Знесення в Одесі будівлі, що входить до складу спадщини ЮНЕСКО: власник має сплатити штраф і відновити її — ОВА
Джерело: очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
На початку липня в Одесі стало відомо, що знесли будівлю зі статусом пам’ятки архітектури, яка входить до складу об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На сьогодні власника зобов’язали сплатити штраф і відновити будівлю в зазначені терміни.
Від маєтку Гавсевича, памʼятки архітектури 1903 року, залишився фактично лише фасад.
“Пам’ятник архітектури потрібно було рятувати раніше, те, що сталося – відображення людської жадібності та недбалості. Але будемо виходити вже з того, що є”, – зазначив Кіпер.
Проєкт повного відновлення памʼятки забудовник “Універсал дірект” має подати до Департаменту культури ОВА. Надалі буде встановлено терміни відновлення маєтку. Штраф сягатиме 170 тисяч гривень.
У випадку невиконання зобов’язань у визначені терміни Одеська ОВА звернеться до суду. Адміністрація вимагатиме повернення будівлі до державної власності й розгляне пропозиції інших інвесторів, які здатні будуть зберегти пам’ятку архітектури.
Також Департаменту культури ОВА доручили перевірити всі пам’ятки архітектури Одеси, які свого часу міська та обласна ради передали у приватну власність.
“Якщо власники архітектурних пам’ятників не бажають їх ремонтувати – повернемо будівлі в державну власність і знайдемо для них дбайливих інвесторів”, – додав голова Одеської ОВА.
На початку липня власник розпочав на обʼєкті “протиаварійні роботи”, але Мінкульт назвав їх “знищенням пам’ятки”, оскільки роботи не відповідали погодженій науково-проєктній документації.
Передумови
Об’єкт було заарештовано в межах одного з кримінальних проваджень проти нардепа VII і VIII скликання Леоніда Клімова. Нардеп взяв його в оренду у 2001 році, але протягом двох років мав відреставрувати, чого не відбулося. Коли міськрада намагалася через суд повернути особняк – втрутилася обласна рада.
Надалі “Універсал дірект” придбала будівлю. У 2021 році компанія проводила ремонтні роботи, які дозволив департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини обласної військової адміністрації. Пізніше їх назвали фактичним знищенням об’єкта. У березні 2021 року фірму оштрафували за утримання будівлі в неналежному стані.
“Як на мене, це точно не протиаварійні роботи. Будівля – пам’ятка, тобто може йтися і про кримінальний злочин. Ми скликали комісію, побували на місці та склали акт, який направили до Державної інспекції архітектури та містобудування, а також до правоохоронних органів”, – заявив начальник муніципального управління державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) Олександр Авдєєв, передавало місцеве видання “Думська”.
Будівельники під час робіт демонтували частину огороджувальних та опорних конструкцій пам’ятки. Ще зафіксували перекриття другого та третього поверху східної частини будівлі, покрівлі тощо.
Довідка. Маєток є особняком Антона Гавсевича, збудований у 1903 році за проєктом архітектора Самуїла Гальперсона. Під час СРСР у будівлі розміщувався спочатку інститут, а пізніше – пологовий будинок, який закрили у 2001 році. Маєток розташовується поблизу парку Шевченка, в історичному центрі Одеси.
- Вночі 11 липня російські окупанти атакували Україну іранськими ударними дронами. Більшість з них вдалось знищити, проте два поцілили в Одеській області.
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль вирішив скасувати воєнний стан у країні після звернення парламенту. Згодом Кабінет міністрів підтримав рішення глави держави.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 грудня.Ситуація на Покровському і Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. Окрім того, росіяни сьогодні активно атакують на Времівському та Куп’янському напрямках.
Українка Катерина Садурська встановила новий світовий рекорд у жіночому фридайвінгу.
Міжнародна група дослідників попередила, що хутрові ферми Китаю можуть становити загрозу для людей, оскільки в цих осередках розмноження тварин віруси активно поширюються й еволюціонують.
У Тбілісі шостий день поспіль триває акція протесту проти рішення прем’єра країни Іраклія Кобахідзе заморозити початок переговорів щодо вступу Грузії до Євросоюзу.