Влада Іраку планує знизити «вік згоди» для дівчаток із 18 до 9 років – The Telegraph
Джерело: The Telegraph
Парламент Іраку розглядає поправку, що дозволить чоловікам одружуватися з дітьми та позбавить жінок прав на розлучення, опіку і спадщину.
Новий закон, запропонований ультраконсервативними партіями мусульман-шиїтів, має на меті позбавити жінок і дівчат їхніх прав.
Ірак збирається скоротити встановлений законом вік згоди з 18 до 9 років, дозволяючи чоловікам одружуватися з маленькими дітьми. Пропонована законодавча зміна також позбавляє жінок прав на розлучення, опіку над дітьми та спадщину.
Парламент Іраку, в якому домінує коаліція консервативних шиїтських мусульманських партій, готується проголосувати за поправку, яка скасовує “закон про особистий статус” країни.
Правляча коаліція заявляє, що зміни відповідають ісламському праву і захищають дівчат від “аморальних стосунків”.
Це не перший випадок, коли шиїтські партії в Іраку намагаються змінити закон про особистий статус – спроби змінити його провалилися в 2014 і 2017 роках, головним чином через негативну реакцію іракських жінок.
Але зараз коаліція має значну парламентську більшість і знаходиться на межі просування поправки через межу, зазначив старший науковий співробітник Chatham House доктор Ренад Мансур.
Він додав, що запропонована поправка є частиною ширшого політичного кроку шиїтських ісламістських груп, спрямованих на “консолідацію своєї влади” та відновлення легітимності.
Своєю чергою, експерти та активісти наголошують, що поправка фактично скасує найважливіші права жінок у країні.
Поправка не просто підриває ці права, — заявила Сара Санбар, дослідниця Іраку з Human Rights Watch. — Вона просто стирає їх.
Окрім того, є побоювання, що поправка поглибить і без того конфесійний розкол в Іраку. Оскільки конфесійний конфлікт вже давно розповсюджується в Іраку, тож повалення режиму Саддама Хусейна в 2003 році зрештою посилило вплив іранських шиїтів.
Іракський парламент має намір офіційно обговорити запропоновані поправки, перш ніж винести їх на голосування.
Ця акція викликала резонанс у соціальних мережах, активісти за права жінок звинуватили уряд у спробі “легалізувати зґвалтування дітей”.
Зауважимо, з 1950-х років в Іраку заборонено одружуватись до 18-річчя. Проте дослідження ЮНІСЕФ показало, що 28% іракських дівчат виходять заміж до повноліття.
З 2021 року в політичній системі Іраку домінує Координаційна структура – політична коаліція угруповань, пов’язаних з Іраном. Вони прийняли кілька законів, орієнтованих на шаріат, зокрема закон про встановлення релігійних свят та криміналізацію ЛГБТК+.
Надія Махмуд, співзасновниця іракського жіночого альянсу Aman, зауважила, що після протестів в Іраку у 2019 році, ця коаліція почала розуміти, що роль жінок у суспільстві посилюється.
Противники закону побоюються, що у випадку його ухвалення їхніх дітей чекає суворе майбутнє.
- В Іраку провели масову страту, під час якої одночасно виконали смертні вироки десятьом засудженим за тероризм.
- Іранська влада перешкодила родичам загиблої Махси Аміні вилетіти до Страсбурга для отримання цьогорічної премії Сахарова. Не дозволили піти до літака батькам та брату Аміні.
- Поліція Ірану закрила велику книгарню у центрі Тегерана, оскільки магазин дозволяв жінкам заходити всередину без хіджаба.
Щонайменше 27 осіб загинули внаслідок шторму, що пронісся штатами Міссурі та Кентуккі у США.
Сьогодні, 18 травня, відзначають 81-ші роковини депортації кримськотатарського народу із Криму.
У ніч на 18 травня російські війська атакували Україну за допомогою 273 безпілотників типу Shahed та інших типів.
За оцінками аналітиків, РФ погрожує ескалацією війни, натякаючи на застосування нових видів зброї.
18 травня відзначають Міжнародний день музеїв (ЮНЕСКО) та Міжнародний день вакцини проти ВІЛ. Християни сьогодні вшановують святого Феодота Анкірського.