ЄС відтермінував санкції проти російського СПГ — Reuters

Джерело: Reuters

Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.

Європейська комісія планує розробити оновлену енергетичну стратегію, яка передбачатиме поступову відмову від імпорту російських енергоносіїв до 2027 року. Очікується, що новий план представлять на початку травня, однак деталі документа поки не розголошуються.

Один із посадовців ЄС пояснив агентству, що Брюссель наразі не готовий відмовитися від російського СПГ одразу, оскільки побоюється втратити переговорні позиції у діалозі зі США щодо тарифної політики. Крім того, в Єврокомісії побоюються нової залежності — цього разу від американського газу. США наразі є третім за обсягами постачальником газу до ЄС після Росії та Норвегії.

Паралельно триває робота над 17-м пакетом санкцій ЄС проти Росії. Його планують оприлюднити у червні, однак переговори щодо змісту просуваються повільно. Вперше ідею заборони імпорту російського СПГ запропонували ще під час обговорення 16-го пакета санкцій у січні, однак тоді пропозиція не знайшла підтримки.

Водночас, на тлі торговельної напруги між ЄС і США, деякі великі європейські енергетичні компанії почали знову виявляти інтерес до співпраці з російськими постачальниками. Зростають побоювання, що Вашингтон може використати експорт СПГ як політичний інструмент впливу. Аналітики також попереджають, що США можуть скоротити обсяги експорту до Європи в разі зростання внутрішнього попиту.

Президент США Дональд Трамп раніше заявляв про намір збільшити постачання американського газу до Європи. У Брюсселі ці сигнали розглядають як важіль у торговельних переговорах і сподіваються на зниження мит на європейські товари. Утім, адміністрація Трампа досі не озвучила чітких умов.

Наразі ЄС зберігає стратегічну мету — повністю припинити імпорт викопного палива з Росії до 2027 року у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну. Окрім того, європейські країни продовжують збільшувати обсяги закупівель ЗПГ із США: у 2024 році на них припадало 16,7% імпорту, трохи поступаючись російським постачанням (18,8%). Проте вже в першому кварталі 2025 року американський газ випередив російський за обсягом експорту до ЄС.

У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.

17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.

В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.

Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.