1 квітня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
1 квітня відзначають День сміху та Міжнародний день птахів (День орнітолога). Християни сьогодні вшановують преподобну Марію Єгипетську.
День сміху: жартівливе свято, особливістю якого є дотепні розіграші. Попри те, що свято неофіційне, воно дуже популярне в багатьох країнах, і кожна має для нього свої особливі традиції. В одних країнах 1 квітня називають Днем сміху, в інших – Днем дурня. В цей день кожен не проти пожартувати над оточуючими, ніхто не застрахований від розіграшів і навіть найсерйозніші мимоволі посміхаються.
Міжнародний день птахів (День орнітолога): екологічне свято, було засноване Чарльзом Альманзо Бебкоком, директором шкіл Ойл-Ситі, у 1894 році. 1 квітня 1902 року одинадцять європейських держав підписали Міжнародну конвенцію з охорони птахів, корисних у сільському господарстві. Конвенція вступила в дію 12 грудня 1905 року. У різних країнах її було ратифіковано протягом 1906-1932 років. Вважають, що саме ця подія стала приводом для святкування Міжнародного дня птахів.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Таїланд : День цивільної служби
- Ісландія – День інженера
- Танзанія – День посадки дерев
- Мальта – День свободи
- Сан-Марино – Початок введення посади Капітана-регента
- Кіпр – День початку національно-визвольної боротьби проти англійських колонізаторів
- ПАР – День сім’ї.
- КНР – День кави.
- Японія – Початок Міяко-одорі
- Іран – День Ісламської Республіки Іран
Цього дня у світі:
- 527 — початок правління римського імператора Юстиніана І.
- 1579 — Стефан Баторій заснував перший у Балтії Віленський університет.
- 1889 — у Чикаго з’явилася в продажу перша у світі посудомийна машина, створена Джозефіною Кокрейн.
- 1890 — бельгійський емігрант Шарль ван Деполь отримав у США патент на перший тролейбус.
- 1906 — підписана міжнародна конвенція з охорони птахів. Відзначається Міжнародний день птахів.
Патріотична маніфестація в Києві 19 березня 1917 - 1917 — у Києві відбулося Свято Свободи — одна з найбільших національних маніфестацій в історії України (дата за н.ст.).
- 1918 — сформовані Королівські повітряні сили Великої Британії.
- 1919 — Асканію-Нову оголошено народним заповідним парком (розвивався Ф. Фальц-Фейном з 1874 р.).
- 1924 — Адольф Гітлер засуджений на п’ять років неволі за Пивний путч.
- 1933 — нацисти організували бойкот єврейських підприємств у відплату за “змову євреїв усього світу проти Німеччини”.
- 1937 — Бірму відокремлено від Індії.
- 1939 — після капітуляції останніх республіканських сил генерал Франко проголосив перемогу в Громадянській війні в Іспанії.
- 1946 — Сінгапур став британською коронною колонією; утворено Малайський Союз.
- 1976 — Стів Джобс та Стів Возняк заснували Apple.
- 1979 — за результатами всенародного референдуму аятола Хомейні проголосив Іран ісламською республікою.
- 1981 — в СРСР уперше введено літній час.
- 1999 — набрав чинності Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (діяв до 2019 р.)
- 2009 — Албанія і Хорватія приєдналися до НАТО.
- 2016 — наступ військ Азербайджану на Карабах, або так звана “4-денна війна”
- 2022 — Київська область була повністю звільнена від російських окупантів.
Яке сьогодні церковне свято:
Православне свято 1 квітня – день пам’яті преподобної Марії Єгипетської, грішниці, яка стала святою.
Марія жила в середині V століття, в Єгипті. У 12 років вона пішла з дому в Олександрію і там стала блудницею. До 30 років вона вела розпусний спосіб життя, поки випадково з групою прочан не потрапила до Єрусалима, до храму Гробу Господнього. Але Марія не змогла зайти до церкви – якась невідома сила не пускала її. Тоді дівчина стала в притворі храму і почала молитися та плакати перед іконою Богородиці – і змогла увійти всередину. Там Марія почула голос: “Якщо перейдеш за Йордан, то знайдеш блаженний спокій”.
Вона так і зробила: перейшла річку і наступні 47 років провела на повній самоті в пустелі, в молитві та покаянні. Лише один раз її зустрів ієромонах Зосима, його Марія попросила прийти через рік причастити її. Чернець так і зробив: він побачив, як жінка перейшла з іншого берега Йордану по воді, немов по суші. Ще через рік Зосима знайшов тіло Марії в пустелі, там і поховав у могилі, яку для неї вирив лев.
Преподобна Марія прославилася як велика свята. Її історію згадують як приклад покаяння – він показує, що в людини завжди є вибір, що завжди можна відмовитися від згубного шляху й обрати шлях чесності та порядності.
Прикмети:
- Сині хмари – до дощу і потепління.
- Грім гримить – буде тепле літо, а якщо одна блискавка – буде посуха.
- На небі немає зірок – до тепла.
- Сонячна погода сьогодні – так буде ще кілька місяців.
Традиції:
- Марія Єгипетська вважається покровителькою жінок, які каються. У православне свято сьогодні святій моляться, щоб дала сил впоратися зі своїми гріхами, просять відвести від гріха і благословити на вірність і цнотливість.
- За народним повір’ям у Мар’їн день потрібно вимити вхідні двері і повісити на них підкову – вірять, що так будинок буде захищений від зла і нечисті.
Іменини сьогодні святкують:
Юхим, Макар, Марія.
- За даними синоптиків у вівторок, 1 квітня, в Україні очікується хмарна погода з дощами.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 31 березня.
В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.
Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.