11 травня українці відзначають День матері: історія свята
Джерело: Букви
Сьогодні, 11 травня, українці святкують День матері, який традиційно відзначається в другу неділю травня.
Запроваджене свято було указом Президента України від 10 травня 1999 року.
Історія виникнення свята
У XIX столітті активістка Енн Джарвіс Рівз разом із чоловіком народила 13 дітей, з яких вижити вдалося лише чотирьом. Діти померли через захворювання та антисанітарні умови, які сприяли поширенню епідемій. Протягом життя Енн Джарвіс боролася з антисанітарією, займалася просвітницькою діяльністю та надавала допомогу для зниження дитячої смертності.
Невдовзі активістка організувала в робітничих клубах День матері, покликаний сприяти покращенню санітарних норм. У започаткованих нею клубах збирали кошти на купівлю ліків та оплату послуг помічниць у сім’ях, де матері мали серйозні проблеми зі здоров’ям.
Після смерті Енн її донька Анна у 1907 році вирішила заснувати свято. Вона надсилала листи з ініціативою кілька років поспіль. Зрештою в 1910 року отримала відповідь. Того року у штаті Вірджинія (США) почали офіційно святкувати День матері. З часом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, відразу після Першої світової війни День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.
День матері в Україні
Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня.
Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині “Союзу українок” з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.
У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття боролися за відновлення свята в Україні.
Старання “Союзу українок”, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали не випадково: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.
- 11 травня відзначають Всесвітній день мігруючих птахів та Всесвітній день справедливої торгівлі. За церковним календарем сьогодні день пам’яті рівноапостольних Кирила і Мефодія.
Велика Британія та Німеччина готуються підписати договір взаємну допомогу у разі загрози одній із країн.
Увечері 1 липня російські війська вдарили з артилерії по одному з медичних закладів у Херсоні.
У Китаї пройшов перший повністю автономний футбольний матч за участю роботів-гуманоїдів, які діяли під управлінням штучного інтелекту. Змагання відбулося в Пекіні, де чотири команди зіграли у форматі три на три.
Герцогиня Сассекська Меган Маркл представила новий продукт у межах свого лайфстайл-бренду As Ever – колекцію вина. Першим на ринок вийшло рожеве з долини Напа врожаю 2023 року, яке автори позиціонують як “легке, свіже і безтурботне святкове вино”. У релізі зазначається, що напій особисто обирала Меган.
Поки США й міжнародна спільнота стежать за наслідками нещодавньої ескалації між Іраном та Ізраїлем, Володимир Путін, не гаючи часу, активізував бойові дії в Україні.