15 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
15 листопада відзначають Всесвітній день без алкоголю, Всесвітній день рециклювання, сортування сміття і вторинного перероблення сировини, Міжнародний день ув’язнених письменників, Міжнародний день сиру і хліба та Міжнародний день хімії. Християни сьогодні згадують святих мучеників та ісповідників Гурія, Самона, Авіва.
Всесвітній день без алкоголю: ВООЗ запровадила 15 листопада “Всесвітній день без алкоголю” з основною метою закликати людей, насамперед підлітків і молодь у всіх регіонах світу, взяти на себе відповідальність за контроль над споживанням цієї речовини і донести до них інформацію про її небезпечні наслідки.
Всесвітній день рециклювання, сортування сміття і вторинного перероблення сировини: зазвичай вторинній обробці піддають такі матеріали, як папір, скло, пластик тощо, а органічні відходи широко використовують у сільському господарстві. Люди щодня продукують величезну кількість сміття, а більшість з нього підлягає повторному переробленню.
Міжнародний день ув’язнених письменників: міжнародний день, призначений для визнання та підтримки письменників, які чинять опір придушенню основного права людини на свободу вираження поглядів та протистоять нападкам на їхнє право поширювати інформацію. Його було засновано у 1981 році Комітетом письменників у в’язницях Міжнародного ПЕН-клубу.
Міжнародний день сиру і хліба: вперше свято Cheese and Bread Day відзначили в Сток-он-Трент (Англія). Потім День сиру і хліба підтримали в багатьох куточках світу. Так він став Міжнародним днем сиру і хліба.
Міжнародний день хімії: засновано різними організаціями, галузевими та професійними асоціаціями хімічного сектору Іспанії з метою сприяння поширенню хімічної науки та її промисловості. 15 листопада відзначається День святого Альберта, покровителя хіміків, і з цієї причини згадують декларацію про хімію, автором якої був нобелівський лауреат Жан Марі Лен.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Австрія – День Святого Леопольда, покровителя Австрії та Відня
- Аргентина – День технічної освіти
- Бразилія – День проголошення Республіки Бразилія
- Казахстан – День національної валюти
- Палестина – День незалежності
- Бельгія – День Королівської династії
- Японія – Свято дітей
Цього дня у світі:
- 1415 — Собор єпископів у Новгородку посвятив єпископа Григорія Цамблака на митрополита Київського.
- 1492 — Христофор Колумб вперше описав тютюн, який вживали індіанці.
- 1837 — була опублікована система стенографії.
- 1881 — патент на повітроплавальний снаряд отримав Олександр Можайський.
- 1884 — У Берліні відкрилася Міжнародна конференція 14 держав з африканських питань, яка стала одним із етапів боротьби колоніальних країн за поділ Африки.
- 1887 — Карлом Гесснером було запатентовано цинкову батарейку.
- 1889 — У Бразилії внаслідок військового перевороту повалено імператора Педру II. Країну оголошено республікою.
- 1904 — була запатентована бритва зі змінними лезами.
- 1918 — Розпочалось очолюване Директорією повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського.
- 1919 — за спільним рішенням Директорії та уряду УНР члени Директорії Федір Швець та Андрій Макаренко виїхали з дипломатичними дорученнями за кордон, передавши всю повноту влади Симонові Петлюрі.
- 1920 — у Женеві відбулося перше засідання Асамблеї Ліги Націй, створеної 1919 р.
- 1933 — випробувальний рейс здійснив перший радянський тролейбус ЛК-1.
- 1934 — В СРСР проведено першу телепередачу зі звуковим супроводом.
- 1940 — понад 500 літаків люфтваффе провели масоване 10-годинне бомбування міста Ковентрі (Coventry, Велика Британія).
- 1945 — в Аугсбурзі групою українських вчених, що перебували в еміграції, засновано Українську вільну академію наук. Першим президентом УВАН обрали Дмитра Дорошенка.
- 1946 — Введено в навчальний процес новий, наближений до російського, український правопис, схвалений 8 травня 1945 постановою Ради Міністрів УРСР.
- 1957 — відбувся перший політ міжконтинентального пасажирського літака Ту-144.
- 1960 — в море вийшов перший американський підводний човен класу типу “Джордж Вашингтон” з ядерними ракетами на борту.
- 1971 — фірма Intel випустила перший мікропроцесор Intel 4004.
- 1990 — після скасування у березні 1990 року Верховною Радою СРСР 6-ї статті Конституції СРСР, яка утримувала для КПРС монополію на владу, Міністерством юстиції УРСР була зареєстрована першою в Україні як політична партія Українська республіканська партія.
- 2000 — в присутності родичів моряків та російських військових на меморіалі морякам-підводникам у Севастополі встановлено дошку з іменами 24-х загиблих членів екіпажів підводних човнів “Курська”та “Комсомольця”, що народилися у цьому місті.
- 2001 — у Сумах закінчила роботу російсько-українська комісія з делімітації сухопутного кордону між державами.
- 2004 — на Першому Національному каналі Національної телекомпанії України відбулися перші відкриті дебати кандидатів на пост Президента України — В. Ющенка та В. Януковича.
Яке сьогодні церковне свято:
15 листопада в церковному календарі – день пам’яті святих мучеників та ісповідників Гурія, Самона, Авіва. Гурій і Самон жили в місті Едесі (сучасна Шанлиурфа, Туреччина) в III столітті під час правління римського імператора Діоклетіана. Вони були християнами і активно поширювали християнське вчення, проповідували серед місцевих жителів. За це їх було арештовано і піддано катуванням. Пропонували зректися віри, але обидва мужньо відмовилися це зробити, залишаючись вірними Христу. Гурія і Самона засудили до смертної кари, і вони прийняли мученицьку смерть, показавши приклад стійкості й відданості християнським ідеалам.
Авів жив у IV столітті і служив дияконом в Едесі. За імператора Лікінія також зазнав переслідувань за свою віру. Як і Гурій та Самон, Авів відмовився зректися християнства. Його було піддано жорстоким катуванням і згодом спалено живцем.
Прикмети:
- День погожий, але похмурий — до поганої погоди в травні.
- Іржуть коні — до гарної погоди.
- Випало і лежить багато снігу — до великого урожаю наступного року.
- Поривчастий вітер — до Миколая протримається така погода.
Традиції:
- Святі Гурій, Самон і Авіва вважаються покровителями сімей. У православне свято сьогодні у святих просять допомогти налагодити стосунки в сім’ї і знайти свою половинку. Також у Гурія просять позбавити від зубного болю.
- 15 листопада за новим стилем починається Різдвяний піст – ті, хто постує, починаючи з цього дня й до Різдва, утримуються від скоромної їжі (яєць, м’ясних і молочних продуктів) та олії (в понеділок, середу і п’ятницю).
- У перший день посту за традицією заведено подавати бідним, погодувати голодних, зокрема й бездомних тварин, роздавати старий одяг тим, хто його потребує.
Іменини сьогодні святкують:
Григорій, Дмитро, Микита, Микола, Петро, Пилип.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 15 листопада, опади очікуються по всій країні.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 14 листопада.
Аналітики ISW вважають, що у наступного року російську економіку очікують значні проблеми. Про це свідчать останні економічні кроки Кремля і стурбованість президента РФ Володимира Путіна.
15 листопада відзначають Всесвітній день без алкоголю, Всесвітній день рециклювання, сортування сміття і вторинного перероблення сировини, Міжнародний день ув’язнених письменників, Міжнародний день сиру і хліба та Міжнародний день хімії. Християни сьогодні згадують святих мучеників та ісповідників Гурія, Самона, Авіва.
За даними синоптиків у п’ятницю, 15 листопада, опади очікуються по всій країні.
У грудні міністри сільського господарства України та Польщі мають намір провести переговори стосовно ситуація на сільськогосподарських ринках.
Сполучені Штати Америки мають намір щотижня відправляти Україні партії озброєння, щоб встигнути використати залишок у 7,1 млрд доларів до завершення каденції чинного президента Джо Байдена.