Заворушення в Амстердамі: чому стався конфлікт з ізраїльськими футбольними фанатами
Джерело: The New York Times
Після футбольного матчу між амстердамським “Аяксом” та ізраїльським “Маккабі” відбулися масові заворушення, внаслідок яких десятки людей зазнали травм. Поліція повідомляє, що п’ятьох шпиталізували, зокрема людей зі зламаними кінцівками.
Близько 63 осіб заарештували ще до початку матчу, після якого ситуація швидко вийшла з-під контролю. Влада Амстердама оголосила надзвичайний стан, що включав заборону на публічні протести та надання поліції права на обшуки.
З чого розпочалися заворушення футбольних фанатів в Амстердамі
Конфлікт почався, коли ізраїльські вболівальники почали прибувати до міста. Деякі з них зняли палестинський прапор у центрі Амстердама та спалили його, що викликало хвилю обурення серед місцевих мешканців.
У відповідь у соціальних мережах з’явилися заклики до дій, а також звернення до місцевих політиків з метою стримування ситуації. Серед потерпілих деякі стверджують, що постраждали через те, що вболівали за “Маккабі” або були євреями. Поліція підтвердила кілька інцидентів, де нападників цікавило етнічне чи релігійне походження своїх жертв.
Кілька ізраїльських вболівальників, які поверталися до готелів після матчу, зазнали атак. 27-річний Офек Зів розповів, що його вдарили каменем у голову неподалік від центрального вокзалу. Деякі фани “Маккабі”намагалися озброїтися для самооборони, розбираючи будівельні конструкції, щоб мати захист під час нападів.
Зазначається, що в Telegram і Snapchat людей закликали до насильства. У деяких групах фанатів з’явилися заклики згуртуватися, аби масово атакувати прихильників “Маккабі”, коли вони йшли від стадіону до інших частин Амстердама та околиць, додало NL Times.
Реакція місцевої влади та світу
У відповідь на насильство прем’єр-міністр Нідерландів Дік Шуф скасував заплановані виступи на кліматичній конференції, оголосивши про намір провести надзвичайні зустрічі щодо терактів та антисемітизму в Амстердамі. Водночас ізраїльські офіційні особи організували спеціальні рейси для повернення фанів додому.
Попри муніципальну заборону на протести, у неділю близько 150 осіб зібралися в центрі Амстердама з палестинськими прапорами. Протестувальники заявляли про своє прагнення “повернути контроль над вулицями міста”. Незабаром поліція прибрала натовп, щоб запобігти подальшим конфліктам.
Влада Амстердама повідомила, що учасники заворушень цілеспрямовано шукали ізраїльських фанатів. Представники влади на пресконференції назвали спалах насильства щодо ізраїльських уболівальників таким, що “перейшов усі межі” і “не має виправдання”.
Король Нідерландів Віллем-Александр, як писало The Times of Israel, висловив “глибокий жах і шок”.
“Ми підвели єврейську громаду Нідерландів під час Другої світової війни, і минулої ночі ми знову зазнали поразки”, – сказав він.
Reuters навело слова президента США Джо Байдена, що напади на ізраїльських футбольних уболівальників були “підлими”. За його словами, подібні злочини “віддзеркалюють темні моменти в історії, коли євреїв переслідували”.
“Ми повинні невпинно боротися з антисемітизмом, де б він не з’являвся”, – сказав він.
Експрем’єр Нафталі Бенет у своєму повідомленні на платформі Х назвав інцидент “антисемітським погромом”, який, на його думку, був спланованим.
Водночас МЗС Палестини звинуватило ізраїльських футбольних вболівальників у заворушеннях. Зовнішньополітичне відомство вважає, що ізраїльські фанати спровокували агресію, коли зірвали прапор з будівлі та сварилися з таксистами в центрі міста.
У МЗС України висловили глибоке обурення заявою комісара з політичних питань, миру та безпеки Економічного співтовариства країн Західної Африки Абдуль Фатау Мусаха на полях міністерської конференції Форуму партнерства Росія-Африка у Сочі, у якій Україну безпідставно звинуватили у “геноциді на Донбасі”, “державному тероризмі” та причетності до дестабілізації африканських країн регіону бездумно тиражують російську пропаганду, яка не має нічого спільного з дійсністю.
Обраний президент Дональд Трамп викликав резонанс у військових колах своїм рішенням висунути на посаду міністра оборони ведучого Fox News Піта Хегсета. Такий вибір, який здивував і навіть занепокоїв Пентагон, передбачає призначення особи з мінімальним досвідом у сфері оборони на керівництво найбільшою армією світу.
Суд виніс вирок мешканці Донецької області, яка за завданням Росії коригувала ракетні удари по цивільній інфраструктурі, зокрема по школах та дитсадках.
У середу, 13 листопада, дрони атакували нафтосховище у російській Пензі, внаслідок чого пошкодився резервуар.
Станом на 16:00 середи, 13 листопада, від початку доби ворог продовжує наступальні дії, кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 97. Найбільш активний ворог на Покровському та Курахівському напрямках.