15 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

15 вересня відзначається Міжнародний день демократії, Всесвітній день боротьби з лімфомами, Всесвітній день афро, Міжнародний день крапки, День народження Грінпіс. За церковним календарем вшановують пам’ять святого великомученика Микити.

Міжнародний день демократії. Це свято було встановлено Генеральною Асамблеєю ООН 2007 року з метою пропагування та дотримання принципів демократії. Демократія є основою для прозорих виборів, де кожен громадянин має право на волевиявлення.

Всесвітній день боротьби з лімфомами. Був започаткований 2004 року міжнародною організацією – Коаліцією лімфоми, яка об’єднує пацієнтів з 41 країни. Лімфоми – це група з понад 30 різних злоякісних утворень, які вражають лімфатичну систему, включаючи лімфовузли, селезінку, вилочкову залозу та кістковий мозок.

Всесвітній день афро. Це свято було започатковане 2017 року активісткою Мішель де Леон з метою підкреслити та відзначити натуральні зачіски темношкірої спільноти та людей змішаної раси. Всесвітній день афро підтримується Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини і включає різноманітні заходи в школах, навчальних закладах та громадах.

Міжнародний день крапки. Це свято було започатковане 2009 року на основі книги “Крапка” англійського письменника та художника Пітера Г. Рейнольдса. Книга розповідає історію дівчинки на ім’я Вашті, яка, вважаючи, що не вміє малювати, просто ставила крапки на папері. Її вчителька підтримала її, і це допомогло Вашті розкрити свій творчий потенціал. Ця історія стала символом віри у власні сили та важливості підтримки у розвитку талантів.

День народження Грінпіс. Ця дата пов’язана з подією, що відбулася 1971 року, коли група активістів вирушила на судні з Ванкувера, щоб протестувати проти ядерних випробувань біля острова Амчитка на Алясці. Ця акція стала початком створення організації, яка згодом отримала назву Greenpeace. Грінпіс є незалежною екологічною організацією, яка використовує ненасильницькі методи для привернення уваги до екологічних проблем та захисту довкілля. Організація фінансується виключно за рахунок внесків та пожертвувань від прихильників і принципово не приймає фінансову допомогу від урядів або корпорацій.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Мексика – День проголошення Незалежності
  • Сальвадор, Нікарагуа, Коста-Рика, Гондурас, Гватемала – День Незалежності
  • Шрі-Ланка, Індія, Танзанія – День інженера

Цього дня у світі:

  • 533 — армія Східної Римської імперії ввійшла до Карфагену.
  • 1697 — Август II коронований як Король Речі Посполитої.
  • 1821 — іспанські колонії Гватемала, Гондурас, Коста-Рика і Сальвадор проголосили свою незалежність.
  • 1874 — у Берні відкрився міжнародний поштовий конгрес, на якому був підписаний договір про створення Всесвітнього поштового союзу.
  • 1893 — у Джерсі-Сіті (США) почала виходити газета “Свобода” — перше україномовне видання в США.
  • 1916 — уперше в історії під час бойових дій були застосовані танки.
  • 1917 — вийшов перший номер журналу Форбс.
  • 1941 — у Берліні ув’язнено Степана Бандеру та Ярослава Стецька.
  • 1944 — у Києві відкрито оновлений Державний музей західного і східного мистецтв (нині Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків).
  • 1968 — в межах радянської програми висадки людини на Місяць в СРСР запущено космічний апарат “Зонд-5”, котрий вперше у світі облетів навколо супутника і повернувся на Землю.
  • 1971 — у Ванкувері створено екологічну організацію “Грінпіс”. Перша акція — протест проти американських ядерних випробувань біля Аляски
  • 1991 — у Києві на площі Богдана Хмельницького відбулося Всеукраїнське народне віче на підтримку Акту про державну незалежності України;
  • 1994 — Україна приєдналась до Конвенції “Про „відмивання“, пошук, арешт і конфіскацію доходів, отриманих злочинним шляхом”.
  • 1995 — Верховна Рада України скасувала ухвалу Севастопольської міської ради про російський статус міста.
  • 2000 — у Сіднеї відбулася церемонія відкриття XXVII Літніх Олімпійських ігор.
  • 2008 — банкрутство “Lehman Brothers”.

Яке сьогодні церковне свято:

15 вересня в церковному календарі – день пам’яті святого великомученика Микити. Відомий як Микита Готський — був готським воїном і християнським святим, який жив у IV столітті на берегах Дунаю, в межах сучасної Румунії. Він прийняв християнство і був охрещений готським єпископом Феофілом, учасником I Вселенського Собору.

Микита активно проповідував християнство серед своїх одноплемінників, що викликало ненависть язичників. Після поразки язичницького правителя Афанаріха, християнська віра почала ширше розповсюджуватися серед готів. Однак Афанаріх знову набрав сили і відновив переслідування християн. Святий Микита був підданий тортурам і спалений живцем 372 року. Його друг, християнин Маріан, знайшов тіло святого, яке залишилося неушкодженим вогнем, і поховав його в Кілікії. Згодом мощі святого Микити були перенесені до Константинополя, а частина їх пізніше потрапила до монастиря Високі Дечани в Сербії.

Прикмети:

  • Ясний день на теплу осінь
  • Дощить цього дня — осінь буде сухою
  • Низько пливуть хмари — погода погіршиться
  • Безвітряна погода до теплої осені
  • Вранці іній на траві до швидкого похолодання

Традиції:

  • Наші предки цього дня взагалі не думали про роботу. Було прийнято веселитися, спілкуватися з друзями, розважатися, співати пісень, танцювати.
  • Жінки обов’язково займалися рукоділлям.

Іменини сьогодні святкують:

Андрій, Григорій, Дмитро, Іван, Йосип, Леонід, Макар, Максим, Микита, Микола, Петро, Людмила, Марія.

Американський Citibank, який є одним із найбільших західних банків на російському ринку, згортає свою роботу в РФ.

Наступного року Coca-Cola Co. і компанія-виробник спиртних напоїв Bacardi запустять виробництво спільного коктейлю, готового до вживання. Коктейль спочатку буде випущено в Мексиці та в деяких країнах ЄС у 2025 році.

18 вересня президент Володимир Зеленський зауважив, що попри війну і російський терор, Україна продовжує бути донором глобальної продовольчої безпеки для десятків країн світу.

Американський письменник Стівен Кінг висловив підтримку співачці Тейлор Свіфт після того, як кандидат на посаду президента від республіканців Дональд Трамп заявив, що ненавидить її, бо вона публічно підтримала кандидатку від демократів Камалу Гарріс.

Україна отримала фінансування від Швейцарії для цифровізації послуг у сфері охорони здоров’я, електронного нотаріату, освіти. Країна виділить на це 58,7 млн франків (69,4 млн доларів).