19 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
19 вересня відзначають День народження смайлика та Міжнародний день наслідування піратів. За церковним календарем сьогодні день пам’яті мучеників Трохима, Саватія і Доримедонта.
День народження смайлика: 19 вересня 1982 об 11:44 ранку Скотт Фалман, професор психології університету Карнегі Меллон у Піттсбурзі, відправив колегам електронне повідомлення. У цьому повідомленні він запропонував інтернет-користувачам під час спілкування в мережі використовувати послідовність символів – “:-)” – як маркер для жартівливих повідомлень. Свій вибір вчений пояснив тим, що цей значок схожий на усміхнене обличчя.
Міжнародний день наслідування піратів: пародійне свято, створене у 1995 році Джоном Бауром (Ол-Чамбекет) та Марком Саммерсом (Кеп Слеппі) з Олбані, штат Орегон, США, який проголошував 19 вересня кожного року днем коли кожен у світі повинен говорити як пірат. Оглядач цього свята вітав би друзів не “Привіт усім!” але “Егой, метіс!” або “Егой, сердечки!” Свято та його відзначення випливають із романтизованого погляду на Золоту добу піратства.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Італія – Фестиваль Сент-Дженнеро
- Чилі – День армії
- Колумбія – День дружби і любові
- Непал – День Конституції
- Молдова – День працівника цивільної авіації
- Сент-Кіттс і Невіс – День незалежності
Цього дня у світі:
- 1356 — в ході Столітньої війни англійці на чолі з принцом Уельським Едвардом розбили французів в битві при Пуатьє і взяли в полон французького короля Іоана II Доброго
- 1618 — початок облоги Плзеня
- 1559 — біля берегів Флориди затонули п’ять іспанських кораблів, близько 600 людей загинули
- 1648 — у Квебеці Жаком Бойдоном (Jaceques Boisdon) відкрита перша в Канаді таверна
- 1654 — у Квебеці зареєстровано перший в Канаді шлюб (11-літня М. Седільо (Marguerite Sedillot) вийшла заміж за Ж. Обушо (Jean Aubucho))
- 1670 — почалось повстання на Слобожанщині проти московських воєвод
- 1676 — розпочався штурм московськими військами гетьманської столиці Чигирин
- 1777 — в першій битві при Саратозі британська армія зазнала поразки від американських військ
- 1783 — французькі брати Монгольф’є, у присутності короля Людовика XVI, запустили першу повітряну кулю з тваринами на борту (вівця, півень і качка)
- 1790 — російський письменник Радищев засланий до Сибіру за свою “Подорож із Петербурга до Москви”
- 1841 — збудована перша міжнародна залізниця (Страсбург-Базель)
- 1864 — в США запатентовані відкидні сидіння в автомобілях
- 1888 — в бельгійському курорті Спа відбувся перший в історії конкурс краси. Переможницею була визнана 18-літня креолка з Гваделупи Берта Сукаре (англ. Bertha Soucaret)
- 1891 — до Канади (Монреаль) прибули перші українські поселенці
1919 — у Києві денікінцями було розгромлено одну із найстаріших та найбільших україномовних книгарень (по вулиці Безаківській). В акті спалених книжок — 40 543 примірники, всі україномовні. - 1920 — до Дубна й Луцька вступили частини 3-ї польської армії, до Тернополя — одночасно частини 6-ї польської армії та Дієвої Армії УНР.
- 1941 — німецькі війська увійшли до Києва, залишеного червоноармійськими військами. До німецького полону в цій операції потрапили 665 тис. осіб (дані Курта фон Тіппельскірка, німецького воєнного історика, під час війни бойовий генерал Вермахту)
- 1944 — СРСР, Велика Британія та Фінляндія підписали мирну угоду, за якою до складу СРСР передано території Петсамо, Салла та Карельський перешийок
- 1945 — до Північної Кореї з сибірського табору повернувся майбутній вождь Кім Ір Сен
- 1982 — професор Університету Карнегі-Меллона Скотт Фалман запропонував використовувати смайлик (на основі двокрапки, дефіса й дужки) як вияв емоції у спілкуванні в мережі
- 1983 — Сент-Кіттс і Невіс отримав повну незалежність
- 1985 — землетрус в Мехіко, в результаті підземних поштовхів силою 8,1 бала за шкалою Ріхтера загинули близько 9000 осіб, десятки будівель були повністю зруйновані
- 1991 — у Києві відновлена діяльність Києво-Могилянської академії
- 2006 — у Таїланді відбувся військовий переворот
- 2015 — найбільший автовиробник світу концерн Volkswagen AG був спійманий на фальсифікації даних викидів шкідливих речовин його турбодизельними двигунами
Яке сьогодні церковне свято:
19 вересня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Трохима, Саватія і Доримедонта. Вони постраждали за свою віру у Христа за часів, коли імператором був Проб (276 – 282 роки).
Прикмети:
- Ще не все листя опало з дуба та берези — зима буде дуже суворою
- Тепла погода — до спокійної осені
- Гримить грім — зима буде безсніжною
- Зранку іній на деревах — чекайте на спокійну і теплу осінь
- Дме вітер з півдня — озимі добре вродять
- Багато жолудів на дубі — наступного року добре вродить хліб
Традиції:
- 19 вересня обов’язково варто з’їсти вранці натщесерце столову ложку меду і запити її водою, бажано святою. Такий ритуал зарядить здоров’ям і хорошим самопочуттям до кінця року. А розчинений в склянці води мед в цей народне свято допоможе полегшити біль в животі.
Іменини сьогодні святкують:
Гаврило, Георгій, Давид, Єгор, Ігор, Костянтин, Макар, Микола, Олексій, Теодор, Трохим, Федір, Марія.
- За даними синоптиків у вівторок, 19 вересня, у деяких областях очікуються короткочасні опади.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 18 вересня.
Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень.
В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.
Колишній лідер збірної України з футболу Євген Коноплянка завершив кар’єру.
Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.
В суботу, 7 вересня, тисячі людей вийшли на вулиці Франції, щоб протестувати проти призначення президентом країни Емманюелем Макроном правоцентриста Мішеля Барньє прем’єр-міністром Франції.