Вручено підозру співвласнику садиби Зеленських, який дав вказівку на її знесення
Джерело: Офіс Генерального прокурора
Співвласнику історичної садиби Зеленських, за вказівкою якого її знесли, повідомлено про підозру.
За даними слідства, він залучив будівельну фірму і наказав співробітникам здійснити демонтаж будівлі. На використану для цього техніку вже накладено арешт.
Також вирішується питання про притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб, які брали участь у незаконному знесенні будівлі.
Дії підозрюваного кваліфіковано як умисне знищення майна, на яке судом накладено арешт (ч. 1 ст. 388 КК України). Санкція статті передбачає до двох років обмеження волі.
Досудове розслідування триває.
Що передувало?
19 липня в центрі Києва незаконно знесли історичну будівлю — Садибу Зеленських, збудовану у 1890 році. Поліція відкрила кримінальне провадження, а міська влада засудила знесення як “зухвале та цинічне самоуправство”.
Керівники департаментів, представники міської влади та громадські організації відвідали місце події. Подія сталась на фоні того, що кілька днів тому громадська організація “Спадщина Київ” подала документи для присвоєння будівлі статусу пам’ятки, а міський голова підтримав петицію “Зберегти історичну садибу Зеленських”.
Напередодні правоохоронців повідомили про знесення будинку. На місце негайно виїхала слідчо-оперативна група. Поліція знайшла техніку та вилучила її, розглядається питання про арешт.
Разом з цим, активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу “Цегла” Дмитро Перов сказав, що правоохоронці, які прибули на виклик, опитали екскаваторника, але нікого так і не затримали.
“ТОВ “Тургєнєв Білд” зніс історичну Садибу Зеленських, 1890 р. Активісти, що намагались завадити демонтажу – були побиті тітушками…”, – розповів він.
Дмитро Перов повідомив, що на місці знесеного будинку планують побудувати житловий комплекс “Тургеневъ”, хоча Український інститут національної памʼяті вважає це будівництво порушенням закону про деколонізацію.
Після знесення історичної будівлі Садиби Зеленських прокуратура порушила справу за статтями “знищення майна, на яке накладено арешт” і “самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці”.
Згідно з даними прокуратури, на цю будівлю в січні 2024 року було накладено арешт у межах кримінального провадження, розпочатого за фактом умисного незаконного знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини. Арешт забороняв користування, розпорядження та відчуження будівлі.
Міський голова Києва Віталій Кличко у Telegram висловився щодо знесення садиби, назвавши це “цинічною провокацією”.
“Особливо за кілька днів після того, як до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА надійшов пакет доопрацьованої облікової документації щодо присвоєння будівлі на вул. Олександра Кониського, 22 статусу пам’ятки. Зроблено це було на підтримку петиції щодо збереження старовинної будівлі”, — сказав він.
Він запитав активістів, які приходять до будівлі мерії зі словами “Кличко зніс пам’ятку, чому “обурені демонстранти не йдуть і не ставлять питань парламенту, який вже понад 5 років так і не ухвалив поданий містом законопроєкт, щоб столиця мала важелі впливу на недобросовісних власників старовинних будівель?”.
“Чому не звертаються до уряду, від якого місто вже стільки років вимагає повернути у власність громади будинок Сікорського, який перебуває на балансі Міноборони. Столиця стільки звернень зробила, щоб повернути в місто будівлю, яка руйнується, відреставрувати її та створити музей відомого авіаконструктора. Той же Кабмін заблокував передачу громаді Гостинного двора, який місто разом з активістами повернуло з приватної власності в державну. А памʼятка теж стоїть без реконструкції і руйнується”,— сказав він.
За його словами, останніми роками місто направило до Мінкульту “десятки звернень про те, щоб занести понад півтори тисячі пам’яток та щойно виявлених об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”. Міністерство внесло тільки близько сотні.
Садиба Зеленських — дерев’яна будівля, обкладена цеглою, зведена у 1890 році. Це один з найстаріших будинків на вулиці.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але через суспільний розголос довелось призупинити роботи. У квітні 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад інформаційним щитом, де стверджується, що будівля нібито не має історичної або архітектурної цінності.
- Після знесення історичної будівлі Садиби Зеленських прокуратура порушила справу за статтями “знищення майна, на яке накладено арешт” і “самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці”.
Яскраві різдвяні вогники, що прикрашають оселі, можуть зашкодити вашому сну, попереджають спеціалісти.
На брифінгу Командування Сил підтримки ЗСУ обговорили питання інженерно-фортифікаційних споруд та використання російськими військами боєприпасів із небезпечними хімічними речовинами.
Зниклий безвісти – статус, який особливо важко сприйняти тоді, коли бачиш його поряд з іменем…
Роберт Кеннеді-молодший, племінник убитого президента США Джона Кеннеді, заявив про намір лобіювати призначення своєї невістки Амарілліс Фокс Кеннеді на посаду заступниці глави ЦРУ. За його словами, це допоможе розкрити змову, яка, на його думку, стоїть за вбивством його дядька у 1963 році.
Максим Кравченко — ветеран. До лав Збройних Сил вирішив вступити після повномасштабного вторгнення. Чоловік встиг побувати на Бахмутському, Запорізькому та Авдіївському напрямках. На останньому й отримав серйозні поранення у жовтні 2023 року.