Здатність бачити інфрачервоне світло: вчені розробили лінзи для «суперзору»

Джерело: The Guardian

Дослідники з Китаю забезпечили надлюдський зір, створивши контактні лінзи, котрі дозволяють бачити інфрачервоне світло. На відміну від нічних окулярів, нові лінзи не потребують живлення, а через свою прозорість одночасно дозволяють бачити інфрачервоне і звичайне світло.

Професор Тянь Сюе з Китайського університету науки і технологій Китаю, зазначив, що “ця робота відкриває шлях для створення контактних лінз, окулярів та інших пристроїв, що надають людям “суперзір”. Технологія також може допомогти людям із дальтонізмом.

Зауважується, що ці лінзи – це останній прорив, зумовлений бажанням команди розширити людський зір за межі його природного діапазону. Довжини хвиль світла, котрі можуть сприймати люди, становлять менше однієї сотої відсотка електромагнітного спектра.

Дослідниця проєкту доктор Юцян Ма пояснила, що понад половина сонячної енергії випромінюється у вигляді інфрачервоного світла, яке неможливо побачити, позаяк людське око сприймає лише вузький діапазон довжин хвиль від 400 до 700 нанометрів, тоді як багато тварин бачать ультрафіолет або навіть теплове випромінювання. Наприклад, птахи, бджоли та миші бачать ультрафіолет, а деякі змії та кажани мають органи, котрі розрізняють теплове інфрачервоне випромінювання.

Раніше команда вводила наночастинки в сітківку мишей, щоб надати їм інфрачервоний зір, проте для людей шукали менш інвазивний спосіб.

Щоб розширити діапазон зору людини та покращити наше сприйняття світу, вчені розробили наночастинки, котрі перетворюють інфрачервоні довжини хвиль на видимі. Фактично наночасточки кодують довжину хвиль інфрачервоного випромінювання у діапазоні від 800 до 1600 нанометрів зокрема так, аби світло мало вигляд зеленого, синього або червоного.

У статті в журналі Cell вчені описали, як створили м’які контактні лінзи, засіяні наночастинками. Під час носіння люди могли бачити сигнали, схожі до азбуки Морзе, що спалахували від інфрачервоного світлодіода, та визначати, звідки надходить інфрачервоне світло.

Вчені також помітили, що інфрачервоний зір поліпшувався, коли люди заплющували очі — повіки сильніше блокують видиме світло, тому менше заважає.

Зараз лінзи не дозволяють бачити природні слабкі інфрачервоні сигнали, і не дають теплового бачення, бо теплі об’єкти випромінюють далеке інфрачервоне світло. Однак надалі команда працюватиме над підвищенням ефективності технології.

Нині лінзи недостатньо чутливі для природного низького рівня інфрачервоного світла, а оскільки теплі об’єкти випромінюють переважно в далекому інфрачервоному діапазоні, лінзи не забезпечують теплове бачення.

Проте вчені запевняють, що подальші дослідження будуть спрямовані на створення більш ефективних лінз.

17 червня росіяни атакували Херсон дронами, внаслідок чого загинули двоє осіб.

Під час прощання з актором і військовим Юрієм Феліпенком, який загинув на фронті, його дружина Катерина Мотрич звернулася до присутніх із закликом “вбити в собі все російське”.

Міжнародна федерація санного спорту (FIL) продовжила відсторонення представників Росії від участі у змаганнях під своєю егідою, включно з кваліфікаційними етапами до зимових Олімпійських ігор 2026 року.

Попри сплеск світових цін на нафту, експортні доходи Кремля залишаються під тиском через зміцнення рубля.

Центр протидії дезінформації попередив, що на тлі останніх масованих російських обстрілів у соцмережах стали частіше поширювати згенеровані штучним інтелектом фото.