14 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

14 жовтня відзначають Міжнародний день стандартизації. За церковним календарем сьогодні – день пам’яті преподобної Параскеви Сербської, а також мучеників Назарія, Гервасія, Протасія і Келсія.

Міжнародний день стандартизації: цей день вшановує зусилля тисяч експертів, які розробляють добровільні стандарти в межах таких організацій із розробки стандартів, як Американське товариство інженерів-механіків (ASME), Міжнародна електротехнічна комісія (IEC), Рада міжнародних стандартів етики для бухгалтерів (IESBA), Міжнародна організація зі стандартизації (ISO), Міжнародна телекомунікаційна спілка (ITU), Інститут інженерів електротехніки та електроніки (IEEE) та Робоча група інтернет-інженерії (IETF). Метою Міжнародного дня стандартизації є підвищення обізнаності регуляторів, промисловості та споживачів про важливість стандартизації для світової економіки.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Грузія – Мцхетоба
  • Білорусь – День матері
  • Польща – День вчителя
  • Таїланд – День демократії
  • Україна – День створення Української повстанської армії (УПА)

Цього дня у світі:

  • 1066 — битва при Гастінгсі. Військо Вільгельма Завойовника розбило армію короля Гарольда II Годвінсона. Після цього Вільгельм став королем Англії і засновником нової династії англійських королів.
  • 1092 — здійснивши вбивство Незама уль-Мулька здобули широку відомість гашишини.
  • 1770 — Заснування Олександрівської фортеці (з 1806 р. — м. Олександрівськ, з 1921 р. — м. Запоріжжя).
  • 1811 — заснування Кубанського козачого хору.
  • 1838 — в трьох львівських церквах отець Микола Устиянович, разом з отцями Маркіяном Шашкевичем та Юліаном Величковським, уперше в Королівстві Галичини та Володимирії виголосив свої проповіді українською мовою.
  • 1942 — Офіційна дата народження Української Повстанської Армії, сформованої протягом 1942 року із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН. Північно-західна частина України Волинь.
  • 1950 — у Нью-Йорку відбувся об’єднавчий Собор Американсько-Української Православної Церкви США та Української Православної Церкви в Америці в одну Українську Православну Церкву в США.
  • 1970 — у Гаазі прийнято Міжнародну конвенцію про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден, яка набула чинності рівно через рік
  • 2006 — керівництвом Академії сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного прийнято в цей день відзначати день видового військового навчального закладу Сухопутних військ

Яке сьогодні церковне свято:

14 жовтня у православному календарі день пам’яті преподобної Параскеви Сербської. Параскева Сербська – християнська свята, яка жила в XI столітті. Народилася в селищі Єпіват у Сербії в болгарській сім’ї. Була дуже побожною і любила допомагати бідним. Вона відвідала Єрусалим і поселилася в пустелі, де провела багато років у молитві й пості. Перед смертю вона повернулася до свого рідного села й померла там. Її мощі збереглися нетлінними, тому їх перенесли до митрополичого собору в Яссах.

Також 14 жовтня – день пам’яті мучеників Назарія, Гервасія, Протасія і Келсія. Святий Назарій народився в Римі в сім’ї християнки Перпетуї та юдея Африкана. Він був хрещений єпископом Ліном і від юних років проповідував Христове вчення та допомагав християнам, яких переслідували.Він покинув Рим і прибув до Мілана, де в темниці познайомився з близнюками Протасієм і Гервасієм. За це його побили і вислали з Медіолана. Він поїхав до Галлії і там навернув багатьох язичників до християнства. В місті Кімелі він хрестив сина однієї християнки, на ім’я Келсій і зробив його своїм учнем і сподвижником.

За проповідь християнства вони були віддані на розшарпання диким звірям, але звірі не торкнулися їх. Потім їх намагалися втопити в морі, але вони ходили по воді, як по суші. Воїни, що виконували страту, самі прийняли християнство і відпустили мучеників. Звільнені Назарій і Келсій повернулися до Медіолана і в темниці відвідали мучеників Гервасія та Протасія.

Святі брати-близнюки Гервасій і Протасій народилися в Медіолані (Мілані) в родині багатих римських громадян – Віталія та Валерії. Залишившись сиротами (їх батьки були замучені за християнську віру), брати роздали майно бідним, звільнили рабів і присвятили себе посту й молитві. За сповідання Христа язичники ув’язнили їх. Святий Назарій полюбив близнюків і як міг, полегшував їхні страждання. За це язичники обезголовили його та Келсія. Незабаром після цього стратили і святих братів Гервасія та Протасія.

Прикмети:

  • Дощ із ранку – завтра буде гарна погода
  • Тепла і сонячна погода – осінь буде затяжною
  • Сніг випав – Різдво буде без снігу
  • Північний вітер – до холодної зими, південний – до м’якої

Традиції:

  • Жінкам заборонялося цього дня займатися тяжкою працею.
  • Свята Параскева вважається покровителькою родючості, тому в цей день не можна ображати дітей.

Іменини сьогодні святкують:

Парасковія, Ігнатій, Кузьма, Максиміліан, Михайло, Назар, Микола, Петро.

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту проголосувати у другому читанні за законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. 

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.