13 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
13 січня відзначається День суспільного радіомовлення. За церковним календарем вшановують пам’ять святих мучеників Єрмила і Стратоніка.
День суспільного радіомовлення. Це свято було встановлено для відзначення та підтримки незалежності і якості суспільного радіо, яке працює на користь громади, забезпечуючи об’єктивну інформацію, культурні програми та освітні передачі. 13 січня 1921 року на хвилях Першого українського радіо було вперше проведено передачу, яка мала важливе значення для розвитку медіа в Україні. Тому цей день став символічним для святкування важливої ролі суспільного радіомовлення. Зазвичай у цей день проводяться заходи, церемонії нагородження, різноманітні інформаційні акції, присвячені розвитку і підтримці незалежного радіо.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Литва – День захисників свободи
- Монголія – День Конституції
- Кабо-Верде – День демократії
- США – День пам’яті Стівена Фостера
- Уельс – Старий Новий рік
Цього дня у світі:
- 1510 — московське військо ввійшло до Пскова. Знищена Псковська республіка.
- 1610 — Галілео Галілей відкрив четвертий супутник Юпітера, який згодом отримав назву Каллісто. Третій за величиною супутник у Сонячній системі, розміром приблизно з Меркурій.
- 1681 — між Османською імперією, Кримським ханством та Московським царством укладений Бахчисарайський мирний договір за наслідками війни 1676—1681 рр.; він встановлював перемир’я між країнами терміном на 20 років, а Османська імперія визнала Україну за Московією.
- 1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон.
- 1910 — з Нью-Йорка пролунала перша публічна радіотрансляція, під час якої звучали голоси Енріко Карузо та інших зірок Метрополітен-опери.
- 1919 — у Києві Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.
- 1928 — у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
- 1934 — у Радянському Союзі запроваджено новий вчений ступінь — “кандидат наук”.
- 1936 — у Варшаві оголошені вироки на судовому процесі проти 12-ти членів ОУН. Степан Бандера, Микола Лебідь і Ярослав Карпинець засуджені до смертної кари, заміненої довічним ув’язненням.
- 1942 — почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (остарбайтери).
- 1942 — Конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, прийняла декларацію про покарання військових злочинців.
- 1943 — А. Гітлер видав директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини.
- 1949 — радянська пропаганда оприлюднила фейкову інформацію про те, що агентурна розвідка здобула в Пентагоні і Ленглі план нападу на СРСР — Операція “Дропшот” (Dropshot).
- 1950 — СРСР почав бойкот Ради Безпеки ООН після відхилення пропозиції замінити Республіку Китай комуністичним урядом КНР.
- 1953 — у радянських газетах “Правда” та “Известия” опубліковано повідомлення ТАРС про розкриття “змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил”: дев’ять провідних лікарів, більшість з яких євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, уже після смерті Сталіна, “справу лікарів” було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, знято обвинувачення.
- 1957 — компанія Wham-O почала випуск фризбі.
- 1965 — Губернатор штату Міннесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня “Днем української незалежності”.
- 1989 — у всій Великій Британії комп’ютери були вперше паралізовані вірусом “Friday the 13th” (“П’ятниця, 13-те”), відомим також під назвою “Jerusalem”, котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.
- 1991— у литовській столиці Вільнюсі підрозділ КДБ “Альфа” штурмував міський телецентр і телевежу, що призвело до загибелі 15 литовців і одного спецпризначенця. У Литві цей день відзначається як день оборони свободи.
- 1992 — Україна та Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини.
- 1992 — Республіка Кіпр визнала незалежність України.
- 1993 — у Парижі представники 130 країн підписали “Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення”.
- 1999 — 36-річний Майкл Джордан, легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду “Чикаго Булз” і припиняє професійну кар’єру баскетболіста.
- 2000 — про свою відставку з поста глави компанії “Microsoft” заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.
- 2010 — Апеляційний суд міста Києва визнав, що Сталін, Молотов, Каганович, Постишев, Косіор, Чубар і Хатаєвич організували геноцид частини українців, але закрив справу у зв’язку з їх смертю.
- 2015 — Теракт під Волновахою під час російської збройної агресії проти України.
Яке сьогодні церковне свято:
13 січня в церковному календарі – день пам’яті святих мучеників Єрмила і Стратоніка. Вонибули друзями, які постраждали за віру в Ісуса Христа. Єрмил був дияконом, а Стратонік працював в тюрмі, де тримали християн. Обидва вони жили в IV столітті і були піддані жорстоким катуванням за те, що відмовилися відректися від своєї віри. Історія святих мучеників Єрмила і Стратоніка є свідченням їх непохитної віри та відданості християнським цінностям. Вони показали, що навіть під час великих випробувань можна зберігати віру та любов до Бога. Їхнє життя і смерть є прикладом для всіх християн, які мають витримку і мужність у вірі.
Прикмети:
- Кішка сидить на підвіконні до відлиги
- Кіт спить, сховавши мордочку, чекайте на мороз
- Погана тяга в печі — буде тепла погода
- Синиці щебечуть біля вікон — весна прийде рано
Традиції:
- Якщо сім раз цього дня подати милостиню, то Бог, за повір’ями, пробачить сім гріхів.
Іменини сьогодні святкують:
Афанасій, Максим, Петро, Яків.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 12 січня.
13 січня відзначається День суспільного радіомовлення. За церковним календарем вшановують пам’ять святих мучеників Єрмила і Стратоніка.
За даними синоптиків, у понеділок, 13 січня, в низці областей України очікується невеликий сніг, подекуди – ожеледиця.
Україна відправила десятки тонн олії та борошна до Мозамбіку, Джибуті, Танзанії та Сирії в межах глобальної продовольчої ініціативи.
ФСБ Росії включила до реєстру терористичних організацій видання Komi Daily, яке позиціює себе як “незалежне регіональне медіа про Республіку Комі”. Видання визнане структурним підрозділом “Форуму вільних держав постРосії”.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував інформацію ЗМІ про те, що федеральний канцлер Олаф Шольц нібито блокує додатковий пакет військової допомоги Україні на 3 млрд євро.