20 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
20 січня відзначають День відеокамери та День поширення знань про пінгвінів. Християни сьогодні згадують святого Євтимія Великого.
День відеокамери: цього дня 1982 року компанія Sony Electronics представила першу відеокамеру, яка відразу поступила у вільний продаж.
День поширення знань про пінгвінів: екологічне свято, яке було створене, щоб люди звернули увагу на цього дивовижного птаха. Через дії людини пінгвіни можуть бути стертими з обличчя планети. Дату свята обрали невипадково. Саме 20 січня починається масова міграція пінгвінів на материк для парування і висиджування потомства.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День Автономної Республіки Крим та День пам’яті захисників Донецького аеропорту
- Азербайджан – День всенародної скорботи.
- Латвія – День пам’яті захисників барикад 1991 року
- Іспанія – Тамборрада
Цього дня у світі:
- 1265 — Симон де Монфор вперше зібрав Палату громад Англійського парламенту.
- 1320 — вперше у Вавелі короновано польського короля. Це був Владислав I Локетек, що об’єднав державу для боротьби з Тевтонським орденом.
- 1633 — 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.
- 1661 — Ян II Казимир надав єзуїтській колегії у Львові “гідність академії і титул університету”.
- 1841 — британці окупували острів Гонконг.
- 1892 — в Олбані, штат Нью-Йорк, зіграли першу офіційну баскетбольну гру.
- 1915 — почалась Зимова битва в Карпатах на Східному фронті Першої світової війни.
- 1918 — у Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
- 1920 — поляки ліквідували автономні права та самоврядування Галичини (Галицький крайовий сейм і Крайовий виділ) і поділили Галичину на три воєводства: Львівське, Станиславівське та Тернопільське.
- 1921 — Великі національні збори Туреччини прийняли першу конституцію країни.
- 1925 — СРСР установив дипломатичні відносини з Японією, що також зобов’язалася вивести війська з Північного Сахаліну.
- 1943 — у Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини Йоахім фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було “об’єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни”.
- 1942 — на Ванзейській конференції керівники нацистської Німеччини визначили шляхи та засоби “остаточного розв’язання єврейського питання”.
- 1943 — у Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети “Українське слово”.
- 1945 — у Вашингтоні відбулася інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.
- 1946 — Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.
- 1946 — після відмови Національних зборів підтримати його пропозицію про фактичний перехід Франції до режиму президентської республіки Шарль де Голль, який з 1944 року очолював країну, подав у відставку з поста глави уряду.
- 1954 — ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліна до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.
- 1958 — у Лондоні з’явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.
- 1961 — 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборче гасло якого було “Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну”, з мінімальною перевагою переміг свого конкурента — колишнього віцепрезидента республіканця Річарда Ніксона.
- 1969 — республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віцепрезидента в адміністрації Джона Кеннеді демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963.
- 1972 — розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша була 1965 року).
- 1980 — Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.
- 1986 — відбулася зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем’єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
- 1990 — “чорний січень”: у ніч з 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова, радянська армія зі суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
- 1991 — у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.
- 1996 — лавреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.
- 1998 — з невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.
- 2001 — за поданням прокуратури президент Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віцепрем’єр-міністра уряду Віктора Ющенка, звинувачену в контрабанді, підставі та приховуванні доходів.
- 2002 — пісня “My Sweet Lord” Джорджа Гаррісона очолила чарти — через 31 рік після першого потрапляння на вершину рейтингу.
- 2006 — у Темзі майже біля стін англійського парламенту був виявлений кит, який заплив туди під час припливу. На жаль, зусилля рятувальників не врятували тварину — кит не витримав всіх випробувань і помер.
- 2017 — 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп — найстарший на момент першої інавгурації.
Яке сьогодні церковне свято:
20 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Євтимія Великого. Жив він в V столітті і був дуже шанованим серед людей. Коли Євтимію було 3 роки, його батько помер, а матір віддала малюка на виховання до монастиря. Вже в підлітковому віці хлопчик подумував про те, щоб залишитися в монастирі і служити Господу. В дорослому віці йому захотілося самотнього життя, а тому він пішов жити в пустелю.
Прикмети:
- Яка погода, такою вона буде на Масницю
- Мороз і холод — вони затримаються ще на тиждень
- Дуже сонячний день — весна прийде пізно
- На деревах іній — до морозної осені
- Похмура погода — холоди будуть затяжними
- Почалася завірюха — вона триватиме сім днів
- Хуртовина — до ранньої, але холодної весни
Традиції:
- За старих часів цього дня обов’язково випікали хліб – вважалося, що це принесе удачу, а якщо з’їсти гарячий шматочок свіжоспеченого хліба, то хвороби обійдуть стороною.
- У день святого Євфимія можна сходити до церкви або помолитися вдома. У преподобного просять вилікувати душу і тіло від недуг, допомоги в ухваленні складних рішень, зміцненні віри. Вважається, що святий допомагає в народженні довгоочікуваної дитини.
Іменини сьогодні святкують:
Юхим, Захар, Лев, Лаврентій, Петро, Мирослав, Інна, Римма.
- За даними синоптиків у суботу, 20 січня, в окремих областях пройдуть опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 19 січня.
Apple розглядає можливість впровадження у Safari пошукових систем на базі штучного інтелекту, що може покласти край багаторічному партнерству з Google — одному з найприбутковіших в історії компанії.
Південнокорейська компанія Samsung презентувала новий планшет Galaxy Tab Active5 Tactical Edition, який був створений у співпраці з Міністерством оборони США.
Через нові мита на імпорт із Китаю американський виробник іграшок Mattel, відомий завдяки лялькам Barbie, повідомив про підвищення цін на свої товари в США.
Німеччина оновила список переданого озброєння Україні. У новому військовому пакеті союзники передали зокрема ракети IRIS-T SLM, десятки дронів VECTOR та боєприпаси.
Зірка фільмів “Барбі”, “Вовк з Волл-Стріт” та “Загін самогубців”, австралійська акторка Марго Роббі зіграє роль моделі Playboy Анни-Ніколь Сміт у стрічці про її життя.