачити на власні очі?

Мій основний напрямок Херсонщина, на Донеччині я була лише раз. Звісно, відрізняється природний рельєф, також видно різний хід боїв, це передусім впливає і на пошукову роботу. Зараз важко зробити порівняння, бо за рік активних бойових дій змінюється і сама війна. Тепер маємо війну дронів, що також ускладнює роботу для пошукової групи, оскільки ми не маємо можливості працювати близько лінії зіткнення. Картина, де зупинилося життя, однакова в обох регіонах.

На Херсонщині маю можливість спостерігати за відновленням. Багато людей повертаються, якщо збереглося частково житло і є можливість забезпечити своє існування вдома. Поля обробляють: Херсонщина жила завдяки сільському господарству, тому фермери, які залишилися, докладають усіх зусиль, щоб знову вирощувати культури. Наші люди – дуже сильні, вони надихають. У них не опускаються руки навіть коли все зруйноване, адже вони щасливі, бо орда пішла з нашої землі. 

Фото: @maximdondyuk

Фото: @maximdondyuk

– Знаю, що крім роботи з тілами, це також робота із речами, які в подальшому можуть мати велике значення для родин полеглих. Чи траплялися знахідки, які вплинули на процес ідентифікації або залишили особливий слід у Вашій пам’яті?

Безумовно, все, що було знайдено при тілі (іноді в безпосередній близькості), має велике значення для подальшої ідентифікації. Я роблю фотофіксацію і все це додаю до звіту. Всі знахідки передаються разом з тілом до СМЕ (судово-медичної експертизи). Найважче це коли знаходиш документи чи жетон, а потім бачиш у Фейсбуці, що цю людину шукають рідні, і як боляче їм весь цей час жити у невідомості. А ще пізніше – читати некролог про нього… Однак, це надає розуміння, заради чого ми працюємо, і чому не можна зупинятися. 

Фото: особистий архів Катерини

Фото: особистий архів Катерини

– У своєму Інстаграмі Ви ділитесь фрагментами історій з експедицій. Це і про складні етапи роботи з тілами полеглих, і про моменти життя, коли діти грають на руїнах… Чи є історія за час Вашої діяльності, яка яскраво показує ці контрасти нашого сьогодення?

Я вже настільки “просякла” цією війною, що тепер пошукові експедиції зливаються в одну велику. Лише папки на робочому столі та сезони року говорять про різний час. Історія одна: є два світи – де триває війна, і де її немає, хоча вона повсюди. З останнього, добре пам’ятаю Анатолія, ми проводили пошуки в селі, знищеному війною. Він приїхав до себе додому, точніше до того, що залишилося, в надії знайти якісь вцілілі речі. Зараз він вимушено живе в приймах у дальніх родичів. Він просто питає нас: “Що мені робити? Де мені жити? Попереду зима… А мене можуть у будь-який час попросити звільнити житло”. В перемішку з цим відчаєм, він розповідає, що в нього було, як жили тут в селі, яке заможне воно було. І його очі… Очі людини, в якої забрали, зруйнували все, що було, і безліч питань в них, на які ми не маємо відповідей. Він просто обробляв землю і казав про щасливу старість. Тепер його старість перетворилася на виживання. Ми ходимо на руїнах його дому, я відчуваю солодкуватий запах за гаражем, йду за Анатолієм і вже прокручую в голові, що десь в підвалі є людські рештки, бо ніс вже веде по сліду. Декілька кроків і бачу ще одну втрату господаря дві корови, їх навіть не відв’язали, у них не було шансу втекти. Війна пронизує усе смертю. 

Фото: особистий архів Катерини

Фото: особистий архів Катерини

– Не можу оминути питання безпеки, адже Ваша команда також працює на територіях, що були епіцентром боїв. Про наявність залишків, що не вибухнули, та небезпечних об’єктів. Чи є наочні історії, які демонструють ці ризики?

Пошукові експедиції відбуваються у супроводі саперів, вони йдуть попереду, перевіряють місцевість. Звісно, ризики однаково високі, бо забруднення дуже щільне. Всі учасники знають про правила безпеки, тож кожен стежить за їх виконанням, бо це життя – як твоє, так і побратимів. На жаль, наші колеги з пошуку мали негативний досвід підривів, але янголи нас бережуть, всі живі й повернулися до роботи. Весь час працюєш у напрузі, уважно вдивляєшся в землю та все, що навкруги. Бо не можна втрачати пильності. 

– Знаю, що Вам також доводиться “збирати” загиблих росіян. Які етичні та правові важелі ви враховуєте при визначенні ролі Вашої команди в процесі ідентифікації осіб, які є воєнними злочинцями? І як це відображається особисто на Вас?

Пошук та ексгумація росіян відіграє важливу роль, оскільки постійно відбуваються обміни мертві на мертвих. Бувають випадки, коли, заходячи на позиції, ми не знаємо, кого саме знайдемо, або відстань від загиблих з обох боків може бути незначною. Важливо евакуювати з поля бою всіх загиблих. З мертвими не воюємо. Ворог прийшов на нашу землю і загинув, ми відправимо тіло на його землю, і рідні будуть знати, що він загинув в Україні, й саме Україна передала його назад. Це про етичність, цивілізованість та повагу до смерті. Всі війни закінчуються, і я хочу докласти зусиль, щоб не було невідомих братських поховань. Росіян теж шукають їх сім’ї.

Фото: особистий архів Катерини

– Знаю, що під час експедицій Ви знаходите шеврони полеглих захисників, які, до речі, зберігаються у майже неушкодженому стані. Зазвичай, чи заглиблюєтесь Ви в історію захисника знайденого шеврона? А також чи комунікуєте Ви із родичами загиблих?

Насправді таких знахідок небагато, і знайти, кому саме належить шеврон, не так просто, навіть якщо там вказане прізвище. Всі знахідки ми збираємо, в перспективі хочемо відкрити музей. Безумовно, якщо хтось з рідних впізнає шеврон воїна, то ми його передамо сім’ї. 

Зазвичай, родичі звертаються на нашу сторінку або до мене із певними запитами, я їх консультую щодо процедури, куди подавати офіційні запити. Якщо локація, де зниклий безвісти потрапляє в зону нашої експедиції, то ми перевіряємо. Безпосередньо повідомляти про якісь знахідки ми не маємо права, це вже компетенція інших органів.

Фото: особистий архів Катерини

– Як би Ви описали  контраст між мирним життям в містах, які не зазнали військових дій, та тими, де життя фактично зупинилося? Який основний меседж Ви прагнете передати українському народу крізь призму власного досвіду?

Війна не завершиться скоро. Ворог – сильний і ні на мить не зупиняється. Готуйтеся, проходьте курси військової та медичної підготовки. Допомагайте війську. Але не просто “скинули” донати й пішли жити своє життя. Допомагайте точково. Пам’ятайте, що кожного дня гинуть захисники, і ніхто не хоче помирати. Наш новий ранок з кожним днем стає дорожчим і його ціна людські життя і назавжди поламані долі рідних, які втратили близьких. Робіть більше для війська, наскільки це можливо, інакше ми не вистоїмо. 

Усі охочі підтримати пошукову групу можуть знайти інформацію на їх офіційній сторінці у Фейсбуці:

https://www.facebook.com/slavaodessa.org 

 

Станом на 22:00 суботи, 16 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті збільшилась до 132. Ситуація на Покровському і Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. 

Протягом дня, 16 листопада, російські загарбники здійснили 50 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 91 вибух. 

Лекцію міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського в університеті Лондона зірвали пропалестинські протестувальники саме тоді, коли він почав говорити про війну Росії в Україні.

Сьогодні 16 листопада, український письменник та поет, а зараз військовослужбовець Сергій Жадан провів літературні читання на підтримку українських енергетиків, які вже третій рік протистоять російському терору по енергетичній інфраструктурі.

За даними ЗМІ, Євросоюз розглядає можливість запровадження санкцій проти Китаю через те, що країна поставила Росії зброю для її використання проти України.