15 грудня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
15 грудня відзначається День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища та Міжнародний день чаю. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Павла.
День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища (UNEP). Програма ООН з навколишнього середовища (United Nations Environment Programme, UNEP) була створена в грудні 1972 року. Її штаб-квартира знаходиться в місті Найробі, Кенія. UNEP відіграє ключову роль у формуванні глобальної екологічної свідомості, наукових досліджень і практичних заходів для збереження планети.
Міжнародний день чаю. Неофіційне свято, яке відзначається щорічно 15 грудня з ініціативи Організація Об’єднаних Націй. Ідея відзначати “День чаю” розглядалася багато років, але лише після обговорення на всесвітніх громадських форумах в індійському Мумбаї та бразильському Порту-Алегрі, у 2004 і 2005 році відповідно, дата 15 грудня стала називатися “Міжнародний день чаю”.
Найбільш широко святкування “Міжнародного дня чаю” проходить в Індії та Шрі-Ланці, однак і такі країни, як Бангладеш, Непал, В’єтнам, Індонезія, Кенія, Малайзія, Уганда і Танзанія, як провідні світові сільгоспвиробники чаю, не залишаються байдужими до цього свята.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День працівників суду
- Греція – День пам’яті жертв “Грецької операції” НКВС
- Нідерланди – День королівства
Цього дня у світі:
- 533 — Візантійський генерал Велізарій переміг в битві при Тікамероні вандалів на чолі з королем Гелімером.
- 1025 — Під час підготовки походу на Сицилію проти арабів у віці близько 69 років помер Василь II Болгаробоєць, візантійський імператор (з 976 р.)
- 1640 — герцог Жуан Браганський вступив на португальський престол під іменем Жуан IV.
- 1699 — Указом царя Петра I в Московії замість літочислення від “сотворіння світу” введено юліанський календар; відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня.
- 1791 — у США введено в дію десять поправок до Конституції
- 1880 — Харківське товариство водопостачання збудувало перший водогін у Харкові
- 1915 — в американській газеті New York Times виходить стаття про геноцид вірмен в Османській імперії
- 1917 — у Кишиневі проголошено Молдовську Демократичну Республіку.
- 1917 — Українська Центральна Рада прийняла закон про створення Генерального суду.
- 1932 — ЦК КП(б)У затвердив перелік 82 районів України, куди припинялося надходження промислових і продовольчих товарів за зрив планів хлібозаготівлі (початок Голодомору); у Дніпропетровській області — 27, у Чернігівській — 8, в Одеській — 15, у Харківській — 22, у Донецькій — 10 районів.
- 1932 — В. Молотов та Й. Сталін заборонили здійснення українізації на Далекому Сході, в Казахстані, Середній Азії, ЦЧО, щоб унеможливити проникнення висланих «буржуазно-націоналістичних елементів» в українізовані райони, наказують перевести українські газети та видання на російську мову.
- 1934 — у Києві, в підвалах НКВС УСРР (пізніше Жовтневий палац), за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР були розстріляні 28 “членів” вигаданого чекістами “Об’єднання українських націоналістів”, серед яких — українські письменники Дмитро Фальківський, Григорій Косинка, Кость Буревій, Олекса Влизько, Іван Крушельницький.
- 1939 — В Атланті відбулася прем’єра фільму Дейвіда Селзніка за участю акторів Вів’єн Лі і Кларка Ґейбла “Розвіяні вітром”, поставленого за романом лауреата Пулітцерівської премії Маргарет Мітчелл. Стрічка відразу стала надзвичайно популярною, побила всі рекорди касових зборів і наступного року отримала 9 “Оскарів”
- 1950 — у Брюсселі було підписано Конвенцію про створення Ради митного співробітництва (з жовтня 1994 р. — Всесвітня митна організація).
- 1961 — суд у Єрусалимі засудив колишнього оберштурмбанфюрера гестапо Адольфа Ейхмана, який керував “остаточним вирішенням єврейського питання”, до смертної кари.
- 1964 — У Канаді прийнятий державний прапор із кленовим листом.
- 1966 — французький астроном Одуен Дольфюс відкрив супутник Сатурна Янус, який раз в 4 роки міняється орбітою зі супутником Епіметеєм.
- 1970 — вперше здійснено посадку космічного апарату з Землі на іншу планету (міжпланетна станція “Венера-7”)
- 1995 — на 5-й зустрічі глав держав і урядів 10 країн Південно-Східної Азії в Бангкоку було підписано договір, за яким цей регіон проголошено зоною, вільною від ядерної зброї.
- 1995 — Європейський суд виніс рішення у так званій “справі Босмана”, яка спричинила переворот у футбольній трансферній політиці.
- 2000 — В Україні остаточно припинила роботу Чорнобильська АЕС. Зруйнований в 1986 році реактор, що містив 66 тонн розплавленого ядерного пального і 37 тонн радіоактивного пилу, попри збудований захисний “саркофаг”, продовжував випромінювати радіацію
- 2000 — На знак протесту проти політики президента Леоніда Кучми на головній площі Києва учасниками акції “Україна без Кучми” були встановлені перші намети.
- 2006 — перший випробувальний політ новітнього винищувача-бомбардувальника п’ятого покоління F-35 “Лайтнінг” II
- 2008 — Чорногорія офіційно подала заявку на вступ до Європейського Союзу.
- 2009 — відбувся перший випробувальний політ новітнього літака Boeing 787 Dreamliner
- 2018 — відновлена автокефальна помісна Православна церква України (утворилася 988)
Яке сьогодні церковне свято:
15 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Павла. Він був одним із перших християнських пустельників. Він народився приблизно 228 року в Єгипті та вирішив присвятити своє життя служінню Богу в усамітненні.
Павло залишив місто та оселився у пустелі, де провів понад 90 років у молитві, пості та самотності. Він жив у печері, харчуючись плодами і вживаючи воду з джерела. Павло став символом аскетизму і духовної глибини. Одного разу, коли святий Антоній Великий відчув потребу в нових духовних наставниках, він зустрівся з Павлом у пустелі. Це була важлива подія, яка підкреслила значення аскетичного життя та духовних подвигів.
Павло помер у віці 113 років. Він залишив після себе приклад відданості Богу та глибокої духовності, який надихав покоління ченців і пустельників.
Прикмети:
- Іній на деревах видно — до врожайного року
- Яка погода, таким буде березень
- Північний вітер до лютих морозів
- Кіт поліз на піч — чекайте на похолодання
Традиції:
- Наші пращури вірили, що цього дня найкраще помиритися з тим, з ким давно перебуваєте в сварці. Це сприятливий день для примирення.
Іменини сьогодні святкують:
Василь, Олександр, Павло, Степан.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 14 грудня.
15 грудня відзначається День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища та Міжнародний день чаю. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Павла.
За даними синоптиків, у неділю, 15 грудня, в низці областей України очікуються опади у вигляді мокрого снігу, подекуди – пориви вітру до 20 м/с.
Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.