Знижки на російську нафту принесли КНР $20 млрд економії

Джерело: TMT

З 2022 року Китай заощадив $20 млрд шляхом закупівлі нафти у Росії, заявив глава “Роснафти” Ігор Сєчін на енергетичному форумі у Пекіні.

За його словами, такого “економічного ефекту” КНР вдалося досягти “завдяки вищій ефективності закупівель російської нафти порівняно з близькосхідною альтернативою”.

За результатами 2024 року Росія забезпечила майже 19% китайського імпорту енергоресурсів на загальну суму близько 100 млрд доларів і стала найбільшим постачальником нафти з часткою близько 20%.

Як зазначається, заощаджувати на російських барелях Китаю дозволяють знижки, котрі російські нафтовики змушені давати після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Максимального рівня — 16% до цін інших постачальників у КНР — дисконти досягали влітку 2022 року. До кінця 2023 року середня знижка для китайських клієнтів скоротилася до 5% до Brent, 2024 року практично зникла, а 2025-го — знову почала збільшуватися: 2,8% у першому кварталі, 6,3% — у другому.

Після запровадження санкцій США проти “Роснафти” та “Лукойлу” дисконти на російську нафту встановили рекорди більш ніж за два роки: у портах РФ сорт Urals продавали на $20 дешевше за марку Brent. Знижка на далекосхідний сорт на ESPO, який Китай закуповує через тихоокеанські порти, подвоїлася  – $9,5 за барель проти $4,2 наприкінці жовтня.

Загалом знижки для Індії та Китаю могли коштувати російським нафтовикам 33 млрд доларів США, або 2,6 трлн рублів за поточним курсом — суму, що дорівнює півтора річним бюджетам усієї системи вищої освіти РФ (1,7 трлн рублів) і в 4–5 разів перевищує річні бюджети великих та заможних регіонів, таких як Свердловська область (530 млрд рублів) або Краснодарський край (600 млрд рублів).

  • Американські санкції, що набули чинності 21 листопада, фактично зупинили в морі приблизно 48 мільйонів барелів російської нафти. Десятки танкерів вимушено змінюють маршрути, шукаючи нові порти призначення. Як наголошують Bloomberg, це – черговий удар Вашингтона по експортних потоках Кремля на тлі війни проти України.

США у Радбезі ООН закликали РФ укласти мирну угоду з Україною наголосивши, що час не на боці Москви.

Триває 1581-ша доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ в Україні у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 1,3 млн осіб.

23 червня відзначається Всесвітній день інформаторів, Міжнародний Олімпійський день, День державної служби ООН, Міжнародний день жінок в інженерії. У церковному календарі – день пам’яті святої мучениці Агрипини.

За даними синоптиків у вівторок, 23 червня, у низці областей очікуються опади.

Держсекретар США Марко Рубіо розпочинає поїздку до ОАЕ, Кувейту та Бахрейну на тлі переговорів Вашингтона з Тегераном щодо завершення війни на Близькому Сході. Однією з головних тем стане безпечний і вільний транзит через Ормузьку протоку.