Забуття у цифровому світі віддаляє нас від цінностей та культури – художник Олег Семак

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Життя у воєнних реаліях надає поштовх дотепер невідомим нам наративам у мистецтві. Це те, завдяки чому ми знаходимо відтворення та переосмислення реальності часу, коли воно зародилось. Так, унікальні зразки мистецтва, що сформувались під час російсько-української війни, продовжать промовляти голосом цього періоду і після нас. Тому головне завдання зараз – фіксувати все, збирати в одному місці і передавати далі – через людей і крізь покоління. Адже мистецтво сьогодення – це сенси, продиктовані умовами, в яких ми змушені творити.

Олег Семак – український художник та ілюстратор, також відомий колабораціями з національними брендами одягу, серед яких – Riot Division, що активно допомагає армії. Своїми роботами митець створює важку реальність, переосмислюючи нове життя з його суворими правилами, проте, як зазначає Олег, сублімація допомагає трансформувати це в оновлену енергію й ресурс для нових досягнень та цілей, щоб швидше наблизитися до нашої перемоги. Творчість Олега вирізняється зображенням природної краси кольорів та пошуком витончених форм, які передають свою естетичну недосконалість.

Детальніше про створення «пророчих» ескізів, використання переосмислених сучасних наративів, роботу, присвячену «Азовсталі» та незламному духу наших захисників, а також те, як сучасний світ спонукає до забуття та віддаленості від традиційних цінностей – в інтерв’ю Олега для Букв.

Фото: особистий архів Олега

– Пам’ятаємо, що від 24 лютого певний час мистецтву не було місця – воно здавалося поверхневим і непотрібним в цій новій реальності. Як відчували це Ви? Про що були перші роботи воєнного часу?

– Мені теж було складно та страшно, як і всім, але через декілька днів я сублімував цей жах війни у серію плакатів «Борці за свободу». Для мене було б ще важче залишитися статичним в такий час. Перші мої роботи були направлені на гебешніка Путіна та росіян, які прийшли вбивати нас, а потім я шукав якусь мотивацію та створював архівні ескізи, передбачаючи події або ні. Так, декілька скетчів лежать та чекають свого часу, а деякі виникають одразу під якісь резонансні події.

Серія плакатів «Борці за свободу»

Серія плакатів «Борці за свободу»

Серія плакатів «Борці за свободу»

– Розуміємо, що сьогодні мистецтво певною мірою відображає дух часу. Чи є у Вашій творчості переосмислені символи, які з’явилися вже під час повномасштабної війни?

– Насправді, я не вигадую нічого нового. Я обираю традиційну символіку як візуальний маркер і накладаю на них переосмислені сучасні наративи або події початку повномасштабного вторгнення. Зазвичай, це тризуб, зброя або герої сьогодення.

Символіка робіт Олега

Символіка робіт Олега

Символіка робіт Олега

– У часи, коли росіяни всіма методами посягають на наше національне надбання, зокрема й культуру, важливим аспектом є її репрезентація. За допомогою яких інструментів/ідей Ви це здійснюєте?

– У своїх роботах я транслюю правду та актуальність. Але деякі з них мають різні емоційні та візуальні меседжі: сум, сарказм, мотивацію та підтримку. Ці плакати розповсюджуються по всьому світу, тож я дуже сподіваюсь, що іноземці звертають увагу на цей посил, так як деякі навіть не знають, що коїться в нашій країні!





– Знаю, що Ви робите колаборації з брендами одягу, наприклад таким як Riot Division. У своєму дописі Ви зазначили, що для Вас «це можливість мати повну свободу для реалізації своїх ідей». Якими є ці ідеї?

– Це можливість вирішувати креативні задачі в комерційних проєктах, де ти маєш повну свободу використовувати свої візуальні наративи та ідеї для розвитку серії робіт, не змінюючи свого стилю. Першу літеру для Riot Division я намалював ще в 2017 році, тому зараз проєкти з цим брендом є одними з найцікавіших для мене, особливо знаючи те, що Riot підтримує військових, і це мене надихає бути частиною цієї сімʼї.

Редизайн літер Riot

Редизайн літер Riot

Редизайн літер Riot

Редизайн літер Riot

– Чи є серед Ваших робіт ті, що зображають загальний та реальний портрет українців, які живуть в умовах війни та відчувають на собі весь її контекст?

– Однією з важливих та складних моїх робіт є «STEEL HERE», яку я створив для Riot Division. Вона була присвячена «Азовсталі» та незламному духу наших захисників. Я надихався фотографіями Дмитра Козацького, котрий тоді ще знаходився в полоні. Сама ілюстрація була побудована на конкретних історіях зі світлин і реального досвіду фотографа.

«STEEL HERE»

«STEEL HERE»

– Розуміємо, що це передусім про сучасне українське мистецтво, проте чи є в ньому місце історичному контексту нашого народу? Тобто, чи є окремі роботи, які демонструють паралелі з історичними формами мистецтва?

– Звісно, я завжди звертаюсь до історії України, вивчаючи деякі факти, пов’язані з історичними подіями повстанців та корінних народів України. Новий проєкт, над яким я працюю разом з RD, створюється для одного підрозділу, але зараз не можу назвати його. Для реалізації цього проєкту я спеціально відвідав Національний музей історії України, щоб зібрати всю хронологію озброєння наших народів від минулого до сьогодення.

– Я правильно розумію, що у Вас є окремі зразки робіт (зокрема колаборації), з продажу яких Ви перераховуєте кошти за ЗСУ й інші потреби? Хто найбільше зараз купує мистецтво: українці чи іноземці?

– Так, наприклад, більшість антивоєнних плакатів було продано як NFT, і всі отримані кошти направлено на підтримку тваринних притулків та закупівлю військового спорядження нашим військовим друзям. Деякі друковані роботи з цієї серії продано на аукціонах в США, Лондоні, Амстердамі, Японії, Угорщині, Німеччині тощо. Оригінальні роботи також збирають кошти і в Україні – на різних розіграшах чи аукціонах, і це змушує мене дуже пишатися нашими людьми, яким це не байдуже.

Антивоєнні плакати, продані як NFT

Антивоєнні плакати, продані як NFT

Антивоєнні плакати, продані як NFT

– В одному із дописів Ви зазначили: «Сучасний світ спонукає до забуття та віддаленості від традиційних цінностей. Та втрата пам’яті, історії та ідентичності може бути втратою самого себе». Як запобігти цьому за допомогою мистецтва?

– Це був допис до літери «O» в останньому великому проєкті для бренду RIOT. Допис стосувався сучасного цифрового світу, в якому ми живемо, і відмінностей між ним та реальним світом. Наше забуття у цьому цифровому світі віддаляє нас від наших цінностей, культури та духовності. У моїх роботах завжди є сховані сенси та пасхалки, про які я майже не розповідаю. Та вони актуальні лише для конкретної роботи і періоду, в якому вони створені. Знайшовши їх, ти отримуєш нову додаткову емоцію прихованого тексту, ну і ті, хто шукають, завжди знайдуть…

“Ціна свободи”

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.