1 жовтня в Україні відзначають День захисників та захисниць: історія свята

Джерело: Букви

Сьогодні, 1 жовтня, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці відзначають День захисників і захисниць України.

День захисників і захисниць України – державне свято, яке було започатковане 14 жовтня 2014 року президентським указом як День захисника України.

14 липня 2021 року свято перейменували на День захисників і захисниць України, проте продовжили відзначати 14 жовтня.

І вже цього року дату свята перенесли на 1 жовтня у зв‘язку з реформою церковного календаря.

Зокрема, з 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Відтепер більшість християн України Покрову Пресвятої Богородиці замість 14 жовтня святкують 1 жовтня, а разом з нею перенесено і дату Дня захисників і захисниць.

Сьогодні, у День захисників і захисниць України, по всій країні відбудеться хвилина мовчання в пам’ять про загиблих воїнів. Також буде проведено спільну молитву за Україну та полеглих захисників.

Президент Володимир Зеленський привітав усіх захисників та захисниць України.

“Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи. Крок за кроком. Сьогодні, завтра, щодня, щохвилини. Ні планово, ні аварійно ніхто не має й не зможе “відключити” нашу стійкість, витримку, міцність, відвагу. Вони не мають терміну дії, кінцевої дати чи крайньої точки, після якої ми припинили б спротив і боротьбу, окрім однієї – нашої перемоги”, – написав він.

Водночас глава держави запевнив, що Україна продовжуватиме боротися “стільки, скільки буде потрібно”.

”Ми робили це в перші хвилини 24 лютого, робимо всі ці 585 днів і будемо робити це надалі. Слава всім, хто бʼється й боронить Батьківщину! Слава нашим захисникам і захисницям! Слава українському народові! Слава Україні!”, – додав Зеленський.

До привітань приєднався також і начальник Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенант Сергій Шаптала.

“Дякую кожному захисникові та захисниці, які боронили і боронять сьогодні нашу землю. У складну хвилину з усіх варіантів ви обрали один – захищати країну. Саме на ваших плечах тримається вільне майбутнє України. України, про яку століттями мріяли попередні покоління”, – зауважив він.

Сенат Чехії передасть на підпис президенту Петру Павлу законопроєкт, котрий забороняє росіянам мати подвійне громадянство. Відтак, для отримання чеського громадянства росіянам доведеться відмовитися від російського.

У Генеральному штабу поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 23 січня. З початку доби відбулося 119 бойових зіткнень.

Сполучені Штати Америки створюють для Збройних Сил України нову ракето-бомбу в межах програми ERAM. Хоча більшість деталей програми засекречені, відомо, що дальність дії зброї становитиме 463 км.

Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.

Колишній радник Офісу президента Олексій Арестович обурив мережу черговим дописом. Цього разу він прокоментував відео розстрілу російськими військовими беззбройних українських полонених, котрі, за його словами “повзали на колінах”. На тлі шквалу критики навіть серед шанувальників, неочікувану підтримку Арестович знайшов в особі народної обраниці Мар’яни Безуглої, котра “погодилася” з його висловлюваннями.