14 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
14 серпня відзначають Всесвітній день каліграфії та Всесвітній день ящірки. За церковним календарем сьогодні день перенесення мощей святого преподобного Теодосія Печерського.
Всесвітній день каліграфії: день присвячений мистецтву письма. Каліграфія, що походить від грецьких слів “kalós” (красиво) та “grafí” (писати), поєднує в собі письмо та образотворче мистецтво. Вона має різні стилі та традиції, які розвивалися в різних культурах, таких як західноєвропейська, азійська, китайська, японська та ісламська каліграфія.
Всесвітній день ящірки: започатковано групою ентузіастів-герпетологів та любителів дикої природи. Мета цього дня — змінити негативне ставлення до ящірок та підвищити обізнаність про їхню важливу роль у природних екосистемах.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Пакистан – День Незалежності
Цього дня у світі:
- 1385 – португальці розбили кастильців у битві при Алжубарроті.
- 1385 – укладено Кревську унію — угоду між Королівством Польським і Великим князівством Литовським, яка передбачала об’єднання цих країн в єдину державу.
- 1457 — надруковано першу книгу, дата виходу у світ якої точно відома (близько 3 років після Йогана Ґутенберґа).
- 1687 — козацькі полки і московське військо повернулися з невдалого Кримського походу.
- 1775 — (за іншими даними 3 серпня) Катерина ІІ видала імператорський маніфест, який офіційно ліквідував запорізьке козацтво.
- 1880 — закінчено спорудження знаменитого собору в Кельні (будову розпочато 1248 року).
- 1916 — в ході Першої світової війни почалися бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню в складі австро-угорської армії проти російських військ.
- 1919 — частини 2-го корпусу Української Галицької Армії, женучи перед собою Таращанську бригаду червоних Василя Боженка, здобули Старокостянтинів.
- 1936 — на Олімпійських іграх в Берліні вперше відбулись змагання з баскетболу. У фіналі збірна США перемогла команду Канади.
- 1947 — Пакистан та Індія здобувають незалежність від Великої Британії опівночі. Пакистан святкує цю подію 14 серпня, Індія — 15 серпня.
- 1971 — проголошено незалежність Бахрейну.
- 1980 — на Ленінській корабельні у Гданську (Польська Народна Республіка) під проводом Леха Валенси 17000 робітників починають страйк, що став початком демократизації Польщі і повалення комуністичного уряду Ярузельського.
- 1992 — розпочався грузино-абхазький конфлікт.
- 2010 – відкрилися I Літні Юнацькі Олімпійські ігри в Сінгапурі.
- 2013 — сотні вбитих і тисячі поранених в Каїрі після розгону силовиками таборів протестувальників проти військового перевороту.
Яке сьогодні церковне свято:
14 серпня в церковному календарі – день перенесення мощей святого преподобного Теодосія Печерського. Перенесення мощей святого преподобного Теодосія Печерського відбулося 27 серпня 1091 року, через 17 років після його смерті. Теодосій Печерський був одним із засновників Києво-Печерського монастиря і вважається батьком чернецтва Київської Русі.
Прикмети:
- Світанок яскраво-червоного кольору – буде дощ і вітряна погода
- Погожий день без вітру – осінь буде сухою
- Журавлі відлітають – зима і морози будуть рано
- Сильна гроза цього дня – вересень буде з дощами
Традиції:
- У народі день вважається сприятливим для сватання, а незаміжнім дівчатам радять 14 серпня вдягнути нову річ – щоб не засиджуватися в дівках.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Олексій, Аркадій, Василь, Володимир, Матвій, Микола, Семен, Федір, Єва, Євдокія.
- За даними синоптиків у середу 14 серпня, в Україні сухо та сонячно.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 13 серпня.
Видання дослідило освіту політиків з різних країн світу й виявило, що в Україні була найвища частка законодавців, які є аспірантами. Також на момент збору даних майже чверть мали докторський ступінь.
Apple видалила новинний додаток “Радіо Свобода” з російського App Store на вимогу московського регулятора зв’язку Роскомнадзору.
Росія повідомила Австрії, що зупиняє постачання газу в країну від завтра, 16 листопада, що свідчить про швидке наближення кінця останніх газових потоків Москви до Європи.
Повідомлення про те, що мільярдер Ілон Маск проводив численні телефонні розмови з російськими офіційними особами, включаючи Володимира Путіна, мають бути розслідувані Пентагоном і правоохоронними органами з міркувань національної безпеки, заявили два високопоставлені сенатори-демократи.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск розповів, що канцлер Німеччини зателефонував йому після розмови з Володимиром Путіним.