«Забрали авто для ЗСУ»: волонтерка розповіла про збій нової системи ввезення гумдопомоги

Джерело: Олена Новікова в Instagram

Сьогодні, 1 грудня, набули чинності нові правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги. Однак в перші ж години система дала збій, на що поскаржилися волонтери.

Зокрема, волонтерка Олена Новікова повідомила, що разом з іншими волонтерками перетинала кордон вночі 1 грудня, коли якраз мала б запрацювати нова система ввезення гумдопомоги. Одначе, система не запрацювала, а митники спілкувалися з жінками неетично, а також принижували їхню честь та гідність.

За словами жінки, митники вимагали зареєструватися в електронній системі, але вона не працювала. Під час спроби зареєструватися виникала помилка. У підсумку, митники безпідставно вилучили у волонтерок автівку – для ЗСУ.

Олена розповіла, що вони другими в Україні проходили кордон за новою системою. Волонтерка написала до чат-бота Міністерства соціальної політики, щоб зареєструватися в системі.

Далі користувач повинен отримати унікальний код, за яким пропускають на митниці, проте сервіс уже не працював. Через це митники почали агресивно себе поводити.

“Вони влаштували справжній пресинг, довели до сліз, змушували скоріше надавати код. А сервак при цьому лежить наглухо. Логін не йде ні через що. Чат підтримки Мінсоцу морозиться. Прикордонники пресують двох дівчат посеред ночі. Врешті на водійку наклали арешт, а машину забрали. У нас є п’ять діб, щоб забрати машину з кодом із системи, яка вмерла, ще не народившись. Дівчат випхали – в завірюху, вночі, в мороз, пішки – додому”, – написала Олена Новікова.

Зображення: Facebook/Олена Новікова

Цю ситуацію прокоментувала міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. Вона пояснила, що організація, на яку ввозили гуманітарну допомогу, не є в реєстрі отримувачів гумдопомоги. Тому на таку організацію ввозити допомогу, за законом, не можна.

Також вона сказала, що помилка під час входу вказувала на те, що користувач, який заходив у систему, не був уповноваженою особою. Відтак, для того, аби внести свою організацію в реєстр, достатньо, щоб керівник чи уповноважена особа лише раз зареєструвалися й отримали унікальний номер. Цей номер і вимагали співробітники митниці.

“З того, що прочитали в дописі: організація, на яку везли гумдопомогу, не є в реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. Тож на таку організацію ввозити допомогу, відповідно до закону, не можна було. До сьогодні в реєстр такі організації вносила робоча група при Міністерстві. З сьогоднішньої ночі керівник чи уповноважена особа може самостійно зареєструватися в нашій системі. Помилка вказує на те, що користувач заходив у систему для реєстрації організації, не будучи уповноваженою особою організації. Для того, щоб внести свою організацію в реєстр, достатньо, щоб керівник чи уповноважена особа лише один раз зареєструвались і отримали номер”, – написала Оксана Жолнович.

Зокрема, вона погодилася, що інспектори мали б ввічливо спілкуватися з волонтерками і перепросила за це.

“Зазначена ситуація показує, що, на жаль, у нас ввозили допомогу без відома отримувачів на їх ім’я або на організації які взагалі не є отримувачами гумдопомоги. Зараз так робити не можна буде. Зв’язуємося з волонтеркою, щоб отримати більше деталей, але поки що не відповідає”, – написала міністерка.

Скріншот: Facebook

Згодом волонтерка оновила свій допис і написала, що зараз спілкується з представниками Мінсоцполітики, а також зазначила, що Львівська митниця відреагувала на її повідомлення.

“Вже декілька годин на телефоні з Мінсоцом, вони самі не можуть свою систему змусити працювати, пушать вручну, буквально. Львівська митниця, дякую за ваше реагування! Пане Андрій Кузнік (виконувач обов‘язків начальника Львівської митниці, – ред.), дякую! От би всі митники стали такими ж ввічливими і уважними, була б казка”, – зазначила Олена Новікова.

Скріншот: Facebook

Вночі 2 березня російські окупанти завдали ударів безпілотниками по місту Харків, внаслідок чого спалахнула пожежа.

Україна може отримати перші снаряди протягом кількох тижнів в рамках чеської ініціативи із закупівлі 800 тисяч боєприпасів для України з-за меж ЄС, яку спільно фінансують різні держави.

Протягом дня, 1 березня, російські загарбники здійснили 28 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 157 вибухів. 

Протягом доби, 1 березня, на фронті відбулося 73 бойових зіткнення. Загалом ворог завдав 6 ракетних та 79 авіаційних ударів, здійснив 62 обстріли з РСЗВ по позиціях наших військ та населених пунктах. 

На записі із камер спостереження, оприлюдненому у соціальних мережах, зафіксовано момент, коли російська система протиповітряної оборони перекинулася на повороті у місті Сочі.