10 грудня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

10 грудня відзначається Всесвітній день футболу, День прав людини та Міжнародний день захисту тварин. За церковним календарем вшановують пам’ять мучеників Мини Олександрійського, Єрмогена і Євграфа.

Всесвітній день футболу. Свято було створене за ініціативою ООН. Справжньою батьківщиною футболу вважається Англія. Згідно з документальним підтвердженням 1170 року вже існувала гра на полі з м’ячем, яка була дуже популярною серед молоді. З часом футбол розповсюдився серед представників робітничого класу. Правила були нечіткими, на полі часто виникали бійки, кількість гравців постійно змінювалася. Аж 1848 року в Кембриджському університеті були встановлені певні правила гри в футбол. Деякі з них чинні і зараз. А перша футбольна асоціація була створена в Англії 1863 року.

День прав людини. За ініціативи ООН була створена окрема подія, що була обрана на честь прийняття Загальної декларації прав людини, яке відбулося в Парижі 1958 року. Це міжнародний акт, який проголошує рівні права на людську свободу і відповідальність перед законом (не зважаючи на расу, віросповідання, стать тощо).

Міжнародний день захисту тварин. Дата була створена за ініціативи ООН 1998 року, щоб підкреслити, що тварини мають ті ж самі права, що і люди. День був створений для привернення уваги людства до морально-етичних проблем, які пов’язані з тваринами. Також цього дня по всьому світі проходить Міжнародний день акцій за прийняття Декларації прав тварин.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • США – День штату Міссісіпі
  • Таїланд – День Конституції
  • Аргентина – День соціального працівника
  • Намібія – Національний день жінок

Цього дня у світі:

  • 1520 — Мартін Лютер привселюдно спалив папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу.
  • 1637 — козацькі війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від війська Речі Посполитої біля містечка Боровиця.
  • 1684 — Едмонд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.
  • 1768 — у Великій Британії засновано Королівську Академію Мистецтв, найбільш впливову та авторитетну Асоціацію художників Великої Британії.
  • 1817 — Міссісіпі став 20-м штатом США. Його назва у перекладі з мови індіанців означає “Велика річка”. Інші назви — “Штат магнолії” і “Штат гостинності”.
  • 1901 — у Стокгольмі вручені перші Нобелівські премії.
  • 1930 — у складі РРФСР створили національні округи: Ямальський (Ненецький) (центр — м. Обдорськ), Остяко-Вогульський (центр — смт Самарове), Евенкійський (центр — смт Туринська База), Корякський, Таймирський (Долгано-Ненецький) та Чукотський
  • 1948 — Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини (10 грудня відзначається як День прав людини).
  • 1949 — в ході масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ у звинуваченні “за антирадянську діяльність” заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом “скорочення посад” було звільнено близько 20 бібліотечних спеціалістів. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана.
  • 1953 — вийшов 1-й номер журналу “Плейбой”.
  • 1960 — почалося будівництво нафтопроводу “Дружба”.
  • 1981 — американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалів. Пізніше недуг отримав назву “синдром набутого імунодефіциту” (СНІД).
  • 1999 — Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).

Яке сьогодні церковне свято:

10 грудня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Мини Олександрійського, Єрмогена і Євграфа. Мина за наказом імператора Максимина приїхав до Олександрії з Афін. Там він повинен був придушити повстання між язичниками та християнами. Проте Мина й сам сповідував християнство, тому почав проповідувати. Згодом дізнався про це імператор і послав до Олександрії Єрмогена, щоб той провів над Миною суд та очистив місто від християн. Мину довго катували, але Господь його кожного разу зцілював. Єрмоген, бачачи це, повірив в Христа. Тоді Максимин сам поїхав до Олександрії. Розізлившись, він вбив Євграфа, який був секретарем Мини, а потім наказав відрубати голову Мину, а потім і Єрмогену.

Прикмети:

  • Суха та вітряна погода вказує на посушливе літо
  • Безхмарно і ясно — чекайте на мороз
  • Яскраво горять зірки на небі — до морозу
  • Снігу навалило дуже багато — наступного року буде поганий урожай

Традиції:

  • В народі цей день називали “Мина-світлі очі”, адже вірили, що, помолившись святому мученику, можна вилікувати хвороби очей, поліпшити зір.
  • Також наші предки вірили, що Мина володів не лише даром зцілювати, але й виганяти з людей нечистих духів, творити чудеса, дарувати здатність бачити правду.

Іменини сьогодні святкують:

Євген, Іван, Іоанн, Стефан.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики Кая Каллас зауважила, що Європейський союз розробляє альтернативну стратегію збереження економічного тиску на Росію у разі, якщо нова адміністрація США Дональда Трампа послабить або відмовиться від підтримки України.

Виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Хоменко вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо народного депутата від групи “Довіра” Сергія Шахова.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.