18 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
18 жовтня відзначають Європейський День боротьби з торгівлею людьми, Всесвітній день менопаузи, Міжнародний день жіночого щастя та День без бороди. За церковним календарем сьогодні – день пам’яті апостола Луки.
Європейський День боротьби з торгівлею людьми: започаткований 18 жовтня 2007 Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, небайдужості громадськості до цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні.
Всесвітній день менопаузи: мета дня — підвищити поінформованість про менопаузу та доступні варіанти підтримки для покращення здоров’я та благополуччя.
Міжнародний день жіночого щастя: спрямований проти депресії серед жінок. Ідея, що виникла у 2017, належить Карін Рокінд.
День без бороди: відзначають щороку 18 жовтня, щоб оцінити чисто поголених людей навколо нас.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Азербайджан – День незалежності Азербайджану
- США – Національний день шоколадного кексу та День солодощів
- Аляска – День Аляски
- Польща – День пошти або День листоноші
- Хорватія – День краватки
- Канада – День людей
- Замбія – День молитви
- Чилі – День прапора
- Мальдіви – Національне свято
Цього дня у світі:
- 1009 — церква “Гробу Господнього”, християнська церква в Єрусалимі, була повністю зруйнована халіфом Фатимідів Аль-Хакім бі-Амр Аллахом.
- 1016 — данці перемогли саксів у битві при Ашингдоні.
- 1081 — нормани перемогли Візантійську імперію в битві при Диррахії.
- 1210 — Папа Римський Інокентій III відлучає від церкви німецького лідера Оттона IV.
- 1239 — орди Батия “град Чернигов взяша и запалиша огнем”.
- 1356 — Базельський землетрус, найістотніший в історично-сейсмологічних подіях на північ від Альп, знищує місто Базель, Швейцарія.
- 1386 — Відкриття Гайдельберзького університету.
- 1561 — Четверта битва Каванакадзіма — дайме Такеда Сінген та Уесугі Кенсін вчетверте зійшлися в битві приблизно на тій самій місцевости, з невизначеним результатом.
- 1596 — підписано Берестейську унію, на якій проголошено приєднання ряду єпархій православної Київської митрополії на чолі з митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі Михайлом Рогозою до Апостольської Столиці за умов підлеглості православних Папі Римському.
- 1599 — Міхай Хоробрий, князь Волощини, зазнає поразки від армії Андрія Баторі в битві Селімбар (Şelimbăr), що призвело до перших об’єднань румунського народу.
- 1648 — Бостон Шевці в Північній Америці створює організацію праці. (Labor Day — День праці (відзначається в США в перший понеділок вересня)).
- 1667 — Голландцями в Америці заснований Брюкелен
- 1672 — Бучацький мирний договір Речі Посполитої й Османської імперії. Річ Посполита відмовилася від претензій на Правобережну Україну.
- 1748 — Підписання Договору Екс-ла-Шапель щодо кінця війни за австрійську спадщину.
- 1767 — Мейсон-Діксон проводження кордону Меріленд до Пенсильванії завершена.
- 1851 — у Лондоні вперше опублікований роман Германа Мелвілла “Мобі Дік”.
- 1860 — Друга опіумна війна, нарешті, завершується у Конвенції Пекіна з ратифікацією договору Тяньцзіні, нерівноправний договір.
- 1867 — Російська імперія продала Аляску США.
- 1892 — Відкривається перша комерційна протяжна телефонна лінія (Чикаго — Нью-Йорк)
- 1893 — у Київському оперному театрі Сергій Рахманінов диригував своєю першою оперою “Алеко”
- 1896 — У “Нью-Йорк Джорнел” з’явилися перші комікси.
- 1898 — США вступає у права володіння Пуерто-Рико.
- 1912 — Перша балканська війна.
- 1914 — Рух Schoenstatt засновано в Німецькій імперії.
- 1918 — у Львові на зборах українських депутатів австрійської Державної Ради і членів Палати Панів, українських членів галицького і буковинського сеймів було утворено Українську Національну Раду, яка очолила український національний рух в Австро-Угорській імперії.
- 1918 — проголошено Чехословацьку Республіку.
- 1922 — Британська радіомовна компанія заснована консорціумом, для створення загальнонаціональної мережі радіопередавачів для національного мовлення.
- 1925 — Grand Ole Opry відкривається в Нешвіллі, штат Теннессі.
- 1927 — у Великій Британії створено державну радіомовну (згодом також телевізійну) компанію BBC.
- 1945 — ядерна програма СРСР отримує плани плутонієвої бомби США від Клауса Фукса з Лос-Аламоської національної лабораторії.
- 1945 — група венесуельських військовиків, на чолі з Маріо Варгасом, Маркосом Пересом Хіменесом і Карлосом Дельгадо Чальбом, готують етапи перевороту проти тодішнього президента Ісайяса Медіна Ангаріта, який буде переможений до кінця дня.
- 1954 — Texas Instruments оголошує перший транзисторний радіоприймач.
- 1955 — запущено в дію Каховську ГЕС.
- 1964 — ярмарок 1964—1965 New York World’s закривається на своєму першому сезоні після шести місяців роботи.
- 1968 — Олімпійський комітет США тимчасово усуває Томмі Сміта та Джона Карлоса з “Black Power” для відання честі протягом церемонії нагородження місцевих Мексиканських ігор.
- 1977 — німецька осінь: набір подій, що обертаються довкола викрадення Ганса-Мартіна Шлейера та захоплення воєнного літака Lufthansa Червоної Армії Фракції (RAF) підходить до кінця, коли Шлейєра було вбито, також рядові члени ЧАФ наклали на себе руки.
- 1989 — був запущений американський “Спейс Шаттл-34 Атлантіс-5” (запуск космічного апарату Галілео).
- 1991 — Азербайджан проголошує незалежність від СРСР.
- 1994 — Верховна Рада України скасувала заборону Компартії.
- 1995 — Україна вступила до Ради Європи.
- 2003 — болівійська газова війна: президент Гонсало Санчес де Лосада, змушений піти у відставку і залишити Болівію.
- 2007 — бомбардування Карачі: напад відбувся на кортеж колишнього прем’єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто, загинуло 139 осіб, також понад 450 осіб було поранено. Бхутто сама не постраждала.
Яке сьогодні церковне свято:
18 жовтня у православному календарі – день пам’яті апостола Луки. Апостол Лука був одним з 70 учнів Ісуса Христа, які проповідували Євангеліє в різних країнах. Він був лікарем за професією і другом апостола Павла, з яким подорожував по Римській імперії. Він є автором третьої книги Нового Заповіту, яка називається Євангеліє від Луки, а також Діянь апостолів, де описує історію ранньої християнської церкви. Він також вважається першим іконописцем і покровителем лікарів і художників. За легендою, він намалював перші ікони Ісуса Христа, Пресвятої Богородиці та апостолів Петра і Павла. Вони стали зразком для всіх наступних ікон. Апостол Лука помер у мучеництві в місті Феби в Греції, де його повісили на маслиновому дереві у віці 84 років. Його мощі були перенесені до Падуї в Італії, де їх зберігають у базиліці Святої Юстини.
Прикмети:
- У будинку раптом з’явилися комарі — взимку не буде сильних морозів.
- Яскравий місяць — на теплу та тиху погоду.
- Кішка почала точити кігті — чекайте на сильний вітер.
Традиції:
- 18 жовтня не можна грубо поводитися з рослинами, рубати дерева і зрізати гілки, зривати кору.
- У Луків день, за повір’ями, не можна переїдати, пити алкоголь, а також їсти гостру їжу, інакше заболить шлунок.
Іменини сьогодні святкують:
Йосип, Давид, Микола, Гавриїл, Іван, Сергій, Юліан, Єлизавета, Леонтій, Андрій.
- За даними синоптиків у середу, 18 жовтня, в Україні мінлива хмарність, опадів не очікується.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 17 жовтня.
За даними аналітиків, Кремль розширює програму популяризації служби в армії серед молоді, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях України, з метою довгострокових військових дій в Україні та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами.
22 грудня в Україні відзначається День енергетика та День працівників дипломатичної служби. За церковним календарем вшановують пам’ять святої великомучениці Анастасії.
За даними синоптиків, в неділю, 22 грудня, в низці областей України очікуються оапди у вигляді мокрого снігу.
У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся довгоочікуваний реванш між Олександром Усиком та Тайсоном Ф’юрі. Український чемпіон здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого протистояння. Офіційні суддівські оцінки становили 116–112 на користь Усика.
Олександр Усик після другої перемоги над Тайсоном Ф’юрі присвятив цей успіх своїй матері.