10 лютого: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

10 лютого відзначається Міжнародний день аравійського леопарда, Всесвітній день зернобобових, Міжнародний день боротьби з епілепсією. За церковним календарем вшановують пам’ять святого мученика Харлампія.

Міжнародний день аравійського леопарда.  Це свято було започатковане 2022 року з ініціативи Саудівської Аравії, щоб привернути увагу до критичного стану популяції цієї рідкісної великої кішки та сприяти її збереженню. Це підвид леопарда, який мешкає на Аравійському півострові, зокрема в Саудівській Аравії, Омані та Ємені. Вважається найменшим підвидом леопарда, пристосованим до посушливих гірських регіонів. Занесений до Червоного списку МСОП як на межі зникнення – за різними оцінками, у дикій природі залишилося менше ніж 200 особин.

Всесвітній день зернобобових. Його запровадила Генеральна Асамблея ООН 2018 року, щоб наголосити на важливості бобових культур для продовольчої безпеки, сталого сільського господарства та здорового харчування.

Міжнародний день боротьби з епілепсією. Припадає на другий понеділок лютого. Цей день запровадили Міжнародне бюро з епілепсії (IBE) та Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE), щоб підвищити обізнаність про епілепсію та допомогти людям, які живуть із цим станом. Епілепсія – це хронічний неврологічний розлад, що проявляється повторними нападами (судомами) через надмірну електричну активність у головному мозку.

Цього дня у світі:

  • 1258 — монголи захопили Багдад; золота доба ісламу добігла кінця
  • 1635 — засновано Французьку Академію — провідне наукове товариство Франції, спеціалізоване у сфері французької мови та літератури
  • 1789 — закон Йозефа II ліквідовував панщину у Галичині, Буковині, австрійській частині Волині
  • 1810 — відбулося урочисте відкриття Одеської опери
  • 1840 — британська королева Вікторія одружилась із принцом Альбертом Саксен-Кобург-Готським
  • 1919 — через суперечності з Симоном Петлюрою голова Директорії Володимир Винниченко пішов у відставку
  • 1940 — у Кракові радикальна частина ОУН створила Революційний Провід на чолі зі Степаном Бандерою. Фактичний розкол організації на “бандерівців” та “мельниківців”.
  • 1942 — вручено перший “золотий диск” (від компанії грамзапису “Віктор” Ґленну Міллеру за відому композицію Chattanooga Choo Choo)
  • 1947 — у Парижі підписані мирні договори між державами-переможцями в Другій світовій війні і колишніми союзниками гітлерівської Німеччини.
  • 1957 — стартував перший Кубок Африканських Націй в Судані.
  • 1962 — полоненого американського пілота Френсіса Пауерса обміняли на радянського шпигуна Рудольфа Абеля.
  • 1972 — ВВС заборонила трансляцію в своєму ефірі пісні Пола Маккартні та групи “Wings” Give Ireland Back to the Irish (“Віддайте Ірландію ірландцям”)
  • 1992 — на екрани США вийшов фільм “Основний інстинкт”.
  • 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Корея
  • 1995 — під час випробувального польоту біля Києва зазнав катастрофи дослідний літак Ан-70, який не мав аналогів у світі
  • 1996 — суперкомп’ютер IBM Deep Blue вперше переміг Гаррі Каспарова у грі в шахи.

Яке сьогодні церковне свято:

10 лютого в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Харлампія. Він був єпископом в місті Магнезія у Фессалії (сучасна Греція) в ІІ столітті. Він став відомим за свою стійкість у вірі та мужність під час переслідувань християн. В часи правління імператора Септимія Севера (193–211 роки) його було заарештовано за проповідь християнства. Харлампій відмовився відректися від своєї віри навіть під катуваннями. Легенда свідчить, що під час тортур він залишався спокійним і молився за своїх мучителів. Його терпіння та мужність настільки вразили деяких катів, що вони самі навернулися до християнства. Святий Харлампій помер мученицькою смертю у віці 113 років. Вважається, що перед смертю він молився за всіх християн, просячи Господа захистити їх від усякого зла.

Прикмети:

  • На дахах лежить сніг — до багатого урожаю влітку
  • Вночі ясний місяць на небі — до великої кількості грозових дощів навесні
  • Небо безхмарне — чекайте на дощове літо
  • Морозна погода — березень виявиться дуже теплим

Традиції:

  • Наші предки вірили, що від цього дня поступово тепло перемагає холод, а зима відступає, щоб їй назустріч вийшла весна.
  • Також вважалося, що це сприятливий день для будь-яких серйозних починань.

Іменини сьогодні святкують:

Антон, Аркадій, Василь, Геннадій, Григорій, Іван, Ганна, Валентина, Галина.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.