ЗМІ: глава Нацполу живе у домі подруги, а його сестра заснувала компанію торгівлі пальним

Джерело: bihus.info та Іван Вигівський

Журналісти bihus.info провели розслідування щодо очільника Національної поліції України Івана Вигівського та з’ясували, що він мешкає у домі подруги родини, а його сестра раптово заснувала компанію, яка торгує пальним.

Вигівський очолив Нацполіцію у січні 2023 року. До цього він два роки – з 2021 по 2023 – керував Київським управлянням поліції, а протягом 2020-2021 років керував Полтавським управлінням.

Переїхавши до столиці Іван Вигівський почав мешкати у приватному будинку під Києвом, вартість якого сягає 6,5 млн гривень. За документами будинок належить давній подрузі родини Вигівського. Водночас, як показало розслідування, жінка не мала доходів, аби придбати такий дім. Щобільше, коли журналісти розпитували її про будинок, вона так і не змогла назвати його точну адресу, площу тощо.

Окрім цього, глава Нацполу тривалий час їздив автомобілями, оформленим на його тещу. Спершу це був Hyundai Santa Fe, а потім Volkswagen Touareg. Згодом теща продала Volkswagen Touareg, а виручені за нього 900 000 гривень подарувала доньці.

Цієї суми вистачило на покупку Audi SQ5, щоправда, при цьому сама теща після цього придбала нову Audi SQ8. Такі коштують від 100 000 доларів, хоча теща Івана Вигівського не має ні бізнесу, ні офіційної роботи вже багато років.

Фігурує у розслідуванні журналістів і Оксана Альховік – сестра глави Нацполіції. За документами, вона володіє будинком у Миколаєві, у якому Вигівський жив, коли очолював слідство у Миколаївському управлінні протягом 2016-2020 років.

Журналісти зауважили, що на момент купівлі будинку Оксана Альховік мешкала у невеликому селі під Миколаєвом, а не у придбаному домі. У цьому ж селі вона працювала вчителькою початкових класів з зарплатнею близько 60 000 гривень на рік.

Через кілька років Оксану Альховік оформили на роботу у поліцію Миколаєва. Після цього вона переїхала до Миколаєва, однак мешкала у маленькому будинку на околиці міста.

“Цікаво, що після призначення в поліцію колишня сільська вчителька почала обростати ще й бізнесом. В 2019 році вона увійшла до складу засновників ТОВ “Югнефтепродукт”, що займається гуртовою торгівлею пальним. Її партнером у цій компанії кілька років був чоловік власниці будинку, в якому нині мешкає Вигівський. Наразі в сестри очільника Нацполу – половина бізнесу з річним виторгом близько 400 млн грн”, – зауважили журналісти.

Щобільше, виявилося, що ТОВ “Югнефтепродукт” кілька років торгував із фігурантами кримінальних проваджень самої Нацполіції.

Зокрема у 2022 році одним з постачальників ТОВ “Югнефтепродукт” було ТОВ “Ексон ЮК”. На той час Іван Вигівський очолював поліцію Києва і в червні того року саме слідчі ГУ НПУ м.Києва почали розслідувати провадження про постачання авіапалива державному підприємству.

Підозрювали збитків на 120 млн грн, привласнення майна й відмивання доходів. В тому провадженні, у якості власне постачальника, фігурував і “Ексон”, і ціла група пов’язаних фірм, до якої він входив.

Правоохоронці проводили обшуки, арештовували рахунки, вилучали печатки – зокрема і постачальника сестри Вигівського. Водночас попри кримінальну справу компанія сестри Вигівського й надалі торгувала з цією групою компаній, просто через інші юридичні особи.

“Цікаво також, що в 2023 році, після того як Вигівський піднявся по кар’єрній драбині й очолив увесь Нацпол – справу “Ексона” теж забрали нагору – в ГСУ Нацполіції. А вже від літа родинний бізнес почав торгувати з “Єксоном””, – додали журналісти.

Вже коли Вигівський очолював Нацполіцію відбулась ще одна схожа історія. На початку 2023 року ГСУ Нацполіції почало розслідування щодо злочинного угрупування за підозрою у нелегальному імпорту і торгівлю пальним.

За версією слідства в портах Ізмаїла (Одеська обл.) пальне повз митницю – а отже повз контроль і податки – просто переливали в бензовози, які далі розвозили його по країні і продавали за готівку, тобто знову повз контроль і податки.

Одну з ключових ролей у цій історії слідство відводило ТОВ “Континенталь Трейд” та її спорідненому ТД “Український термінал”. Вони нібито і самі займалися тіньовою торгівлею пальним, і допомагали ухилятися від податків іншим. Водночас того року, коли слідчі Вигівського розслідували діяльність “Континенталь” – ця компанія стала одним із найбільших постачальників “Югнефтепродукту”, тобто компанії сестри Вигівського.

Сам Іван Вигівський зреагував на розслідування bihus.info наголосивши, що вдячний за увагу медіа до роботи Нацполіції до о нього особисто.

“Постійний аналіз декларацій журналістами – це гарна форма громадського контролю у демократичній країні. Тож з приводу сюжету, що був опублікований на одному з Youtube-каналів, можу лише зауважити, що відомості щодо моїх декларацій, поданих з 2015 року, містяться у відкритому доступі на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, де зазначені активи мої та моєї дружини, а також доньки на момент спільного проживання. Вся ця інформація доступна для всіх та не є таємницею”, – написав Вигівський.

Він додав, що відповідно до закону пройшов спеціальну перевірку, серед яких і перевірка декларацій.

Тому, додав глава Нацполіції, не потрібно сумніватись, що він та його родина постійно під контролем антикорупційних органів, що, за його словами, “є добре”.

Уряд США оштрафував турецьку чартерну компанію бізнес-джетів Air Sapphire за несанкціоновані польоти до Росії на літаку американського виробництва Gulfstream GIV.

Голова Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив, що на території міста Запоріжжя та Запорізької області почалися роботи зі зведення підземних шкіл. У регіоні планують збудувати десять таких закладів до кінця року.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 червня. Російські війська завдали по території України три ракетні та 38 авіаційних ударів із застосуванням 55 КАБів, також задіяли 533 дрони-камікадзе. Разом з тим, ворог здійснив понад 2900 обстрілів по позиціях наших військ та населених пунктах зі ствольної і реактивної артилерії, мінометів, стрілецької зброї та озброєння бойових машин.

Пані посол Естонії в Україні підтвердила, що її країна готова обговорювати питання відправлення своїх військ до України, оскільки для Таллінна це не “червона лінія”.

19 червня Риксдаг, після п’ятигодинних дебатів, проголосував за угоду щодо військової співпраці зі США, так звану угоду DCA, яка дає американським військовим право використовувати 17 шведських військових баз по всій країні.